آزمون مجلس دهم - محمدرضا نادری گیسور*

از آنجا که در دوره های مختلف مجلس، نمایندگان اکثریت همواره تلاش کرده اند در همان روزهای نخست، با ارایه طرحهای موردنظر یا پیگیری لوایح خاص، اولویتهای موردنظر خویش را به افکار عمومی نشان دهند، یکی از مهمترین پرسشهایی که در شرایط کنونی می تواند برای مردم مطرح باشد، این است که اولویت مجلس دهم چیست و چگونه آن را عملی خواهد کرد؟
خوشبختانه، قانون اساسی ما به گونه ای تنظیم شده است که اگرچه دو وظیفه مهم قانونگذاری و نظارت بر اجرای آن را برای مجلس قائل است اما دامنه این وظایف چنان فراخ و گسترده است که نمایندگان می توانند این وظیفه را در شئون و بخشهای مختلف ایفا کنند.
فصل ششم قانون اساسی، به «قوه مقننه» اختصاص یافته و اصول شصت و دوم تا نود و نهم آن به بحث در باره مجلس شورای اسلامی و وظایف آن و نمایندگانش می پردازد. بطور مشخص، اصل شصت و هفتم در مورد «سوگند» نمایندگی است؛ جایی که در آن، هر یک از نمایندگان، در برابر قرآن‏ مجید، به‏ خدای‏ قادر متعال‏ سوگند یاد می‏ کند که «پاسدار حریم‏ اسلام‏ و نگاهبان‏ دستاوردهای‏ انقلاب‏ اسلامی‏ ملت‏ ایران‏ و مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ » باشد،«...همواره‏ به‏ استقلال‏ و اعتلای‏ کشور و حفظ حقوق‏ ملت‏ و خدمت‏ به‏ مردم‏ پایبند» بماند و ضمن دفاع از قانون اساسی، «در گفته‏ ها و نوشته‏ ها و اظهارنظرها، استقلال‏ کشور و آزادی‏ مردم‏ و تأمین‏ مصالح‏ آنها را مد نظر داشته‏» باشد.
قدرت نهاد قانونگذاری و اهمیت ایفای این وظایف در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تا به آنجا است که بر خلاف بسیاری از کشورها حتی مدعیان دموکراسی، مجلس در ایران، هیچگاه و تحت هیچ شرایطی، قابل انحلال نیست. اصل 63 قانون اساسی در این زمینه تصریح می کند: « دوره‏ نمایندگی‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ چهار سال‏ است‏. انتخابات‏ هر دوره‏ باید پیش‏ از پایان‏ دوره‏ قبل‏ برگزار شود به‏ طوری‏ که‏ کشور در هیچ‏ زمان‏ بدون‏ مجلس‏ نباشد.»
وضع قانون در عموم مسائل در چارچوب قانون اساسی و اصول و احکام مذهب رسمی کشور، نظارت بر اجرای آن، رای اعتماد به وزیران و قدرت استیضاح آنان، تحقیق و تفحص در تمام امور کشور و مسئول بودن «هر نماینده در برابر تمام ملت»، چنان قدرتی به مجلس و نمایندگان آن داده است که آنها می توانند با تعیین اولویتهای متفاوت، حتی مسیر تحولات جامعه را دگرگون کنند.
تاکنون 9 دوره از مجلس پس از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده و هر دوره، کارنامه ای متفاوت بر جای گذاشته است. مجالسی بوده اند که در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گامهای بزرگی در راه پیشرفت کشور برداشته اند، مجالسی بوده اند که با اولویت دادن به مسائل سیاسی و جناحی، چنان در گرداب مسائل حاشیه ای فرو رفته اند که نه تنها برای خود، بلکه برای جامعه و نظام هزینه ایجاد کرده اند و مجالسی هم بوده اند که با در پیش گرفتن سیاست خمود و انفعال ، نتوانسته اند به انتظار موکلان خویش در زمینه قانونگذاری و نظارت بر اجرای آن پاسخ دهند و اثرگذاری چندانی در جامعه داشته باشند.
با این حال، یک نکته مشترک در هر سه مدل عملکردی مجالس یادشده به چشم می خورد و آن، نحوه تعامل آنها با دولت است. اگر مجلس در دوره هایی موجب شتاب گرفتن روند توسعه کشور در ابعاد گوناگون شده، با دولت همراهی منطقی و مناسبی داشته است، اگر در باتلاق مسائل سیاسی و جناحی فرو رفته و یا موجب ایجاد تنش در جامعه شده، به دلیل آن بوده است که اولویتهایی متفاوت با دولت برای خود برگزیده و یا دست کم، سرعت حرکت دولت را به ویژه در عرصه سیاسی قبول نداشته است.
رکود و انفعال مجلس نیز در شرایطی رخ داده که اکثریت تاثیرگذار نمایندگان مردم با این توجیه که از نظر فکری با دولت همراه هستند، به تایید مطلق رفتارهای دولت بسنده کرده و از نظارت موثر بر آن چشم پوشیده اند. به عبارت دیگر، همراهی مجلس با دولت، از نوع پیروی مطلق بوده است تا راهنمایی و همراهی کارساز؛ موضوعی که برخی از آن به عنوان «وکیل الدوله» بودن یاد می کنند.
حالا این تجربه تاریخی مجلس در برابر ما است و شرایط ایجاب می کند تا نمایندگان محترم مردم در مجلس دهم در همان آغاز فعالیت خود، تکلیف خویش را در مورد بسیاری موضوعات روشن کنند و نشان دهند که آنها چه مدلی از تعامل با دولت را برای خود برگزیده اند و اولویت آنها برای حل مشکلات کشور چیست.
در این زمینه، البته لازم نیست نمایندگان محترم زحمت زیادی به خرج دهند بلکه کافی است شعارهای خود در ایام انتخابات و مطالبات اولویت دار مردم را به یادآورند و برای تحقق آن، واقعا مصمم باشند، زیرا چه آنانکه به عنوان اصلاح طلب، معتدل یا اصولگرا و چه کسانی که با شعار مستقل به خانه ملت راه یافته اند، با وجود طرح شعارهای گوناگون، همگی به موکلان خود، بهبود شرایط اقتصادی، خروج از رکود و ایجاد اشتغال را وعده داده اند.
رونق اقتصادی همراه با امید و آرامش شعار دولت یازدهم نیز هست و علاوه بر آن، رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال جاری را «سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» خوانده اند. حضرت آیت الله خامنه ای امروز در پیام خود به نمایندگان مجلس دهم نیز بر همین موضوع تاکید کرده و فرمودند: « تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاوم با همه الزامات قطعی آن و نیز تلاش مجدانه برای گسترش و ژرف سازی فرهنگ اسلامی، دو اولویت فوری کنونی است. وظیفه انقلابی و قانونی شما این است که سنگری دربرابر افزون خواهی گستاخانه استکبار بسازید.» دکتر حسن روحانی رییس جمهوری نیز در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس ، قوه مقننه را مظهر حاکمیت مردم، نظارت عمومی و جایگاهی برای اتصال بخش های مختلف کشور دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به اشتغال و رفاه مردم و رفع فقر در جامعه، راهی جز تلاش مضاعف برای رشد و رونق اقتصادی نداریم.
حالا، همه چشمها به مجلس دهم دوخته شده است تا ببینند آیا نمایندگان آن، به راستی ، پیام مقام معظم رهبری، درخواست همراهی رییس جمهوری و انتظارات مردم را برای کمک موثر به بهبود وضعیت اقتصادی، ایجاد اشتغال و رونق در کشور مبتنی بر مولفه های اقتصاد مقاومتی شنیده اند و می خواهند در این زمینه حرکت کنند یا آنکه در همان آغاز، اسیر حاشیه ها، کشمکشها و جدالهای بیهوده سیاسی و جناحی خواهند شد؟!
--------------------------------------------------------------------------------------
* مدیرکل اخبار داخلی ایرنا

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آزمون مجلس دهم - محمدرضا نادری گیسور*» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات