زمزمه های انتخاب 'نخست وزیر موقت' در پاکستان

به گزارش سایت اینترنتی روزنامه 'داون' پاکستان، 'افتخار محمد چودری' رئیس سابق دستگاه عالی قضایی پاکستان گفته که در زمان غیبت نواز شریف در کشور، انتخاب نخست وزیر موقت ضروری است وگرنه کشور دچار خلاء های قانونی و مشکلات فراوان می شود.
وی گفته است که این روزها زمان تحویل لایحه بودجه دولت به پارلمان پاکستان است و این کار لزوما باید توسط شخص نخست وزیر انجام شود لذا غیبت وی، می تواند موجب تاخیر در ارائه لایجه بودجه سال مالی آینده به پارلمان باشد.
رئیس سابق دستگاه عالی قضایی پاکستان گفته است که هریک از اعضای مجلس ملی که عضو حزب حاکم باشد، می تواند در روند نسبتا ساده و با کسب اکثری آرای نمایندگان مجلس ملی، به عنوان نخست وزیر موقت انتخاب شود.
حزب مسلم لیگ نواز به عنوان حزب حاکم پاکستان بطور طبیعی بیشتری کرسی ها را در مجلس ملی برعهده دارد.
در همین حال دفتر نخست وزیر پاکستان با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که نواز شریف از لندن و از طریق دستیاران خود، البته با کمی تغییر نسبت به زمان حضورش در کشور، بر امور دولت و کشور نظارت کامل خواهد داشت.
زمان بازگشت نواز شریف به پاکستان، به نظر پزشکان معالج وی بستگی دارد و دولت پاکستان نیز اعلام کرده که 'هر زمان پزشکان معالج نخست وزیر اجازه بدهند، او می تواند به کشور باز گردد.' زمان مشخصی برای بازگشت نواز شریف به اسلام آباد هنوز اعلام نشده است.
نواز شریف حدود یک ماه پیش نیز برای انجام معاینات پزشکی به لندن سفر کرده بود. پیش از جدی شدن بیماری قلبی نواز شریف، مخالفان سیاسی وی سفرش به لندن برای معاینات پزشکی را بهانه ای برای کسب فرصت رایزنی با برخی بزرگان سیاسی پاکستان مقیم لندن با هدف رهایی از مخمصه اسناد پاناما می دانستند و هنوز هم برخی مخالفان نواز شریف چنین عقیده ای دارند.
برخی ناظران معتقدند این امکان وجود دارد که عمل قلب نواز شریف، مقدمه و به عبارت بهتر، بهانه ای برای کنار کشیدن وی از قدرت به بهانه بیماری و عدم برخورداری از وضعیت جسمانی مطلوب برای ادامه اداره کشور باشد.
ناظران می گویند در واقع نواز شریف به شدت تحت فشارهای سیاسی مخالفان درخصوص موضوع اسناد پاناما قرار گرفته و مجبور است به دلیل افزایش روزافزون این فشارهای سنگین، از قدرت کناره گیری کند. بنا براین، اکنون بیماری قلبی، بهانه ای خوب و به موقع است تا دلیل اصلی کنار رفتن وی یعنی رسوایی حاصل از افشاگری های اسناد پاناما، در سایه و تحت الشعاع عمل جراحی قلب قرار گیرد و در نهایت، وی نه به دلیل اسناد پاناما، بلکه به دلیل بیماری از سمت خود کناره گیری کند.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زمزمه های انتخاب 'نخست وزیر موقت' در پاکستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات