توانمندسازی جوامع محلی -داود رجبی*

در جنوبی ترین نقطه استان کرمان (شهرستان قلعه گنج) علیرغم برخورداری از منابع خدادادی فراوان نظیر پهنه های معدنی غنی، خاک حاصلخیز کشاورزی، آب فراوان و طبیعت بکر منطقه متاسفانه به دلایل متعدد از این پتانسیل و ظرفیت ها استفاده نشده است.
با توجه به شرایط اجتماعی، اقتصادی و رفاهی شهرستان قلعه گنج طی توافقنامه ای بین استانداری کرمان و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در سال 94، قلعه گنج به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی تعیین و مقرر شد طی 10 سال با اجرای طرح های توسعه ای به شاخص های ایده آل برسد.
در ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی توانمند سازی محلی مردم منطقه شهرستان قلعه گنج به طور ویژه در نظر گرفته شده است و مردم شهرستان در زمینه مهارت های مختلف در حد نیاز شهرستان آموزش داده می شوند.
تعداد 60 صندوق تعاونی خرد اعتباری، توسط مردم محلی تاسیس شده است که در زمینه ایجاد اشتغال های خرد و کسب و کارهای خانگی وام اعطا می کند.
تاکنون 158 صندوق در سطح شهرستان قلعه گنج تشکیل شده و قرار است در آینده به چهار تعاونی توسعه فراگیر توسط مردم شهرستان تبدیل شود که طرح های کلان توسعه شهرستان توسط آنها اجرا شود.
کارگاه قالی بافی، مجتمع پرورش بز شیری سه هزار راسی، کارخانه فرآوری خرما، کارخانه رب گوجه و کارخانه تولید آبمیوه و کنستانتره از طرح هایی است که با توجه به منابع و پتانسیل های موجود در قلعه گنج در حال فعالیت و احداث است.
با توجه به اهمیت گفتمان سازی و فرهنگ سازی در زمینه توانمند سازی جوامع محلی، تعدادی از جوانان تحصیلکرده شهرستان با آموزش هایی که فرا گرفته اند در گفت و گوی چهره به چهره با مردم، راه حل های مشکلات را به بویژه در روستاها به مردم می آموزند.
همچنین توانمند سازی جامعه محلی در قلعه گنج ضمن فقر زدایی باعث ارتقای امنیت شده و در همین زمینه شاخص های امنیت در این منطقه به طور چشمگیری بهبود پیدا کرده است.
هرچند طرح توانمند سازی جوامع محلی قبلا در مناطق محدودی از کشور اجرا شده است اما اجرای گسترده و برنامه ریزی دقیق آن در قلعه گنج نشان از جدی بودن آن در طرح های توسعه ای مناطق کمتر برخوردار کشور دارد.
موفقیت این طرح نقشه راه و الگویی برای سایر مناطق با شرایط مشابه است تا بتوانند در مسیر توسعه پایدار قرار گیرند و چهره محرومیت برای همیشه در این مناطق تغییر پیدا کند.
البته باید در اجرای طرح توانمندسازی جوامع محلی در شهرستان قلعه گنج به استمرار طرح، پایش، نظارت و تسهیل قوانین و مقررات توجه کرد تا این طرح به سرنوشت بسیاری از طرح های نیمه تمام دچار نشود.
شهرستان قلعه گنج با جمعیتی حدود 76 هزار نفر در فاصله 430 کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد.
*خبرنگار ایرنا در کرمان

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توانمندسازی جوامع محلی -داود رجبی*» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات