واکسیناسیون دام های استان بوشهر علیه تب برفکی ولامپی اسکین آغازشد

مجید کوثری روز شنبه در گفت وگو با ایرنا، افزود: بیماری تب برفکی و لامپی اسکین(آبله دامی)از بیماری های بسیار مهلک و واگیر در گاو و گوساله است که اداره کل دامپزشکی استان بوشهر در راستای سیاست های سازمان دامپزشکی کشور در سال 95برنامه پیشگیری از این بیماری ها را در دستور کار دارد.
وی یادآور شد: واکسیناسیون برعلیه بیماری تب برفکی در طول سال در سه فاز و لامپی اسکین در یک فاز انجام می شود که طرح فعلی که از امروز هشتم خرداد آغاز شده برای اولین بار است که به لحاظ حساسیت موضوع همزمان با هم آغاز شده است.
کوثری گفت: این طرح روی 19 تا 20 هزار گاو و گوساله واحدهای پرواربندی سنتی و صنعتی و دامهای خانگی در فاز اول انجام می شود و نزدیک به چهار هزار راس گوساله نیز که برای بار اول این واکسن را دریافت کرده اند 21روز بعد دوباره واکسینه می شوند.
وی اضافه کرد: در این فاز که بعلت کثرت جمعیت دامی در مجتمع پرواربندی زیارت دشتستان نسبت به سایر نقاط استان آغاز شده 25 گروه دو نفره بخش دولتی و خصوصی به مدت دو هفته کاری عملیات واکسیناسیون را انجام می دهند.
رئیس اداره بررسی بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان بوشهر خاطرنشان کرد: در خصوص دام سبک نیز این طرح از اول خرداد آغاز شده است.
کوثری تصریح کرد: با توجه به اهمیت نقش حشرات در انتقال بیماری لامپی اسکین، بلافاصله پس از انجام عملیات واکسیناسیون اکیپ های دامپزشکی اقدام به سم پاشی اماکن دامی برای مبارزه با انگل های خارجی و عوامل انتقال بیماری می کنند.
وی افزود: با توجه به اهمیت بیماری تب برفکی و کمبود واکسن آن در کشور، سازمان دامپزشکی کشور اقدام به واردات این نوع واکسن از خارج از کشور کرده است و به رغم بهادار بودن این واکسن ها با تلاش سازمان دامپزشکی بطور رایگان در اختیار دامداران قرار گرفته است.
این مسئول خاطرنشان کرد: از موارد قابل ذکر در این فاز همکاری دامداران با گروه های مبارزه با بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی است که با همکاری یکدیگر نسبت به پوشش 100درصدی دامها و امنیت آنها در برابر این بیماری ها اقدام شود.
کوثری ادامه داد: رعایت ضوابط بهداشتی در حمل و نقل، نگهداری، غذای دام و رعایت ضوابط بهداشت فردی شامل پوشیدن چکمه، لباس کار بوسیله کارگران و تعویض لباس در جابجایی های بین دامداری ها برای کنترل این بیماری ها بسیار ضروری است.
دامپزشک اداره دامپزشکی شهرستان دشتستان نیز گفت: در این طرح 12 تا 15 هزار راس دام سنگین در سطح شهرستان بر علیه بیماریهای تب برفکی و لامپی اسکین واکسینه می شوند.
ضرغامی افزود:در حال حاضر هیچ گونه مورد بیماری در دامهای شهرستان گزارش نشده و جمعیت دامی شهرستان جمعیتی پاک و عاری از هرگونه بیماری است ولی بدلیل شیوع فصلی این نوع بیماری ها برای پیشگیری همه دامهای شهرستان واکسینه می شوند.
7213/1656

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واکسیناسیون دام های استان بوشهر علیه تب برفکی ولامپی اسکین آغازشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات