سهم 78 درصد خودروهای دیزل در آلودگی هوای تهران/نصب اجباری فیلتر دوده از مهرماه امسال

به گزارش روز شنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وحید حسینی با اشاره به اهمیت نصب فیلتر دوده بر روی وسایل نقلیه دیزلی افزود: یک فیلتر دوده استاندارد، قابلیت حذف دود سیاه، ذرات معلق بسیار ریز، اکسیدهای فلزی خطرناک ناشی از سایش موتور و هیدروکربن‌ها را از داخل اگزوز دیزل دارد.
وی ادامه داد: با نصب فیلتر دوده بر روی یک خودرو دیزل این اطمینان حاصل می شود که تا پایان عمر آن اتوبوس و یا کامیون دیگر در جاده ها و شهرها موجب آلودگی هوا نخواهد شد.
حسینی گفت: بر اساس تحقیقات به‌عمل آمده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با عنوان «سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران بر مبنای سال 1392»، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون مهمترین آلاینده شهر تهران است که کامیون ها و اتوبوس‌های در حال تردد در تهران، سهم 78 درصدی دارند.
وی تصریح کرد: براساس مصوبه هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال ‌93، از پاییز سال گذشته نصب فیلتر دوده بر روی خودروهای دیزل نو اجباری بود اما با پیشنهاد خودروسازان مبنی انجام کارهای تحقیق و توسعه‌ای در این زمینه این مصوبه از مهر امسال عملیاتی می شود.
حسینی گفت: طبق این مصوبه تمام خودروهای دیزلی وارداتی و همچنین خودروسازان داخلی مکلف هستند از مهرماه امسال خودروهای دیزلی خود را مجهز به فیلتر دوده کنند.
وی با بیان اینکه در دو سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست و دولت مطالعات با ارزشی در زمینه استفاده از استاندارد یورو 6 برای اجرا در کشور انجام داده اند، افزود: اگرچه زیرساخت‌های اجرای استانداردهای روز اروپا و جهان در حوزه محیط زیست نظیر کیفیت سوخت، معاینه فنی و کیفیت خودروسازی هنوز فراهم نشده اما بومی‌سازی برخی شاخص‌ها مانند اجرای مصوبه نصب فیلترهای دوده برای ارتقای سلامت شهروندان گامی موثر در کاهش آلودگی هوا محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه نباید محصولات دیزلی فاقد فیلتر دوده به ایران وارد شوند، اظهار کرد: ما در شرایطی به سوی اجباری شدن نصب فیلتر دوده بر روی خودروهای دیزلی می رویم که هنوز برخی خودروسازان خارجی قصد مقابله با مصوبه الزام نصب فیلتر دوده را دارند که باید دستگاه های نظارتی فعالیت دقیقتری در این زمینه داشته باشند.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: پلیس راهور اعلام آمادگی کرده که از تاریخ تعیین شده پلاک‌گذاری خودروهای دیزلی فاقد فیلتر دوده انجام نخواهد شد و این اقدام اهمیت بسیاری در اجرایی شدن مصوبه هیات دولت دارد.
تهرام/1699//1348

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سهم 78 درصد خودروهای دیزل در آلودگی هوای تهران/نصب اجباری فیلتر دوده از مهرماه امسال» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات