صنعت نوپای گل و گیاه خراسان رضوی نیازمند حمایت متولیان

به گزارش ایرنا، خراسان رضوی که تا چند سال قبل وارد کننده عمده گل و گیاه در کشور بود به همت بخش خصوصی و علاقه مندان به پرورش گل و گیاه اینک بخش عمده نیاز خود به گل و گیاه را تامین می کند.
راه اندازی نمایشگاه دائمی گل و گیاه در شرق کشور که حدود یک سال از برپایی آن در مشهد می گذرد اقدام مهمی در جهت ایجاد یک بازار ثابت برای تولیدکنندگان و مکان پایدار برای خریداران در این شهر است اما به نظر می رسد حمایت ها از این اقدام مهم برای حفظ این صنعت کافی نیست.
به باور تولیدکنندگان گل و گیاه خراسان رضوی ضایعات بیش از حد این نوع تولید و نبود بازار مطمئن، ریسک سرمایه گذاری در این صنعت را افزایش داده اما به دلیل مشکلات اشتغال، این افراد تلاش می کنند در شرایط رکود اقتصادی بتوانند به تولید ادامه دهند.
رئیس انجمن صنفی گل و گیاه خراسان رضوی به عنوان متولی پیگیری امور تولید کنندگان گل و گیاه به نمایندگی از جمع کثیری از آنان به خبرنگار ایرنا گفت: این استان از نظر منابع آب در مضیقه است لذا پیشرفت گلخانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
مهرشاد مدی افزود: پرورش گل و گیاه یکی از شاخه های کشت گلخانه ای است که
برای افزایش بهره وری آب و استفاده از روزهای آفتابی طی چند سال اخیر در این استان بویژه مشهد رونق قابل توجهی داشته است.
وی اظهار کرد: رونق تولید گل و گیاه در مشهد از سال 1385 با انعقاد قراردادهای بزرگ با شهرداری آغاز شد و از سال 1389 با شکل گیری انجمن صنفی گل و گیاه خراسان رضوی شاهد ساماندهی و رشد تولیدات داخلی گل و گیاه، بذر و نهال و کاربرد آنها در فضای سبز شهری بوده ایم.
وی گفت: چند سال قبل خراسان رضوی یکی از عمده واردکنندگان گل و گیاه در کشور بود اما طی چهار سال گذشته با همکاری این انجمن و شهرداری مشهد و سایر شهرهای استان، این منطقه به یکی از مراکز اصلی تولید گل و گیاه تبدیل شده است.
مدی افزود: با توجه به نزدیک بودن خراسان رضوی به کشورهای افغانستان و پاکستان و کشورهای آسیای میانه، گل و گیاه پرورش یافته در این استان می تواند بازار خوبی را در آن کشورها داشته و صادرات خود را رونق دهد.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر با توجه به خشکسالی و بیکاری ناشی از تعطیلی برخی واحدهای تولیدی، گلخانه ها بویژه در شاخه گل و گیاه می تواند اشتغالزایی مطلوبی در پی داشته باشد.
وی نیروی کارگری مطلوب، شمار بسیار دانش آموختگان رشته کشاورزی و باغبانی را از دیگر ظرفیتهای این شاخه صنعتی در استان برشمرد.
رئیس انجمن صنفی گل و گیاه خراسان رضوی بزرگترین چالش صنعت گل و گیاه در این استان را حمایت نکردن سازمان جهاد کشاورزی دانست و گفت: این سازمان به رغم اینکه متولی گل و گیاه است، حمایتی از فعالان این بخش ندارد زیرا فاقد قدرت و دلسوزی لازم در این زمینه است.
وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی می تواند در پیگیری تخصیص تسهیلات برای صدور پروانه های ایجاد گلخانه مثمر ثمر باشد اما بوروکراسی اداری و سایر موارد مانع از حمایت کامل این سازمان شده است.
وی مدعی شد 60 درصد از پروانه های تاسیس واحد های گلخانه ای تولید گل و گیاه که توسط سازمان جهاد کشاورزی صادر شده به دلیل بوروکراسی اداری هنوز به بهره برداری نرسیده اند.
مدی خاطر نشان کرد: طی دو سال گذشته نه تنها حمایتی از سوی جهاد کشاورزی شامل حال تولیدکنندگان گل و گیاه نشده بلکه موانع بسیار نیز ایجاد شده است.
وی ادامه داد: شهرداری مشهد به رغم اینکه متولی بخش گل و گیاه نیست اما در زمینه تامین گونه های فصلی و گل و گیاه فضای سبز شهر همکاری خوبی با فعالان این بخش داشته و خریدار عمده تولیدات گل و گیاه بوده است.
وی گفت: سازمان جهاد کشاورزی کمترین نقش را در برپایی نمایشگاه سالانه گل و گیاه در مشهد دارد که این امر منجر به زمان نامناسب برگزاری، عدم نظرخواهی از تولید کنندگان برای حضور مناسب و خود محور بودن شهرداری در برپایی نمایشگاه می شود.
مدیر عامل دهکده گل و گیاه ایرانیان و نمایشگاه دائمی گل و گیاه شرق کشور افزود: بوروکراسی اداری و وجود مدیرانی که اهل ریسک و تعامل نیستند مانع برگزاری نمایشگاه گل و گیاه در شهرهای دیگر استان می شود.
وی اظهار کرد: ساخت این نمایشگاه با گستره شش هکتار و سرمایه گذاری 180 میلیارد ریالی بخش خصوصی در سال 1390 آغاز شد که در بهمن سال 1393 به بهره برداری رسید.
وی گفت: اینک 85 تولید کننده گل، گیاه، نهال و بذر، 130 غرفه نمایشگاه دائمی گل و گیاه شرق کشور را اشغال کرده اند و 25 درصد از ظرفیت این نمایشگاه به دلیل تکمیل نشدن زیرساخت های لازم نظیر برق و تلفن، خالی است.
مدی با اشاره به بازدید 70 هزار نفر از نمایشگاه دائمی گل و گیاه شرق کشور در سال گذشته افزود: دهکده گل و گیاه ایرانیان اکنون در سایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده و جز مناطق گردشگری خراسان رضوی است.
وی اظهار کرد: با تکمیل ظرفیت دیگر غرفه های نخستین نمایشگاه دائمی گل و گیاه شرق کشور، برای 200 نفر به صورت مستقیم و 500 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.
وی گفت: تولیدکنندگان دارای غرفه در نمایشگاه دائمی گل و گیاه شرق کشور 60 گونه گل و گیاه مربوط به فضای سبز، 20 گونه گل و گیاه آپارتمانی، نهال و بذر را عرضه کرده اند.
وی ادامه داد: پنج سال است که مجلس شورای اسلامی خارج شدن قیمت گذاری کالاها و محصولات کشاورزی از زیر نظر وزارت صنعت و قرار گرفتن آن زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی را تصویب کرده تا سازمان های تابعه این وزارتخانه محصولات کشاورزی را قیمت گذاری کرده و بازار لازم را برای این محصولات ایجاد کنند.
مدی افزود: دهکده گل و گیاه ایرانیان نیز در راستای این مصوبه تاسیس شده تا بازار عرضه مستقیم گل و گیاه با سازه گلخانه ای ایجاد شود اما در اداره این دهکده هنوز با سازمان جهاد کشاورزی دچار مشکل هستیم و این سازمان نتوانسته است نقش حمایت گرانه خود را ایفا کند.
وی اظهار کرد: از زمان راه اندازی نمایشگاه دائمی گل و گیاه، مردم نسبت به آن به عنوان مرکزی که می توانند به طور مستقیم گل و گیاه خود را تامین کنند، شناخت پیدا کرده اند اما سازمان جهاد کشاورزی موانع بسیار در این مسیر ایجاد می کند.

* شهرداری خریدار عمده تولیدات صنعتگران گل و گیاه
مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سیاست این سازمان در زمینه تامین گل و گیاه فضای سبز شهر، برون سپاری این مسئولیت و تامین 100 درصد نیاز خود از تولیدکنندگان بخش خصوصی است.
احمدرضا سلامی افزود: همه تولیدات تولیدکنندگان گل و گیاه در مشهد توسط شهرداری خریداری می شود و آنها 100 درصد گلهای تابستانی و پاییزی مورد نیاز این سازمان را تامین می کنند.
وی اظهار کرد: در ایام نوروز به دلیل تجهیز نبودن گلخانه های تولیدکنندگان در هوای سرد، آنان نمی توانند 100 درصد نیاز شهرداری را برای فضای سبز تامین کنند لذا ناگزیر به واردات گل از خارج از استان می شویم.

* سازمان جهاد کشاورزی در حد توان از گلخانه داران حمایت کرده است
کارشناس مسئول گل و گیاه سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هدایت صنعت گل و گیاه و کشت گلخانه ای برعهده این نهاد است و تا حد توان تولید کنندگان را یاری داده و حمایت کرده ایم.
مهرداد میرحسینی افزود: از 15 سال قبل کار کشت گلخانه ای به صورت تک قلو و کشت های خاکی و سنتی در خراسان رضوی آغاز شد و امروز این استان به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه کشت گل و گیاه و صیفی جات دست یافته است.
وی اظهار کرد: حدود 200 هکتار گلخانه در خراسان رضوی کشت شده که 90 درصد آن صنعتی است و این استان بیشترین گلخانه پیشرفته و هیدروپنیک را در کشور دارد.
وی گفت: این استان همچنین در صنعت گل و گیاه کشور بویژه در گلهای شاخه بریده بیشترین ظرفیت را داشته و بهترین محصول را عرضه می کند.
میرحسینی افزود: سالانه حدود 14 میلیون گل شاخه بریده شامل رز هلندی، لیلیوم، آنتوریوم، ژریرا و مریم و یک میلیون و 500 هزار گلدان از انواع گلهای آپارتمانی از جمله کاکتوس توسط تولیدکنندگان این استان تولید می شود.
وی اظهار کرد: گل و گیاه تولیدی خراسان رضوی به کشورهای همجوار و آسیای میانه صادر می شود اما برای توسعه صادرات این محصول همراهی همه دستگاه های اجرایی مورد نیاز است.
وی با بیان اینکه توسعه گلخانه ها از برنامه های دارای اولویت وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری است گفت: همه دستگاه های ذیربط با این برنامه ها همراهی لازم را ندارند.
کارشناس مسئول گل و گیاه جهاد کشاورزی خراسان رضوی، حمایت این نهاد از صنعت گل را در قالب صدور مجوزهای راه اندازی و رفع موانع قانونی برای کسب مجوز از سایر دستگاه ها از جمله در بخش آب و حریم زمین ذکر کرد.
وی افزود: این سازمان نقشی در خرید محصولات گلخانه ای یا بازاریابی برای آنها ندارد اما در رفع موانع گمرکی، دریافت تسهیلات و استعلام ها از سایر دستگاه ها، تولید کنندگان را همراهی می کند.
وی ادامه داد: زمین و آب برای راه اندازی گلخانه، از جمله آورده های متقاضی است و سازمان جهاد کشاورزی از طریق سازمان نظام مهندسی کشاورزی به متقاضیان مجوز داده و آنان را برای دریافت تسهیلات راهنمایی می کند.
میرحسینی اظهار کرد: رفع کمبود نقدینگی فعالان این صنعت از طریق تسهیلات بانک کشاورزی با مشکلاتی همراه است که این سازمان در تلاش برای رفع آن می باشد.
وی گفت: قوانین دست و پاگیر بانک کشاورزی بزرگترین مانع در این زمینه است به این معنا که این بانک تسهیلات را به گلخانه های دارای بیش از سه هزار مترمربع مساحت پرداخت می کند، این در حالی است که عمده واحدهای تولیدی گل و گیاه در این استان هزار مترمربع وسعت دارند.
وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی در تلاش است از طریق مکاتبه با مدیریت بانک کشاورزی در تهران، موافقت این بانک برای پرداخت تسهیلات به گلخانه های دارای هزار متر مربع مساحت را جلب کند.
کارشناس مسئول گل و گیاه سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در باره مشکلات تولیدکنندگان مستقر در دهکده گل و گیاه ایرانیان نیز گفت: مشکل تولیدکنندگان این دهکده با اداره امور اراضی این سازمان است به طوری که آنان ناخواسته تغییر کاربری غیرمجاز داشته اند و از نظر این سازمان مرتکب تخلف شده اند.
میرحسینی افزود: تولیدکنندگان دهکده گل و گیاه ایرانیان ابتدا مجوز گلخانه را از این سازمان دریافت کردند اما اقدام به راه اندازی فروشگاه کرده اند که البته ما این عمل آنان را نادیده گرفته ایم.
وی اظهار کرد: اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از تولیدکنندگان دهکده گل و گیاه ایرانیان خواسته است حریم گلخانه خود را 40 متر عقب ببرند و آنان بدون اطلاع دادن به اداره امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی حریم فعالیت خود را تغییر داده اند که این امر نیز باعث شده آنان از نظر این سازمان متخلف شناخته شوند.
وی گفت: با این حال سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در حد بضاعت خود از تولید کنندگان گل و گیاه حمایت می کند.
7489 / 6053/ 6075

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صنعت نوپای گل و گیاه خراسان رضوی نیازمند حمایت متولیان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات