افزایش سن ازدواج باعث کاهش نرخ باروری شده است

به گزارش ایرنا احمد جمالی زاده روز شنبه در آیین افتتاح نمایشگاه پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت در پارک جوان رفسنجان افزود: از طرفی سن اولین فرزند آوری سه تا چهار سال بعد از ازدواج صورت می گیرد و فاصله سنی بین فرزند اول و دوم نیز که قبلا دو تا سه سال بود در حال حاضر پنج سال است.
وی تصریح کرد: نرخ باروری در شهرستان رفسنجان 1.9 است که باید افزایش یابد.
وی گفت: نرخ باروری کشور نیز زیر دو است و اگر این نرخ همچنان پایین باشد، تهدید آفرین است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: این تهدیدات می تواند شامل تهدیدهای امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای کشور باشد.
وی گفت: با کاهش ازدواج ها میزان طلاق ها افزایش یافته و باید رشد جمعیت ثابت باشد به گونه ای که از هر 10 ازدواج باید 21 فرزند به دنیا آید تا رشد جمعیت ثابت باشد.
وی گفت: اگر نرخ باروری زیر دو باشد تا 25 سال آینده 50 درصد جمعیت کشور سالمند است و این تهدیدی برای کشورمان است.
جمالی زاده خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی ناپایدار بودن خانواده ها است و اگر به استحکام برسند مشکلات و آسیب ها کاهش می یابد لذا با استحکام خانواده ها طلاق کاهش و ازدواج افزایش پیدا می کند و در نتیجه این امر کشور را به سمت جوانی پیش می برد.
امام جمعه رفسنجان نیز گفت: طلاق منفورترین امر در زندگی است اما این کار در حال ترویج است و برخی افراد به راحتی زندگی خود را با طلاق از هم می پاشند.
حجت الاسلام عباس رمضانی پور افزود: سال گذشته نزدیک دو هزار نفر برای امر طلاق در استان کرمان مراجعه کردند که از این تعداد 9 نفر مرد متقاضی طلاق بودند.
وی تصریح کرد: سن ازدواج در دختران 27 و در پسران 31 سال شده است، سن افراد که بالا برود حوصله فرزند پروری ندارند لذا زنان و مردان، توانمندی خود را در فرزندآوری غنیمت بشمرند.
این نمایشگاه به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و همزمان با دانشگاه های سراسر کشور به مدت سه روز برپا شده و در آن مشاوره های قبل و بعد ازدواج، مهارت های زندگی، تست بیماری های غیر واگیر و ... به طور رایگان برای مردم انجام می شود.
7433/3028

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش سن ازدواج باعث کاهش نرخ باروری شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات