همه چيز از گزارش حراست وزارت ورزش شروع شد/ بالاخره مشکل دوجنسیت‌ها و روابط غیر‌اخلاقی در فوتبال بانوان صحت داشت یا نه؟

دوباره مباحث مربوط به ناهنجاری های فوتبال بانوان سروصداي زيادي در محافل ورزشي به راه انداخته است؛ تا جايي كه اگر در اين پرونده مصلحت انديشي نشود،‌ممكن است كه در آينده‌اي نزديك بررسي‌هاي مربوط به آن نتايج قابل تاملي در پي داشته باشد. درست مثل چند سال قبل كه خود فدراسيون فوتبال تحقيقاتي گسترده را زير نظر كميته انضباطي و حراست درباره اين ناهنجاري‌ها انجام داد كه اين امر به كنار گذاشتن چند بازيكن از فوتبال و فوتسال بدون سروصداي رسانه‌اي همراه شد. همه چيز از گزارش حراست وزارت ورزش شروع شد/ شاه حسينی: عرب عامری تحقيق كند به چه دليل با انجام تغييرات نايب رئيس فدراسيون شد

سرویس ورزشی فردا: مديران فدراسيون فوتبال  مطالب منتشر شده درباره وجود ناهنجاري‌هاي خاص در فوتبال بانوان را تكذيب مي‌كنند. اين در حالي است كه در سال‌هاي گذشته نيز بارها و بارها داستان‌هاي مختلفي درباره مسائل مربوط به دو جنسه‌ها و همجنسگرايي در فوتبال بانوان در رسانه‌‌ها منتشر شد كه خيلي‌ زود مهر سكوت بر آن زده شد.

حالا دوباره اين بحث سروصداي زيادي در محافل ورزشي به راه انداخته است؛ تا جايي كه اگر در اين پرونده مصلحت انديشي نشود،‌ممكن است كه در آينده‌اي نزديك بررسي‌هاي مربوط به آن نتايج قابل تاملي در پي داشته باشد. درست مثل چند سال قبل كه خود فدراسيون فوتبال تحقيقاتي گسترده را زير نظر كميته انضباطي و حراست درباره اين ناهنجاري‌ها انجام داد كه اين امر به كنار گذاشتن چند بازيكن از فوتبال و فوتسال بدون سروصداي رسانه‌اي همراه شد. ضمن اينكه وجود برخي ابهامات و اتفاق افتادن برخي اتفاقات ديگر دليلي شد براي اينكه وزارت ورزش اوايل سال 1392 به علي كفاشيان دستور مستقيم بدهد كه فريده شجاعي نايب رئيس بانوان فدراسيون را از كار بركنار كند . اين تغييرات زمينه ساز حضور الهه عرب عامري در سمت نايب رئيسي بانوان فدراسيون فوتبال شد. اما اين مدير حالا با قدرت وجود ناهنجاري‌هاي اشاره شده در رسانه‌ها در فوتبال بانوان را رد مي‌‌كند.

«مسئولان خانم و آقايي كه اين‌ روزها مصاحبه‌هاي مختلفي درباره حواشي به وجود آمده اخير درباره موضوع ناهنجاري‌ در فوتبال ايران مي‌‌كنند و ادعا داشته‌اند كه هيچ پرونده تخلفي درباره فوتبال بانوان وجود ندارد توجه داشته باشند كه بنده هيچ وقت در مصاحبه‌هاي اخيري كه داشتم،‌ به صورت مصداقي درباره دو جنسه‌ها يا پديده همجسنگرايي در فوتبال بانوان صحبت نكردم. خبرنگاري ب من زنگ زد و اعلام كرد كه گويا چنين مسائلي در فوتبال بانوان وجود دارد و چند نفر از بازيكنان به اين موضوع اعتراف كرده‌اند. من بدون اينكه اشاره مستقيمي به موضوعات داشته باشم،‌ گفتم كه يك سال و نيم قبل گزارشي شصت تا هفتاد صفحه‌‌اي درباره وجود برخي تخلفات و مشكلات در فوتبال بانوان به كميسيون اصل نود ارجاع شد،‌ اما مفاد اين گزارش مورد تحقيق و بررسي كارشناسي قرار نگرفت. بنده خودم هم معتقد هستم كه 99.9 درصد بانوان ورزشكار ما پاك و زحمت‌كش هستند كه با وجود مشكلات بسيار،‌ براي اين مملكت اسلامي با حجاب افتخارآفريني مي‌كنند و بايد از آنها حمايت شود. بنده باز هم تاكيد مي كنم كه هيچ اسمي از افراد نبرده‌ام و فقط تاكيد كردم كه پرونده‌اي درباره مشكلات ورزش بانوان به مجلس شوراي اسلامي ارجاع شده است. ديگر نمي دانم كه خبرنگاران و رسانه‌ها درباره اين موارد چه چيز‌هايي مي‌نويسند. فقط به مسئولاني كه دارند شلوغ بازي در مي‌آورند اين مورد را مي‌گويم كه گزارش از تخلفات و مشكلات احتمالي «مختلف» در ورزش بانوان به خصوص فوتبال،‌ از يك مرجع و نهاد رسمي مهم به ما ارجاع شده و مورد بررسي قرار خواهد گرفت. اين دوستان يادشان باشد كه بايد درباره مصاحبه‌هاي امروز خود يك روز پاسخگو باشند. اگر وجود مشكلات اثبات شود،‌ برخورد جدي با آنها صورت مي‌گيرد!» 

اين جملات،بخشي ازصحبت‌هاي عبدالرحمن شاه‌حسيني بازرس ويژه كميسيون اصل نود در پرونده فساد فوتبال درباره حواشي اخير به وجود آمده در گفتگو با خبرنگار «فردا» پيرامون موضوع همجنسگرايي و فعاليت بازيكنان دو جنسه در فوتبال بانوان است. واكنش تند مديران فدراسيون فوتبال به انتشار اخبار اخير به قدري ابهامات درباره داستان‌هاي به وجود آمده را زياد كرد كه شاه‌حسيني مجبور شد جواب آنها را بدهد و به عبارتي ساده براي آنهايي كه به كل موضوع را تكذيب مي‌كنند خط و نشاني رسمي بكشد.

واكنش الهه عرب‌عامري به اخبار منتشر شده اخير در نوع خود جالب توجه بود. او در صحبت‌هايي صريح اعلام كرد:« قانون تعیین جنسیت در مسابقات مختلف بین‌المللی و بویژه در زمینه بانوان از سال 1389 به شکل دستورالعمل به همه کشورها ابلاغ شده و همه فدراسیون‌ها باید مطابق با آن اقدامات خود را انجام دهند، فدراسیون فوتبال ایران نیز با توجه به وظیفه ذاتی خود معاینات پزشکی کلیه بانوان فوتسالیست و فوتبالیست را در تیم‌های ملی تهیه کرده و در صورت نیاز به مراجع ذیصلاح ارائه خواهد کرد. کلیه باشگاه‌ها موظفند موضوع تهیه گزارش تعیین جنسیت را از طریق پزشکان معتمد تهیه کرده و پیش از شروع مسابقات لیگ های بانوان به فدراسیون فوتبال ارائه دهند که این کار طی سال‌های گذشته انجام شده و مدارک آن در کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال موجود و قابل ارائه است» نايب رئيس بانوان فدراسیون  در ادامه تاكيد كرد:« بعد از قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان در جام ملت‌هاي آسیا که تحسین همگان را برانگیخت، برخی کشورها که هیچ جایگاهی در فوتسال و فوتبال جهان ندارند، این موضوعات را مطرح و با استفاده از رسانه‌های مرتبط اقدام به انتشار این قبیل اخبار در سطح بین المللی و بویژه فضای مجازی کردند. این اقدام آنها در موج اولش در سال94 مورد تقبیح و نکوهش اکثر رسانه‌های داخلی و مردم قرار گرفت. چرا که همه ما از مقاصد آنها در به چالش کشیدن موفقیت های بانوان ایرانی باخبریم و این‌گونه اخبار نخ نما و اطلاعات بدون مدرک و سند جایگاهی در میان آحاد جامعه ایران ندارد. چرا که قطعاً مدارک و مستندات مستدل در خصوص موضوع تعیین جنسیت و همچنین پدیده همجنس گرایی را در اختیار ندارند و تنها بر اساس شنیده ها و بدون تحقیق و تفحص و وجود ادله کافی در مورد این موضوع کاملاً تخصصی اقدام به اتهام زنی و انتشار اخبار کذب می‌کنند»

علاوه بر عرب عامري روز گذشته بسياري ديگر از مسئولان فعلي و سابق فدراسيون فوتبال هم به اخبار اخير واكنش نشان داده و وجود چنين مشكلاتي را در فوتبال و فوتسال بانوان تكذيب و عملكرد آنهايي كه به اين موارد  پرداخته‌اند تقبيح كردند. يكي از آنها محمود اسلاميان بود كه حالا ديگر هيچ مسئوليتي در فوتبال ايران ندارد اما رفتار شاه حسيني را در مصاحبه با يك خبرگزاري نقد  و از جامعه فوتبال بانوان به خاطر مسائل مطرح شده عذرخواهي كرد. اما مساله اساسي اين است كه گزارشي جامع از تخلفات مختلف درباره فوتبال و فوتسال بانوان به كميسيون اصل نود شوراي اسلامي ارجاع شده است كه اين تحقيقات با مشخص شدن اعضاي جديد كميسيون‌ و فراكسيون‌هاي مجلس شوراي اسلامي بدون ترديد در دستور كار كميسيون اصل نود قرار خواهد گرفت.  مسئولان فدراسيون فوتبال در شرايطي صراحتا اعلام كرده‌اند كه وجود اين گزارش‌ها و اخبار در پايه بي اساس و دروغ است كه دو سال قبل حراست وزارت ورزش و جوانان گزارش جامع و رسمي از ابهامات مربوط به فوتبال و فوتسال بانوان را به كميسيون نود ارجاع داد و خواهان رسيدگي به آن شد. در همان مقطع به دنبال ارائه برخي گزارش‌ها و چندين افشاگري عجيب بود كه وزارت ورزش تصميم گرفت به حوادث زيرپوستي فوتبال بانوان ورود كند. به همين ترتيب بعد مشخص شدن تحقيقات اوليه، دستور بركناري نايب رئيس وقت بانوان فدراسيون به علي كفاشيان داده شد. اتفاقي كه رئيس قبلي فدراسيون بر سر آن مدت‌ها با وزارت ورزش چالش داشت و حاضر به انجام آن نبود. اما در نهايت مجبور شد كه بدون هماهنگي با فريده شجاعي،‌در جلسه مجمع تصميمش براي عزل نايب رئيس سوم را به اعضا اعلام كند. در نهايت فعل و انفعالات مختلف منجر به انتخاب الهه عرب‌عامري به عنوان نايب رئيس جديد بانوان فدراسيون فوتبال شد. در واقع عرب عامري كه امروز به كل وجود چنين مشكلاتي را در فوتبال بانوان رد مي‌كند و به صورت مستقيم رسانه‌ها را هم تهديد كرده كه به اخبار بي پايه و اساس و دروغ نپردازند، خودش به خاطر تغييرات مربوط به همين ابهامات بود كه در فدراسيون مسئوليت گرفت.

  عبدالرحمن شا‌ه‌حسيني در اينباره مي‌‌گويد:« مصاحبه محمود اسلاميان را خواندم. ايشان اولا كه در فوتبال ديگر مسئوليتي ندارند. اما من سال ها است كه او را مي‌شناسم. انتظارم از  اسلاميان اين بود كه قبل از عذرخواهي كردن و رد هرگونه مسائل به خود من زنگ مي‌زد و در اين باره باهم صحبت ميكرديم. در اين صورت من به ايشان باز هم تاكيد مي كردم كه اكثر ورزشكاران بانوي ايراني پاكدامن و شريف هستند. ضمن اينكه بايد بگويم از سوي ما هيچ اشاره‌اي درباره جزئيات نشده و مسئول اخباري كه رسانه‌ها منتشر كرده‌‌‌اند نيستيم. اما به مسئولان فدراسيون و به ويژه خانم عرب عامري اعلام مي‌‌كنم كه بهتر است به سوابق ورود كميته انضباطي و حراست به مباحث مطروحه در چند سال قبل رجوع كنند. اطلاعاتي درباره پروسه‌هاي درماني كه براي چند بازيكن صورت گرفت كسب كنند. سپس بيايند مصاحبه انجام بدهند. آنها اگر بخواهد به مصاحبه‌هاي اين چنيني خود ادامه بدهند بايد بيايند در حضور مراجع خاص پاسخگوي حرف‌هاي خود باشند. چرا كه اگر گزارش ارائه شده از سوي يك نهاد فوق‌العاده رسمي به مجلس بعد از بررسي تخلفات و مشكلات مختلف را ثابت كند، همين مديران هم مقصر شناخته خواهند شد و برخوردي شديد و جدي با آنها صورت مي‌گيرد. نايب رئيس بانوان فدراسيون قبل از اينكه مصاحبه كند برود ببيند چه اتفاقاتي باعث شد كه در فدراسيون تغيير و تحولاتي رخ بدهد با رفتن مسئول قبلي ايشان به اين سمت برسند. آنها نبايد بلندگوي افراد ديگر باشند»

حالا با اين فضاي به وجود آمده بايد منتظر شروع به كار كميسيون‌ اصل نود مجلس جديد باشيم. به هر صورت موضوع پرونده فساد فوتبال بايد در دستور كار قرار بگيرد و تحقيقات درباره پرونده‌هاي مختلف كه مشكلات فوتبال و فوتسال بانوان يكي از آنهاست انجا شود. نتايج اين تحقيقات قطعا واقعيت‌ها را به مردم و رسانه‌ها نشان خواهد داد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همه چيز از گزارش حراست وزارت ورزش شروع شد/ بالاخره مشکل دوجنسیت‌ها و روابط غیر‌اخلاقی در فوتبال بانوان صحت داشت یا نه؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات