برای اجرای برجام زمان تعیین کنید


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار آن شد که دولت از اهرم های نظارت خود در برجام استفاده کند.
به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری در ارتباط با نحوه اجرای برجام اظهارکرد: دولت برای اجرای برجام تلاش بیشتری انجام دهد؛ چراکه اهرم‌های مهمی در دست دارد. مثلا می‌تواند برای اجرای برجام زمان تعیین کند و از این طریق فشار بیاورد.
وی ادامه داد: اینکه مقابل گرگ صفتان مثل یک بچه مودب بایستیم درست نیست.از طریق تعیین زمان دولت می‌تواند بر نحوه اجرای برجام نظارت بیشتری داشته باشند مثلا اینکه بگویند اگر تا فلان زمان برجام اجرا نکنیم هزار سانتریفیوژ اضافه خواهیم کرد.رضایی تصریح کرد: الان زمانی است که با توجه به تمام شدن دوره آقای اوباما کشورهایی مثل عربستان و ترکیه قصد دارند از دولت اوباما امتیاز بگیرند. ما باید بتوانیم بر اجرایی شدن برجام نظارت دقیق تری داشته باشیم.
وی با تبریک شروع به کار دو مجلس شورای اسلامی ومجلس خبرگان اظهار کرد: این دو مجلس با استانداردهای خوب انتخاباتی چه از لحاظ اجرا و چه از لحاظ مشارکت برگزار می‌شود و موفقیت دیگری برای کارنامه مردم سالاری ایران به حساب آمد. در این انتخابات همه گروه‌های سیاسی و مردم به خوبی مشارکت کردند. دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها نیز عملکرد بسیار خوبی داشتند.دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در منظر مردم و جهان امروز پیشگامی مردم سالاری نظام ما ثابت شده است این در حالی است که بسیاری از کشورهای منطقه از حکومت های دیکتاتوری و استبدادی برخوردارند و جای تاسف است که نظام‌های مدعی دموکراسی مثل آمریکا از همین حکومت های استبدادی حمایت می‌کنند و در مقابل یک حکومتی که در درون خود مردم سالاری را رعایت می‌کند به مخالفت و کارشکنی می پردازد.وی با اشاره به مصوبات و طرح های مورد بحث امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ ما وارد یکی از مسائل گره گشای مهم کشور شده ایم. این مسأله سوالی طرح می‌کند که خط فاصل بین دولت و مجلس در نظام قانونگذاری کجاست؟ یعنی دولت تا کجا می‌تواند درقانوگذاری مشارکت داشته باشد و مجلس شورای اسلامی تا چه اندازه می‌تواند لوایح را تغییر دهد. در طی سالهای اخیربرخی از دولت ها بارها گفته اند که لوایحی که به مجلس می فرستیم کاملا عوض می‌شود و حتی ممکن است لایحه ای به ضد خودش تبدیل شود. از طرفی هم مجلسی ها معتقد بودند اگر ما قانونی بنویسیم و به مزاج دولت خوش نیاید دولتی ها آنرا اجرا نمی کنند.
رضایی هم‌چنین افزود: رهبر معظم انقلاب با مشورت کارشناسان بررسی این موضوع را به مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام گذاشته اند. ما هم در دبیر خانه و هم در مجمع جلسات زیادی را با مجلسی ها و صاحب نظران گذاشته ایم .متنی را تنظیم کرده ایم که در مجمع بررسی مباحث آن را شروع کردیم تا حد و حدود اختیارات مجلس را تعیین کنیم.
وی در ارتباط با معنای اختیارات در قانونگذاری تصریح کرد: قانونگذاری به تعداد انتخاب وزرا هم باز می گردد. این موضوعات را مطرح می‌کنیم که آیا رئیس جمهور می‌تواند شخصا یک وزارت خانه را منحل کند یا خیر. یکی دیگر از مسائل مطرح شده در ارتباط با مسأله بودجه است. اینکه مجلس تا چه حدی می‌تواند درباره مسأله بودجه که اختیار رئیس جمهور است دخالت کند. در واقع اینکه ما می گوییم یک نظام قانونگذاری فقط به یک موضوع باز نمی گردد بلکه چنین مسائلی را هم در بر می گیرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مقدمات بررسی حدود قانونگذاری را طی کرده ایم گفت:‌ در مصوبه اولمان قید کرده ایم که توجه به موازین اسلامی وسیاست های کلان به عنوان اصلی ترین منشاء قانونگذاری باید در تنظیم تصویب طرح ها و لوایح و مقررات رعایت شود. در مصوبه دوم تصویب کرده ایم که سازوکار لازم برای تضمین عدم مغایرت مصوبات مراجع تسهیل کننده با موازین اسلامی و قانون اساسی و انطباق و عدم مغایرت با سیاست‌های کلی نظام باشد. این مصوبه به شورای عالی فرهنگی و شورای عالی مجازی اشاره می‌کند. ما شوراهایی داریم که مقررات تصویب می‌کند. مصوباتشان باید هم مطابق با شرع و قانون اساسی باشد و هم باید حدود اختیارات و صلاحیتشان مشخص شود.
وی با اشاره به بحث های حقوقی که در ارتباط با تصویب این طرح مطرح می‌شود، تصریح کرد: ما باید الان بدانیم که فرق مقررات و قوانین چیست. تعیین حدود و اختیارات مراجع تصویب قانون و مقررات در کشور، حدود و اختیارات مجلس و دولت در ارتباط با لایحه بودجه و برنامه، تعیین حدود اختیارات مجلس در لوایح پیشنهادی دولت از جمله مسائلی است که به آن پرداخته ایم.
رضایی گفت : من فکر می‌کنم اگر مجمع بتواند مشورت خوبی به رهبر انقلاب را بدهد ما گام بسیار بزرگی در حل و فصل اختلافاتی که ناشی از ابهامات ایجاد شده در همین زمینه ها هست را بر می داریم. یک موضوع دیگری که بعدا مورد بحث قرارش خواهیم داد هم به اختلافات بین مجلس و دولت و یا اختلاف رئیس جمهور با قوای دیگر مثل قوه قضاییه می‌پردازد.
وی ادامه داد: تا الان سه ماده را تصویب کرده‌ایم و سه ماده دیگر را مورد بررسی قرار می دهیم. مصوبات ما جنبه مشورتی دارد. همه آن‌ها خدمت مقام معظم رهبری ارائه می‌شود ممکن است ایشان اصلاحاتی در آن‌ها به عمل بیاورند و آن را به قوای سه گانه ابلاغ کنند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با مسأله برجام نیز اظهار کرد: باید بین این دو مسأله یعنی بحث برجام و پسابرجام تفکیک قائل شویم. برجام یک مسأله است و پسابرجام یک مسأله دیگر است. این مسأله را هم باید در نظر بگیریم که ما سه نوع برجام داریم. برجام مصوبه شورای عالی امنیت ، برجام مصوب مجلس شورای اسلامی و برجام مصوب رهبر انقلاب . برجام مشروط مصوبه رهبر انقلاب یک سند حقوقی است که از طرف ایران صادر شده است و مورد قبول ایران هم هست.
وی ادامه داد: خیلی ها در کشور این سه نوع برجام را با هم اشتباه می گیرند و من از رسانه ها می‌خواهم به تدوین آن‌ها بپردازند. آن چیزی که برای ما در برجام مهم است، مصوب رهبر انقلاب است . حتی ایشان در صحبت های اخیرشان فرمودند اگر از موضع اقتدار با دنیا صحبت نمی کردیم نمی توانستیم امتیاز بگیریم.کسانی که می خواهند برجام را نقد کنند حواسشان جمع باشد که کدام برجام را مدنظر قرار می‌دهند.
رضایی گفت: ما در زمان پسابرجام به همه تعهداتمان عمل کردیم، اما آمریکایی ها تنها ده درصد به تعهد خودشان جامعه پوشانده اند برای 90 درصد تعهدات باقی مانده دستگاه دیپلماسی ما ، رئیس جمهور ، وزرا و مسئولین کشور باید به طور جدی فشار بیاورند.
وی ادامه داد: غرب با یک ظاهر سازی تشریفاتی سعی می‌کند از فشارهای جمهوری اسلامی ایران فرار کند. مثلا آقای کری می‌گوید که با وزرای خارجه فرانسه و انگلیس و آلمان گفته اند که از همه بانک ها می خواهیم که مانع تبادلات ارزی ایران با دنیا نشود، اما این‌ها در حد تعارف است. زمانی این تعارف عملی می‌شود که وزیر خزانه داری آمریکا یک بخش نامه ای به بانک های اروپایی و آمریکا ارائه دهد و در آن بگوید که شما هیچ محدودیتی در کار با ایران ندارید.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت:‌ ما به همه تعهداتمان عمل کردیم، ایران حتی زودتر از موعد تعیین شده به تعهداتش عمل کرد، حالا باید آمریکایی و اروپایی ها وارد کار شوند و تعهداتشان را عملی کنند. این مسأله مهی است که بدانیم که دولت تا چه حد می‌تواند در این زمینه فعالیت کند . فشارها و نقد ها باید به سمت مطالبه گری برود که از دولت ، مجلس و مقامات مسؤول بخواهیم حقوق ملت ایران را از کسانی که به ما تعهد دادند، بگیرند.انتهای پیام[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برای اجرای برجام زمان تعیین کنید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات