رتبه‌بندی روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی در سال جاری


سومین همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته برگزار شد.
به گزارش ایسنا محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در این همایش که امروز در مرکز همایش‌های شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، با اشاره به افزایش جایگاه روابط عمومی‌ها گفت: روابط عمومی فعال می‌تواند یک سازمان را متحول و پویا کند. نقش بالای رسانه در جهان با وجود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مضاعف شده و لازم است روابط عمومی با تغییر نگرش فرصت بهره‌برداری از آن را داشته باشد.
وی این تغییر نگرش را نگرش سنتی نسبت به جایگاه و نقش روابط عمومی لازم دانست و گفت: باید ضمن تمرکز بر موضوع تغییر نگرش سنتی، با استفاده از افراد متخصص در زمینه‌های روابط عمومی، جامعه شناسی و روانشناسی با شناخت ابعاد جامعه زمینه ارتباط بهتر با مخاطبان را فراهم ساخت.
واعظی در ادامه خواستار بهره‌گیری روابط عمومی‌ها از فضای مجازی جهت ارتباط بدون واسطه با مخاطبان شد و اظهار کرد: روابط عمومی باید امین مردم باشد و با انعکاس مناسب اقدامات به مردم آنها را آگاه سازد و از سوی دیگر مطالبات مردم را هم به مسوولان انتقال دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار اشراف روابط عمومی بر برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در تمام زمینه‌ها شد و با استقبال از برگزاری سالانه این همایش تاکید کرد: این نگاه کلان در روابط عمومی‌ها موجب می‌شود به درستی به انعکاس اقدامات و عملکرد ها پرداخت باید انتقال تجربه داشت و از بحث‌های مختلف بهره برد.
وی با تاکید بر نگاه دولت نسبت به اشاعه ارزش های والای اسلامی گفت: فعالیت در فضای مجازی باید متاثر از فرهنگ ایرانی - اسلامی باشد. اولویت برنامه دولت در سال جاری اقتصاد مقاومتی، رونق اقتصادی و ایجاد شغل است و با توجه به این که ICT پیشران توسعه است، در این چارچوب، زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده‌ایم.
واعظی با بیان این که در ابتدای کار دولت تنها 15 درصد از برنامه پنجم توسعه انجام شده بود ادامه داد: در دو سال گذشته، با وجود رسیدن به هدف‌گذاری برنامه پنجم قبل از اتمام دوره پنجم باز هم باید با تولید محتوای فاخر، افزایش خدمات، حمایت از تولید اپلیکیشن‌های داخلی و صادرات نرم افزار، زمینه گسترش حضور موثر و فعال را در فضای مجازی به وجود آورد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر حمایت از جوانان فارغ‌التحصیل در این حوزه گفت: زمینه‌های فنی و تخصصی و ارایه وام وجوه اداره‌شده سبب ارتباط بین وزارت، ارتباطات، صنعت و دانشگاه شده که فعال شدن سایت امام سجاد برای حمایت از شرکت‌های فعال تولید محتوا نمونه آن است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به استفاده درست از فضای مجازی در راستای اهداف والای نظام و مردم گفت: فضای مجازی می تواند معرف فرهنگ اسلامی- ایرانی باشد، و نباید نسبت به مسایل غیر اخلاقی و آسیب رسان به اندیشه و دین بی تفاوت بود و در این راستا از فضای مجازی پاک حمایت می‌کنیم.
در این مراسم همچنین سعید‌رضا عاملی - عضو شورای عالی فضای مجازی و استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران- با بیان اهمیت روابط عمومی در اطلاع‌رسانی جامعه اظهار کرد: متناسب با ظرفیت های فناوری، ساختار کاری روابط عمومی‌ها نیز باید به شکل مداوم در حال تغییر باشد. 70 درصد امور اداری در کشورهای توسعه یافته به فضای مجازی منتقل شده است و در واقع با این کار زندگی اول در کنار زندگی دوم قرار گرفته است.
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تحول رخ داده در فضای مجازی بیان کرد: مفهوم فضای مجازی متناسب با تحول فناوری فضای مجازی توسعه پیدا می کند و از فضای مجازی می‌تواند با توجه به ظرفیت های موجود تمام دنیا را تبدیل به کاربران خود کند.
وی ضمن بیان اهمیت سواد اینترنتی خاطرنشان کرد: مشاغل امروز به سمت مهارتی شدن حرکت می‌کند و مهارت‌های فناورانه فضای مجازی یک مهارت اصلی و پایه است. محیط مجازی محیطی ادامه‌دار است. متناسب با ظرفیت‌های فناوری، ساختار کاری روابط عمومی‌ها نیز باید به شکل مداوم در حال تغییر باشد.
عاملی یادآور شد: در حال حاضر حجم GDP دنیا 107 تریلیون دلار است که 14.7 تریلیون دلار مربوط به اینترنت می شود، تحول در روابط عمومی ها یک ضرورت گریز ناپذیر است زیرا در سال 2025 حدود 91 درصد از کشورهای توسعه یافته و 69 درصد اقتصادهای نوظهور از اینترنت استفاده می‌کنند.
عضو شورای عالی فضای مجازی همچنین در ادامه عنوان کرد: با ظهور فناوری‌های نوین باید شاهد اشتغال‌های گوناگون در جامعه باشیم، برخلاف کسانی که تصور می‌کنند ICT شغل ایجاد نمی‌کند باید گفت به ازای هر ایجاد شغل در این حوزه 2.3 شغل دیگر ایجاد می‌شود.
وی در پایان سخنانش تصریح کرد: روابط عمومی هوشمند به معنای کاهش خطای ارتباطی انسانی و نظامند کردن عملکردها و کارکردهای روابط با توجه به همه ذینفعان است.
در این مراسم همچنین محمدرضا فرنقی‌زاد –رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- و علیرضا معزی - دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت - سخنرانی کردند و چندین کارگاه آموزشی شامل کارگاه روابط عمومی موبایل، کارگاه فضای مجازی، آسیب ها و مخاطرات، کارگاه تجاری سازی در فضای مجازی و کارگاه ارتباطات الکترونیک و تحولات پیش رو برگزار شد.
معزی - دبیر شورای اطلاع رسانی دولت - در همایش روابط عمومی‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رتبه بندی روابط عمومی های دستگاه های اجرایی در سال جاری گفت: روابط عمومی وزارت ارتباطات در برآوردهای دو سال گذشته جزو وزارت خانه‌های فعال و تلاش گر در حوزه ارتباطات بوده است و امیدواریم با توجه به دیدگاه وزیر ارتباطات و رئیس مرکز روابط عمومی این رویکرد ادامه یابد.
معزی به نگاه کلان دولت به حوزه ارتباطات اشاره و اظهار کرد: ارتباطات در زندگی روزمره تاثیر به سزایی دارد و نگاه به پیشینه این وزارتخانه به ویژه تغییر نام آن نشاندهنده میزان تاثیر این حوزه بر زندگی افراد بوده است.وی در عین حال، تغییر نام این وزارتخانه را موجب فراگیری ماموریتهای آن برشمرد و افزود: تبدیل وزارت ارتباطات از یک وزارت خانه فنی و خدماتی به یک وزارت خانه راهبردی وظیفه روابط عمومی های این حوزه را سنگین تر کرده است.معزی از اتخاذ برخورد منطقی توسط دولت یازدهم نسبت به حوزه ارتباطات خبر داد و افزود: دولت فارغ از دیدگاه های انقباضی و انبساطی به حوزه ارتباطات که منفعلانه هستند، نگاه علمی منطبق بر تحولات ارتباطی و نیازهای فرهنگی، دینی، جامعه اسلامی- ایرانی را اتخاذ کرده است.دبیر شورای اطلاع رسانی دولت با بیان این که فعالیت های مشترک روابط عمومی‌ها در وزارت ارتباطات معنای جدیدی می یابد، خاطر نشان کرد: با توجه به نوع و گستره خدماتی که این وزارتخانه به مردم می دهد،وظایف روابط عمومی های آن هم فاصله قابل توجهی با دیگران خواهد یافت.معزی ادامه داد: وزارت ارتباطات با درک منطقی این حوزه باید برای افزایش کیفیت زندگی، از این فضا بهره گیرد.دبیر شورای اطلاع رسانی دولت در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به تحول نوع نگاه رسانه در جامعه اظهار کرد: دبیر خانه شورای اطلاع رسانی دولت به عنوان دستگاه سیاستگذار و هماهنگ کننده سیاستهای ارتباطی دولت وظیفه سنگینی در این زمینه دارد.معزی همچنین با اشاره به تغییر سبک زندگی ایرانی گفت: باید روابط عمومی ها نسبت به این تغییرات برنامه ریزی کنند تا توسعه متوازن در تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شاهد باشیم.وی خواستار معرفی خدمات نه تتها از لحاظ فنی بلکه از لحاظ فرهنگی شد و گفت: استفاده درست و منطقی از حوزه ارتباطات و فهم دقیق آن از نظر فرهنگی، به تنهایی وظیفه وزارت ارتباطات نیست و آگاهی بخشی به جامعه از وظایف ما هم به شمار می رود.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رتبه‌بندی روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی در سال جاری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات