مشکلاتی که درختان چیتگر را خشک کرده است

۱۳۹۵/۰۳/۰۸ - ۱۵:۰۹ - کد خبر: 183905 مشکلاتی که درختان چیتگر را خشک کرده است

سلامت نیوز:احمد مسجدجامعی روزگذشته برای دومین بار در طول شصت‌وچهار تهرانگردی خود به منطقه 22 تهران رفت. او در ابتدای برنامه‌های خود به باغ گیاه‌شناسی ملی رفت و از بخش‌های مختلف این باغ دیدن کرد. این باغ با مساحت حدود 150 هکتار، مجموعه‌ای از گیاهان و گل‌های مناطق مختلف ایران و جهان است. مجموعه‌های مناطق رویشی ایران و جهان به همراه کلکسیون‌های موضوعی و 6 دریاچه و سه منطقه کوهستانی البرز، زاگرس و هیمالیا و همچنین دو آبشار و تعدادی آبگیر و رودخانه‌ در باغ، وجود دارند که در فصل بهار و تابستان، نشاط خاصی را به هر بازدیدکننده‌ای می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، عضو شورای اسلامی تهران، درباره این بازدید بیان کرد: «کار ساخت باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، سال 1350 شروع شد که معماری آن توسط هوشنگ سیحون و نادر خلیلی انجام گرفته است.»
او ادامه داد:‌ «این باغ بخش‌های متعددی دارد که همه نوع گیاه از مناطق مختلف جهان مانند آمریکا، چین، ژاپن، اروپا و بخش‌های دیگر را در خود جای داده است.»


مسجد جامعی بیان کرد: «حدود 8 هزار گونه گیاهی ویژه در ایران وجود دارد که از این تعداد یک‌هزار و 200 نوع گونه گیاهی منحصر به فرد بومی ایران است.»
عضو شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به تنوع گیاهی در این باغ، اظهار کرد: «در بخشی از این باغ گل‌های داودی پرورش داده شده که 600 رنگ دارند و قرار است در پاییز امسال و طی جشنواره‌ای،‌ آنها را به نمایش بگذارند.»


او با بیان اینکه درخت چنار، سرو و توت از درختان قالب شهر تهران محسوب می‌شوند، گفت: «در این بازدید نظر کارشناسان بر این است که باید تهران به سمتی پیش رود که تا حد امکان از گونه‌های گیاهی استفاده کند که مصرف آب آنها کم است و از گیاهانی که آب زیادی مصرف می‌کنند، در فضای سبز استفاده نشود و به جای چمن به سمت استفاده از درخت و درختچه که آب کمتری مصرف می‌کنند، پیش رویم.»


مسجد جامعی، با اشاره به مشکل کم‌آبی که گریبان باغ گیاه‌شناسی را نیز گرفته است، تصریح کرد: «در گذشته حقابه کرج در اختیار این باغ قرار داشت اما مدتی است که این حقابه قطع شده و مسئولان باغ، از چاه‌های عمیق استفاده می‌کنند اما به دلیل گسترش ساخت و ساز در منطقه 22 این باغ دچار محدودیت و آلودگی آب شده است که باید راهکارهایی برای حفظ این باغ در نظر گرفته شود.»


عضو شورای شهر تهران با اشاره به لزوم همکاری سازمان‌ پارک‌های شهرداری تهران با مسئولان باغ گیاه‌شناسی، تاکید کرد: «باغ گیاه‌شناسی از دهه 50 به صورت مستمر فعالیت داشته و تجربه‌های خوبی در زمینه گیاهان دارد که باید این همکاری‌ها افزایش پیدا کند.»
احمد مسجدجامعی همچنین در بازدید از باغ گیاه‌شناسی، از درخت جینگو که غذای دایناسورها بوده و به فسیل زنده معروف است، دیدن کرد.
او در پایان این بازدید با بیان اینکه بیش از 400 هزار گونه گیاهی در اینجا وجود دارد، اذعان کرد: «این باغ سرمایه نهفته تهران است.»
این عضو شورای اسلامی شهر تهران، در ادامه بازدید خود از منطقه 22، به موسسه خیریه و توان‌بخشی امید فردا که مربوط به بیماران اعصاب و روان بود، رفت و با مسئولان این موسسه در حال تاسیس، دیدار و گفت‌وگو کرد.


مسجدجامعی در ادامه، مهمان خانواده سرتیپ پاسدار شهید اکبر ملک‌شاهی، شهید مدافع حرم بود و در فضایی صمیمانه، به گفت‌وگو با خانواده این شهید نشست. خانواده این شهید تقاضایی مبنی بر نصب تصویر شهید ملک‌شاهی بر یکی از دیوارهای منطقه را داشتند که قرار شد این مشکل طی دو روز آتی رفع شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در این خصوص گفت: «در خصوص نامگذاری خیابان یا معبری به نام این شهید، باید این موضوع در کمیسیون نامگذاری شورای شهر مطرح شود.»


مقصد بعدی تهرانگردان دانشگاه علامه طباطبایی بود. مسجد جامعی با بیان اینکه نتوانسته بود در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید دانشکده علوم ارتباطات این دانشگاه حاضر شود، عنوان کرد: «بر همین اساس در تهرانگردی امروز خود که مخصوص منطقه 22 بود به این دانشگاه آمدم.»


او پس از ادای احترام به مقام شهدا این دانشگاه، با اشاره به تندیس قلم زرین که در ورودی دانشکده علوم ارتباطات نصب شده است، تصریح کرد: «پیشنهاد می‌شود دانشکده علوم ارتباطات با سازمان زیباسازی جلسه‌ای گذاشته و در مورد زیباتر شدن این تندیس که نماد ورودی دانشگاه است، همکاری شود. همچنین سردیسی از دکتر کاظم معتمدنژاد نیز، در ورودی این دانشکده نصب شود.» پس از پیشنهاد مسجد جامعی در این زمینه، مسئولان دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کردند که این سردیس آماده شده و قرار است تا هفته آینده نصب شود.


عضو شورای شهر تهران با اشاره به خدماتی که دکتر کاظم معتمدنژاد به جامعه ارتباطاتی کشور داشته‌اند، خاظرنشان کرد: «پیشنهاد می‌شود دانشگاه علامه، موزه علوم ارتباطات را با محوریت این شخصیت بزرگ، ایجاد کند؛ چرا که مجموعه‌هایی همچون مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی نیز می‌توانند در زیرمجموعه موزه قرار گیرند.»
مسجد جامعی با اشاره به یادداشت‌ها و کارهای عملی دکتر فرقانی که در بخش‌های گوناگون دانشگاه در معرض دید دانشجویان و عموم قرار داده شده است، گفت: «این کار زیبایی است و می‌توان نقشه‌های این دانشکده که بنایش متعلق به سال 50 است را نیز جمع‌آوری کرد و در موزه این دانشکده در معرض دید عموم قرار داد.»


او با بیان اینکه دانشگاه علامه به دلیل اینکه تنها دانشگاه علوم انسانی کشور است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهار کرد: «در سال‌هایی که در وزارت ارشاد بودم به همراه دکتر توفیقی وزیر وقت علوم، طرح ایجاد دانشگاه علوم ارتباطات را انجام دادیم و نهایتا سال گذشته این دانشگاه توانست دانشگاهی مجزا از علوم اجتماعی داشته باشد و عملا از سال گذشته ساختار مناسبی پیدا کرده است.»


عضو شورای اسلامی شهر تهران، با بیان اینکه بنای دانشگاه علامه مربوط به دهه 50 و بازی‌های آسیایی تهران است، عنوان کرد: «مسئولان دانشگاه پیشنهاد ایجاد خیابان مشاهیر را ارائه دادند تا به این ترتیب تندیس‌ اساتید بزرگ در این خیابان نصب شود.»


مسجد جامعی با بیان اینکه پیشنهاد شده موزه دانشگاه علوم ارتباطات نیز در این دانشگاه راه‌اندازی شود، افزود: «اتاق دکتر معتمدنژاد برای ایجاد موزه پیشنهاد شده است اما این فضا کوچک است و مسئولان بخش دیگری در کنار مسجد را پیشنهاد داده‌اند. در کنار مسجد، گالری موزه پیش‌بینی شده که مجموعه آثار علامه طباطبایی، مشاهیر و اساتید دانشگاه علامه طباطبایی در آن به نمایش گذاشته شود.»


او در بازدید از مسجد دانشگاه علامه به مسئولان دانشگاه گفت: «زمانی که علامه طباطبایی در نجف بود، یک تفسیر قرآن روایی می‌نویسد که خیلی هم خط علامه زیبا بود. پس از آنکه به ایران می‌آید این تفسیر چاپ نمی‌شود و زمانی که تفسیر المیزان چاپ می‌شود،‌بخشی از این تفسیر روایی چاپ می‌شود. به مناسبت صد و دهمین سال تولد علامه طباطبایی، 110 نسخه از تفسیر روایی سوره حمد را به چاپ رساندیم که یک نسخه از آن را به موزه این دانشگاه می‌دهم.»


عضو شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به پروژه ساخت مسجد دانشگاه علامه، توضیح داد: «در طراحی این مسجد دری به سمت بیرون دانشگاه تعبیه شده که مردم عادی و اهالی محل نیز می‌توانند از این مسجد استفاده کنند، شهرداری نیز کمک‌هایی برای ساخت این مسجد داشته است.»
مسجد جامعی با اشاره به ساخت کتابخانه عمومی در دانشگاه علامه طباطبایی و تقدیر از نوع معماری که برای این کتابخانه به‌کار رفته است، افزود: «گنجایش مخزن این کتابخانه 400 هزار جلد پیش‌بینی شده که امیدواریم گنجانش مخزن به یک میلیون کتاب نیز برسد.»
او با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبایی با تجمیع واحدهای خود توانسته قطب علمی منطقه 22 باشد، اظهار کرد: «به دلیل وجود این دانشگاه، این منطقه به قطب ویژه در تهران بدل شده که یکی از سرمایه‌های این منطقه است.»


عضو شورای اسلامی شهر تهران همچنین با اشاره به بازدید از خبرگزاری عطنا که خبرگزاری دانشگاه علامه طباطبایی است، بیان کرد: «این خبرگزاری در حال حاضر اخبار دانشگاه را پوشش می‌دهد که امیدواریم به خبرگزاری تخصصی حوزه‌های علوم انسانی ارتقا پیدا کند.»


مسجد جامعی در ادامه تهرانگردی این هفته خود به باشگاه اسب سواری در پارک چیتگر رفت. او پس از بازدید از بخش‌های مختلف این باشگاه، عنوان کرد: «این باشگاه که مانند مدرسه دایر شده است، در راستای عمومی کردن ورزش اسب‌سواری نقش بسزایی ایفا می‌کند و در کنار مجموعه امکانات تخصصی و امکاناتی که برای برگزاری مسابقات بین‌المللی فراهم کرده است، توانسته ورزش اسب‌سوای را به صورت همگانی مورد توجه قرار دهد.»


او همچنین با اشاره به سیستم آبیاری پارک چیتگر و خشک شدن درختانی که در این پارک وجود دارد، تاکید کرد: «ظاهرا اختلافی بین شهرداری و وزارت نیرو وجود دارد و هر از چند گاهی آب چیتگر قطع و وصل می‌شود که به درختان چیتگر که ریه‌های شهر تهران هستند، آسیب می‌رساند.»
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مدیریت شهری در شهر تهران هزینه‌های زیادی برای ایجاد پارک و حفظ درختان به دنبال دارد، گفت: «امیدواریم مشکل آبیاری این پارک نیز حل شود.»


مقصد بعدی تهرانگردی مسجد جامعی شهرک دانشگاه صنعتی شریف بود که با استقبال اهالی و معتمدین این شهرک که اغلب از اساتید و مدیران این دانشگاه بودند،‌ همراه شد. در این دیدار که مسئولان شهرداری منطقه نیز حضور داشتند، معتمدین شهرک دانشگاه صنعتی شریف به بیان مشکلات خود پرداختند که قرار شد در جلسه‌ای دیگر به این مشکلات رسیدگی شود. از جمله مشکلاتی که برای این شهرک مطرح شده بود، ساخت و سازهای بی‌رویه در منطقه 22 و اطراف این شهرک بود که باعث شده بود جمعیت زیادی را به این سمت بکشاند، بدون آنکه زیرساخت‌های اولیه در نظر گرفته شده و به آنها پرداخته شود. از دیگر مشکلاتی که در این شهرک در میان بود، مربوط به احداث ادامه اتوبان حکیم بود که پیش از این قرار بود در محلی دیگر احداث شود اما در طرحی که به تازگی ارائه شده،‌ قرار است این اتوبان از بخش جنوبی شهرک دانشگاه صنعتی شریف، عبور کند که مشکلاتی را برای شهروندان این شهرک به وجود می‌آورد.


احمد مسجد جامعی در پایان به منزل موسی خلوصی‌زاده از اساتید دانشگاه صنعتی شریف رفت و با وی دیدار کرد. خلوصی‌زاده به همراه چند تن دیگر از استادان این دانشگاه،‌ طرح برگزاری کنکور سراسری را ارائه و آن را اجرا کردند.


[ منبع این خبر سایت سلامت نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشکلاتی که درختان چیتگر را خشک کرده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات