کاهش حق دسترسی به شبکه‌ریلی تا 20درصد/ نیاز به 35هزار میلیارد سرمایه‌گذاری جدید


معاون امور ناوگان شرکت راه‌آهن با بیان اینکه توسعه و تجهیز ناوگان ریلی کشور به 35 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری احتیاج دارد، اعلام کرد: شرکت راه‌آهن در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حق تعرفه دسترسی به شبکه ریلی را از تیرماه سال جاری به 20 درصد کاهش می‌دهد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، بابک احمدی در نشست خبری با بیان اینکه در برنامه چهارم توسعه اهدافی برای توسعه ناوگان ریلی ریخته شد که کار بر روی آنها همچنان ادامه داد، تصریح کرد: در راستای این برنامه این هدفگذاری شکل گرفت که به جای واردات واگن از خارج نسبت به راه‌اندازی شرکت‌های واگن‌ساز داخلی برنامه‌ریزی شود که مسائل مربوط به آن تاکنون ادامه داشته است.
وی ادامه داد: در این راستا درکنار شرکت واگن‌پارس که از گذشته فعالیت می‌کرد شرکت‌های جدید متولد شدند. در این راستا شرکت واگن‌سازی کوثر با 500 واگن جدید، شرکت ایریکو با قرارداد ساخت 120 ریل‌باس جدید، شرکت پلور سبز با 50 واگن و بخش ریلی مپنا با 150 لکوموتیو جدید که همگی از سوی شرکت راه‌آهن منعقد شد کار خود را آغاز کردند. از این رو تمام این شرکت‌ها به نوعی بچه‌های راه‌آهن به حساب می‌آیند که ما از تمام آنها حمایت می‌کنیم.
معاون ناوگان شرکت راه‌آهن با اشاره به لزوم فعالیت دائمی شرکت‌های واگن‌ساز برای جلوگیری از زیان‌ده شدن اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در این حوزه بحث تامین نقدینگی لازم برای آنهاست و بحث دیگر بحث سودآور شدن این شرکت‌ها به منظور جذابیت برای بخش خصوصی. در حوزه اول با توجه به سیاست‌های انقباضی بانک‌ها در طول سال‌های گذشته چرخه مالی با مشکلاتی مواجه شده که امیدواریم برطرف شود اما در حوزه افزایش بازدهی اقتصادی لازم برای این شرکت‌ها ما باید نسبت به بهبود نسبی شرایط اقداماتی را انجام دهیم که راه‌آهن گام‌های مثبتی را در این راستا برداشته است.
احمدی با اشاره به برنامه‌ریزی راه‌آهن برای توسعه ناوگان تا سال 1400 اظهار کرد: در این حوزه باید حضور راه‌آهن در جابه‌جایی بار از 24 میلیارد تن به 93 میلیارد تن افزایش پیدا کند. ما برای آنکه بخش جاده‌ای کشور به مشکل برنخورد نیز اعلام کرده‌ایم این افزایش سهم نه از طریق گرفتن سهم جاده که به وسیله استفاده از افزایش تقاضا برای حمل‌ونقل جذب خواهد شد.
وی ادامه داد: در حوزه حمل‌ونقل مسافر نیز همین رویه ادامه دارد هرچند شیب آن قدری کند خواهد بود. ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که سهم راه‌آهن از جابه‌جایی مسافر از 26 میلیون نفر به 45 میلیون نفر افزایش پیدا کند و این در حالی است که حمل‌ونقل حومه‌ای هنوز به این حوزه اضافه نشده است.
احمدی با اشاره به اینکه راه‌آهن باید 28 هزار واگن باری جدید به ناوگان خود اضافه کند، تسریع کرد: این رقم به معنای آن است که ما باید بیش از دو برابر واگن‌های فعلی را به ناوگان اضافه کنیم. موضوعی که براساس آن به حدود 35 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری احتیاج خواهد بود که از این رقم 20 هزار میلیارد از سوی بخش خصوصی و 15 هزار میلیارد از سوی راه‌آهن تامین خواهد شد.
وی همچنین از برنامه‌ریزی شرکت راه‌آهن برای کاهش حق دسترسی به خطوط ریلی خبر داد و گفت: این رقم در سال 92، 57 درصد بوده که در سال 93 به 36 درصد، در سال 94 به 28 درصد و در سال 95 به 20 درصد خواهد رسید. تعرفه جدید برای سال جاری از ابتدای تیرماه امسال اعلام خواهد شد.
ادامه دارد...

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش حق دسترسی به شبکه‌ریلی تا 20درصد/ نیاز به 35هزار میلیارد سرمایه‌گذاری جدید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات