غنا و وحدت و توسعه آفریقا

قاره آفریقا کشورهای قاره آفریقا در حال برون رفت از شرایط ناامنی و خشونت و دیکتاتوری هستند و در مسیر تحقق صلح و دموکراسی گام بر می‌دارند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم به نقل از از رایزنی فرهنگی ایران در آکرا، جان درامانی ماهاما، رئیس جمهور غنا طی پیام فیس بوکی خود به مناسبت  پنجاه و سومین سالگرد بزرگداشت روز  جهانی آفریقا ، 25 می (5 خردادماه) نوشت آفریقا نیازی به همدردی جهانیان نداشته و فقط نیازمند مشارکت و فرصت برای تداوم حرکت قاره به سمت زندگی بهتر مردمانش می باشد.

طی دهه گذشته ، کشورهای آفریقایی تلاش زیادی برای توسعه دموکراسی و بهبود اوضاع اقتصادی خود انجام داده اند. آفریقا در حال رشد است و کشورهای این قاره در حال برون رفت از شرایط ناامنی و خشونت و دیکتاتوری هستند و در مسیر تحقق صلح و دموکراسی گام بر می دارند. اقتصاد آفریقا در حال انتقال کمی و کیفی صادرات بوده با ارج نهادن به ارزش های انسانی جهت کاهش فقر دامن گیر و بالا بردن استانداردهای زندگی مردم این قاره سخت در تلاش است و امید به بهبود شرایط را در دل مردم به وجود آورده است.

طبقه متوسط آفریقا به سرعت در حال رشد می باشد واینک جهان بهتر از گذشته صدای ما را می شنود. اما فراموش نمی کنیم که هنوز راه درازی برای توسعه به خصوص برای پیشرفت جوانان در پیش رو داریم.

وزیر امور خارجه غنا نیز طی سخنان خود در مراسمی که به مناسبت "سال حقوق بشر در آفریقا" برگزار شده بود،با طرح ضرورت رعایت حقوق زنان به تلاش اتحادیه آفریقا در زمینه رعایت و بهبود حقوق زنان اشاره کرد و آن را بسیار مهم خواند و گفت : تقویت و حمایت از زنان این قاره نقش به سزایی در موفقیت اتحادیه آفریقا در دست یابی به اهداف چشم انداز 2063 که در ژاتویه 2014 به تصویب رسیده است،دارد . دراین چشم انداز ، توسعه اهداف قاره ای با محوریت توسعه پایدار و هم گرایی سیاسی براساس الگوی رنسانس آفریقایی از جمله موارد مهم به شمار می روند.اهداف این چشم انداز همگی بر نقش کارساز جوانان و زنان قاره آفریقا متمرکز می باشند.

خانم تِتِه، وزیر امور خارجه غنا  جایگاه حقوق زنان و برابری جنسیت را در این کشور مهم دانست وآن را یکی از شرایط تحقق توسعه پایدار خواند . دولت غنا در حال حاضر کوشش فراوانی برای افزایش آمار دختران دانش آموز در مقاطع تحصیلی نموده  اقدامات مهمی در جهت فراهم ساختن زمینه های آموزش رایگان دختران در مقطع متوسطه انجام داده است.

اقدام مهم دیگر دولت ، تلاش فرهنگی در کاستن و از میان برداشتن محدودیت های ذهنی و سنتی جامعه در مورد زنان است  که موجب نادیده گرفتن حقوق زنان و جایگاه آنان در ابعاد گوناگون  اجتماعی شده است.

ملت و دولت غنا باید در مسیر پیروی از رهبران استقلال آفریقا و برای وصول به اهداف استقلال واقعی آفریقا تلاش فراوانی از خود نشان دهند.

در ادامه این مراسم نماینده سفارت زیمبابوه شرایط امروز زنان آفریقا را در امور سیاسی و زندگی چالش برانگیز خوانده آمار خشونت علیه این طبقه از جامعه را بسیار بالا اعلام کرد . دختران آفریقایی هنوز از امکانات تحصیلی مناسبی برخوردار نیستند و در مقابل از مشکلات و تنگناهای فرهنگی در این قاره رنج می برند.دولت های آفریقایی و اتحادیه آفریقا باید برای رفع مشکلات زنان و دختران آفریقا به فکر چاره باشند و این موضوع را در برنامه های توسعه پایدار بیشتر مد نظر قرار دهند. وی با اشاره به اهمیت امنیت و صلح در قاره آفریقا هر گونه توسعه ای را بدون در نظر گرفتن این دو اصل بدون نتیجه دانسته و اقدامات اتحادیه آفریقا را در این خصوص موجب خرسندی دانست.سر مقاله روزنامه تایمز غنا در شماره 26 ماه می،به مناسبت روز جهانی آفریقا به اهمیت  این روز و نقش مهم و مؤثر "کوام نکرومه" رهبر استقلال غنا در ارایه الگوی وحدت آفریقا اشاره کرده است.این سر مقاله در بررسی دیدگاه نکرومه در خصوص سهم توسعه جمعی در درون کشورهای آفریقایی در شرایط پس از استقلال ،همگرایی و وحدت آنها را ضروری دانسته بیان می کند و معتقد است اتحادیه آفریقا در فراهم ساختن بسترهای لازم برای شرایط وحدت و هم گرایی امروزه با چالش های بزرگی روبرو است. هر چند به نظر می رسد برگزاری اجلاس های دوره ای اتحادیه آفریقا در برآورده ساختن آمال و انتظارات  پایه گذاران آن  موفق نبوده و قاره آفریقا هنوز در طی مسیر خود برای رسیدن به  توسعه پایدار راهی دراز در پیش دارد.در این سرمقاله وحدت آفریقایی هنوز نارس تلقی شده وضعیت مرزهای درونی قاره علی رغم انگیزه ها و برنامه های اتحادیه آفریقا هم چنان مشابه دوران استعمار و پیش از استقلال معرفی شده ادعا می شود که تفاوتی در این اوضاع ایجاد نشده است.این سرمقاله هم چنین به رهبران آفریقا پیام می دهد که زمان عمل و اقدام جدی رسیده است .

روزنامه دیلی گرافیک غنا هم در سرمقاله ویژه روز جهانی آفریقا نوشت:

اگر چه اهداف نخستین این سازمان کسب استقلال کشورهای آفریقایی و رهایی از استعمار و پیروزی نهضت های آزادی بخش در قاره بود اما در جریان برگزاری اجلاس سازمان وحدت آفریقا در سال 1999 در لیبی، دو هدف هم گرایی اقتصادی و سیاسی در قاره آفریقا به عنوان مصوبات اصلی اعلام شد و به نظر می رسید ساختار این سازمان تا حدودی مشابه اتحادیه اروپا گردید.ولی تاکنون جهان از امنیت، صلح و هم گرایی که این اتحادیه طراح آن بوده است نشانه های مثبتی دریافت نکرده است .

اتحادیه آفریقا امسال چهاردهمین سال تأسیس خود و پنجاه و سومین سالروز "روز آفریقا" را جشن گرفته است.در مراسم بزرگداشت این روز، زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی ابراز داشت:" آفریقای امروز نیازمند احساس و عمل گرایی به تعهد خود به برنامه پان آفریکا می باشد تا قاره آفریقا را موفق به رسیدن به هم گرایی اقتصادی کند."

امروز رهبران 54 کشور آفریقایی باید بتوانند موانع موجود بر سر راه تجارت درون قاره ای را رفع نمایند.انتخاب  عنوان حقوق بشر و رعایت حقوق زنان آفریقا در مراسم بزرگداشت روز جهانی آفریقا در غنا باید ضمانتی برای صلح پایدار، ثبات و وحدت قاره باشد.

اگر قاره آفریقا بتواند بر تصمیمات چشم انداز 2063 پایبند و راسخ باشد،می توان شاهد پویایی آفریقا در سطح بین المللی و رشد اتحادیه آفریقا در کنار سایر سازمان های جهانی بود.

نقش غنا در استقلال  و وحدت آفریقا:

بدون وحدت آفریقا آینده ای ندارد

در سال 1957 قاره آفریقا برای نخستین بار شاهد اهتزاز پرچم استقلال در کشور غنا  بود.در آن زمان مردم آفریقا همراه با ملت غنا استقلال یک کشور آفریقایی از سلطه استعمار را جشن گرفتند.شاید بتوان استقلال غنا را به تعبیری پایان دوران  استعمار در آفریقا دانست زیرا پس از آن دیگر کشورهای این قاره با الگو گرفتن از حرکت استقلال طلبانه غنا به تدریج در این راه قدم گذاشته و به استقلال رسیدند. جولیوس نایرره رئیس جمهور وقت تانزانیا در سخنرانی خود در 6 مارس 1997 هم زمان با چهلمین سالگرد استقلال غنا در اکرا  گفته است :

"...من دانشجوی دانشگاه ادینبورو بودم که کوام نکرومه از زندان آزاد شده و رهبری و هدایت مبارزات را ادامه داد.او توانست در مدت زمانی بسیار کم طرز فکر و دیدگاه مردمش را به سمت استقلال تغییر دهد .شش سال بعد، وقتی که ساحل طلا(غنا) به استقلال رسید، نکرومه ما (رهبران حرکت های آزادی بخش در آفریقا) را دعوت کرد تا در مراسم سالگرد استقلال غنا شرکت کنیم . من جزو مدعوین بودم. درآن مراسم نکرومه سخنرانی بسیار مهمی ایراد نمود و گفت استقلال غنا بدون استقلال کل قاره آفریقا  از حاکمیت استعمار بی معنی است. یک سال بعد، نکرومه حرکت های آزادی بخش را دوباره به غنا خواند تا در مورد استراتژی مشترک برای آزادی قاره از استعمار برنامه ریزی کنیم. نکرومه رهبر غنا بود اما برای همه ما هم رهبری داشت. او یک رهبر آفریقایی  با شخصیتی ممتاز و مؤثر بود ."

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «غنا و وحدت و توسعه آفریقا» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات