جابری‌انصاری: حج برگزار نشود مسئولیتش با ریاض است

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه تلاش عربستان این است که روابط تنش آلودی را با ایران دنبال کند، گفت: اگر حج برگزار نشود مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است. به گزارش نامه نیوز، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امشب در برامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت.

وی در ابتدا با بیان اینکه یکی از عادت‌های من از ابتدای نوجوانی کتابخوانی، روزنامه‌خوانی و مجله خوانی بوده و به تعبیر خودم «کتابخور» هستم، درباره تماشای برنامه‌های تلویزیونی عنوان کرد: برنامه‌های تلویزیونی را در حدی که فرصت داشته باشم می‌بینم. در دوران سخنگویی به دلیل محدودیت زمانی و مشغله‌ دیدن‌های تلویزیونی من کمتر شده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه قبل از جلسه سوالات خبرنگاران را چک کنید؟ عنوان کرد: هر زمان در ایران باشم نشست هفتگی برگزار می‌کنیم ولی هیچ وقت نبوده که سوالات خبرنگاران را چک کنیم.

وی درباره پیچیدگی سیاست خارجی عنوان کرد: سیاست اساسا پیچیده است و عرصه سیاست خارجی به دلیل اینکه تناقض‌های متنوع و متعددی را با هم جمع می‌کند، پیچیده‌تر است.

جابری‌انصاری در خصوص آخرین پیگیری‌ها در مورد حج گفـت: انجام مذاکرات با سازمان حج بود و هیأت ما رفتند و برگشتند. من بارها عرض کردم که مسئولیت آنچه تاکنون اتفاق افتاده در زمینه حج با دولت عربستان است و این کشور علی‌رغم شعاری که داد این مسئله را جدا از دعواها و اختلافات سیاسی با ایران می‌بیند، چنین نکرده و اختلافات سیاسی خود را وارد مسئله حج کرده است.

وی درباره اختلافات عربستان با ایران عنوان کرد: این اختلافات همچون مسائل منطقه که عربستان در این خصوص خود را در رویارویی با ایران می‌داند.

وی افزود: عربستان مدت‌های مدیدی است که هدف‌گیری نخست خود را با رویارویی با ایران و افزایش تنش با ایران قرار داده است. تلاش عربستان این است که روابط تنش آلودی را با ایران دنبال کند.

سخنگوی وزارت خارجه مسئولیت حج را بر عهده سازمان حج و زیارت عنوان کرد و گفت: ما در ریز مذاکرات درباره حج دخالتی نداریم و مدیریت مذاکرات مربوط به حج با سازمان حج و زیارت است.

جابری‌انصاری گفت:‌براساس آخرین گفت‌وگوهای انجام شده عربستان بدیهی‌ترین وظایف خود در تامین امنیت و سلامت حجاج ایرانی و موضوع حمایت کنسولی از حجاج ایرانی را انجام نداده است.

وی با بیان اینکه عربستان با موضوع حج برخورد سیاسی کرده است، افزود: اگر حج امسال برگزار نشود کاملا مشخص است چون ماه‌ها سعودی‌ها معطل کردند و صدور روادید را دچار مشکل کردند و هیچ تضمینی در ارتباط با سلامت و امنیت حجاج ارائه ندادند. اگر حج برگزار نشود مسئولیت صد عن سبیل الله با عربستان است.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه گفت:‌ عربستان تا این لحظه توافقنامه‌ای که باید برای صدور روادید با حافظ منافع خود در ایران یعنی سفارت سوئیس امضا می‌کرد امضا نکرده است و ریاض با دفع الوقت و بهانه جویی می‌خواهد توپ را در زمین ایران بیندازد.

جابری‌انصاری اضافه کرد: عربستان منشاء بیشتر جریان‌های گروه‌های تکفیری است و بیشترین حمایت مالی را از این گروه‌ها انجام می‌دهد.
وی درباره صبر ایران نیز گفت: اینکه صبر ما حد و اندازه دارد طبیعی است و صبر هیچ کس بی انتها نیست، در سال‌های اخیر تلاش کردیم در مقابل عربستان با نهایت خویشتنداری عمل کنیم، اما این به آن معنا نیست که دست بسته نشسته‌ایم.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: مهم‌ترین کار در سیاست خارجی ما این است که عربستان خودش باشد نه آنچه تصویرسازی می‌کند. در سال‌های اخیر شاهد برخی تغییر نگاه‌ها به عربستان هستیم، نوع سیاست‌هایی که عربستان در مقاطعی برای ایستادن در مقابل ایران اتخاذ کرد و گاهی با حمایت‌هایی هم همراه بود.
وی اضافه کرد: تحولات منطقه نیز در چند سال اخیر اتفاق افتاد می‌توانست مسیر منطقه را به سمت دیگری سوق دهد.
به گزارش فارس، جابری‌انصاری اضافه کرد: همین دولت‌هایی که تلقی عمومی این است که حامی عربستان هستند به دنبال این هستند که از خشم عربستان فرار کنند. ما هیچ وقت نباید بازی را تحویل طرف مقابل بدهیم تا عربستان به اهداف خود برسد.

جابری‌انصاری با بیان اینکه عربستان برخلاف عقربه‌های زمان حرکت می‌کند و هیچ دولتی نمی‌تواند با این روند به اهداف خود برسد، عنوان کرد: مشکل عربستان بیشتر از اینکه با ما باشد با خودش است.

به باور وی عربستان می‌خواهد برخی از تحولات را به تعویق بیندازد.

جابری‌انصاری اضافه کرد: عربستان به محض اینکه احساس می‌کند نوعی تغییر در سیاست‌های جهانی نسبت به این کشور در حال رخ دادن است با خشم واکنش نشان می‌دهد.

وی درباره تحولات سوریه با بیان اینکه در ابتدای بحران سوریه عربستان به دنبال این بود که به سرعت کار سوریه را خاتمه دهد و وضعیتی با سیاست خود را در این کشور به وجود آورد، خاطرنشان کرد: عربستان در مقابل روندهای جدید منطقه و حرکت نظام‌ها به سمت مردمی شدن واکنش نشان داد و این تحولات را با تخریب و کشاندن به سمت جنگ‌های طایفه‌ای و فرقه‌ای به تعویق انداخت.
سخنگوی وزارت خارجه سیاست عربستان را سیاست تخریبی برشمرد و افزود: ما باید با تدبیر و عقلانیت و بدون ورود به زمین طرف مقابل در جهتی پیش برویم که عربستان و سیاست‌های آن رسوا شود تا حدودی در این زمینه تاکنون موفق بوده‌ایم.
به گفته وی ادامه بحران فعلی چه در سوریه و چه کشورهای دیگر اولین برنده‌اش رژیم صهیونیستی است.
به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: عربستان به دنبال به هم ریختگی نابسامانی و ادامه این روند است. بحران در منطقه باید زودتر خاتمه پیدا کند، اما نه با هر شرایطی.

وی درباره مواضع ایران در قبال سوریه با بیان اینکه ما مواضعی که اتخاذ کرده‌ایم مواضعی اصولی و اساسی است و بسیاری از کشورها در ادبیات خود به ما نزدیک شده‌اند، گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم که این بحران تنها راه‌حل سیاسی دارد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره خط قرمز ایران در بحران سوریه و باقی ماندن بشار اسد در قدرت گفت: اینکه خط قرمز ما چه است خط قرمز اساسی ما این است که هیچ بازیگر بیرونی نباید برای مردم سوریه تصمیم بگیرد و این بازیگران خارجی فقط باید روند حل این بحران را تسهیل کنند.

جابری‌انصاری افزود:‌ ایران اجازه نمی‌دهد دولت‌های دیگر در مورد سوریه تصمیم گیری کنند و آنچه خود می‌خواهند به ملت سوریه تحمیل کنند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این برنامه و در پاسخ به سؤالی درباره برجام با بیان اینکه هر نقدی یا اقدامی در مورد برجام گل به خودی تلقی نمی‌شود، یادآور شد: اما برخود با مسائل سیاست خارجی بسیار مهم است. در همه جای دنیا برخی از مسائل و موضوعات به روز هستند، نقد و بررسی مسائلی که به صورت ملی در مورد آنها تصمیم می‌گیرید نقد آنها هم باید با در نظر گرفتن مسائل ملی صورت گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه عنوان کرد: برقراری مجدد ارتباط بانکی یک بعد فنی دارد که باید مشکلات فنی آن حل و ارتباط برقرار شود که کم و بیش این اتفاق افتاده در بعد اقتصادی هم نمی‌توانیم شاهد تحولات یک شبه باشیم، اما برجام می‌تواند تحولاتی را در اقتصاد ملی ما به وجود آورد.

وی گفت: در سطح سیاسی واقعیت این است که روابط ایران با کشورها دچار تحول بنیادین نشده، ما ادعا نکردیم که سیاست خارجی ما دچار تحول اساسی شده است، البته آمریکایی ها به دنبال این بودند که در تمام مسائل مذاکره کنند، اما بنای ما بر این بود فقط در یک موضوع خاص مذاکره کنیم.

جابر‌ی‌انصاری افزود: در محتوا ما با دو واقعیت مواجه هستیم که در مسائل فنی و اقتصادی یک شبه تحول ایجاد نمی‌شود و ما باید از فضای برجام به عنوان فضایی برای تنفس استفاده کنیم، دشمنی دشمنان ما بعد از برجام به پایان نرسیده است.
وی با بیان اینکه ما برنامه ملی خود را در زمینه هسته‌ای دنبال کردیم و در مسیری قرار گرفتیم که مسیر مشروع سازی قدرت هسته‌ای ما است، افزود: این تبدیل قدرت به اقتدار است، نباید برنامه‌های ملی خود را فراموش کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحریم‌ها با بیان اینکه تحریم‌ها لغو شده، عنوان کرد: اما ترجمه شدن لغو تحریم‌ها در روابط سیاسی زمان‌بر است. منبع: فارس برچسب ها: جابری انصاری ، عربستان ، حج تمتع چندرسانه‌ای عکسی متفاوت از بهرام رادان استقلال در مسیر قهرمانی/ عکس عکسی از پیام صادقیان با پیراهن تیم جدیدش دفتر جدید مورینیو/ عکس افشین قطبی روی جلد مجله بوریرام/ عکس شیلا خداداد مهمان امشب مهران مدیری/ عکس ‫میهمانان خارجی امروز مجلس/ عکس‬‎ عزیزم منتظر من نمون، برو!/ کاریکاتور نظر شمانام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید های ورزشی بازیکن تراکتورسازی به پرسپولیس نزدیک شد عبدالله ویسی و خوزستان، از محبوبیت تا نفرت/ قهرمان از ستاره خالی شد برگزاری مراسم چهلمین روز درگذشت مهرداد اولادی با حضور همبازیان سابق + عکس مدافع پرسپولیس، ناراضی از رفتن به سپاهان مخالفت با حضور ستاره هاي سايپا و سپاهان در پرسپوليس عصبانیت کاپیتان های پرسپولیس از یک اتفاق مجازی؛ ما هنوز نرفته ایم! اعلام فهرست تیم‌ملی برای بازی با مقدونیه و قرقیزستان/ كاپيتان نيست! تغییر موضع دوباره افشارزاده؛ هر جا وزارت بخواهد می‌روم چرا با اعتبار من بازی می کنید؟/ در لیست مازاد پرسپولیس نیستم پرسپوليس رقيب انصاري را جذب كرد پربازدید های کل اخبار مینو خالقی؛ غایب حاضر در مجلس جدید با استفساریه نگاه معنادار هاشمی در مجلس/ عکس کاندیداهای هیأت رئیسه مجلس دهم شیلا خداداد مهمان امشب مهران مدیری/ عکس مدافع پرسپولیس، ناراضی از رفتن به سپاهان 5 زخمی در درگیری حوزه علمیه خرم آباد / فحش ناموسی علیه مادر، همسر و فرزند هاشمی رفسنجانی عارف رقابت را به لاریجانی واگذار کرد؟/ ریاست کمیسیون اصل 90 در اولویت دفتر جدید مورینیو/ عکس محل حضور ابوبکر البغدادی مشخص شد عکس منشوری عمران زاده پربازدید ها پربحث ترین عناوین پشت‌پرده حمله تندروها به حوزه علمیه كماليه خرم‌آباد / حسین‌الله کرم حاضر به پاسخگویی نشد مینو خالقی؛ غایب حاضر در مجلس جدید با استفساریه جزئیات توافق ایران و عربستان درباره حج اوباما: رهبران جهان از پیروزی ترامپ نگرانند؛ دلیل خوبی هم دارند / او یا نادان است یا می خواهد خود را شوالیه جلوه دهد در غیاب سیدحسن خمینی چه کسی به استقبال نمایندگان جدید خبرگان رفت؟ "خمینی جوان" وارد می‌شود/ کلید خوردن فصل تازه در زندگی سید حسن کاندیداهای هیأت رئیسه مجلس دهم لاریجانی گزینه ریاست مجلس دهم شد ادعای واهی الجبیر علیه سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی نفس داعش به شماره افتاده است؟ احمد خاتمی: چند خانم در «خندوانه» می‌خندند تا مردها را بخندانند، اسم این را چه بگذارم؟  (۶۳ نظر) پرونده مينو خالقي وارد فاز بي‌اخلاقي‌ها شد  (۵۹ نظر) نماینده‌ای که با یک میلیارد تومان دریافتی خود قصد سرگرم کردن مردم را دارد  (۴۸ نظر) از خان‌طومان تا خان تومان!  (۴۷ نظر) مصباحی مقدم: احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که به آخر خط رسیدیم/ احمدی نژاد به رهبری گفت اگر این دیدگاه را قبول ندارید، دیگر مسئول پرونده نیستم  (۴۶ نظر) کوچک زاده:علاوه بر حقوقم یک میلیارد تومان از مجلس دریافت کردم  (۴۳ نظر) علی مطهری؛ متفاوت ترین«آقازاده» ایران؛ سیاستمداری که دیگر تنها فرزند شهید مطهری نیست  (۳۹ نظر)

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جابری‌انصاری: حج برگزار نشود مسئولیتش با ریاض است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات