نشست 100 و تلاش بالکان غربی برای جهش اقتصادی در سارایوو

به گزارش ایرنا، در اجلاس دو روزه اقتصادی که پنجمین دوره آن در سال جاری در شهر سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین برگزار شد امکانات اقتصادی کشورهای منطقه با هدف ایجاد اقدامات مشترک در بازار تجاری و راه های رسیدن به پویایی اقتصادی و صنعتی بررسی می شوند.
اجلاس این دوره از نشست اقتصادی 100 که با ریاست بوسنی و هرزگوین در سارایوو برگزار شد تحت عنوان ‘توافق برای عصر جدید بوسنی و هرزگوین’ همراه با پروژه «بردو بریونی» برگزار شده که در آن رهبران سیاسی کشورهای جنوب شرقی و مرکز اروپا نیز حضور دارند.
در مراسم افتتاحیه اجلاس اقتصادی 100 در سارایوو بر هماهنگی کشورهای منطقه برای رفع موانع گمرکی، حل و فصل مسایل مربوط به رژیم روادید در جهت منافع گردشگران و تاجران و همچنین هماهنگی قوانین و گسترش همکاری های اقتصادی تاکید شد.
«زدراوکو پوچیوالشک» وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اقتصادی اسلوونی در روز اول این اجلاس با اشاره به اهمیت همکاری های گردشگری و تاکید بر اینکه این شاخه از اقتصاد مردم منطقه را به هم ارتباط می دهد، گفت که گردشگری نباید فصلی و فقط در ماه های تابستان بلکه بایستی در تمامی طول سال صورت بگیرد.
وی همچنین اشاره کرد: این منطقه از اروپا این امکان را دارد که تولیدات مشترکی داشته باشد، بخصوص برای شرق دور و با چنین اقدامی تولیدات مشترک منطقه را می توان به همه جا صادر کرد و برای عملی شدن چنین پیشنهای نیاز به ارائه طرح توسط کشورهای منطقه است.
«میرکو شاروویچ» وزیر تجارت خارجی و روابط اقتصادی بوسنی و هرزگوین نیز در این مراسم بزرگترین موانع برای تبادلات کالا و همچنین سفر افراد در منطقه را زیر ساخت های توسعه نیافته دانست و بر بهبود جاده های بین کشورهای منطقه تاکید کرد.
وی همچنین ایجاد استانداردهای مشترک را در بین کشورهای منطقه به لحاط گواهی های آزمایشگاهی برای تایید صحت بهداشتی کالاهای مختلف را از دیگر اقدامات لازم برای گسترش همکاری های اقتصادی در این منطقه از اروپا خواند.
«دالیبورکا پیوویچ» قائم مقام وزیر گردشگری مونته نگرو نیز به وجود عواقب بحران اقتصادی جهانی در بین کشورهای بالکان غربی اشاره و بر اهمیت بودجه انعطاف پذیر به جای بودجه توسعه ای تاکید کرد و همچنین رفع موانع خطوط هوایی بین کشورهای را امری مهم خواند.
این اجلاس منطقه ای فرصتی برای حل و فصل تعداد زیادی از مسائل منطقه بالکان غربی است که به نظر کارشناسان بخش اقتصادی این اجلاس، بخش مهم این اجلاس است که بر گسترش رشد اقتصادی و همکاری های تجاری و اقتصادی کشورهای منطقه تاکید می شود.
انگیزه رهبران منطقه ای در اجلاس سارایوو تقویت گفت و گوی سیاسی در منطقه و رفع مسایل موجود در روابط کشورها و همکاری با اتحادیه اروپا با حمایت کرواسی و اسلوونی که از اعضای این اتحادیه هستند، است.
روابط سرد کرواسی و صربستان به دنبال مشروط کردن شروع مذاکرات الحاق اروپایی صربستان از سوی دولت کرواسی از جمله مسایل بین کشورهای منطقه به شمار می رود که بروکسل تلاش دارد این مساله را حل و فصل کند، از طرف دیگر به نظر کارشناسان اروپایی صربستان می بایستی به زودی نگرش خود را به طرف اتحادیه اروپا و یا روسیه مشخص کند.
بنا به گزارش رسانه های خبری بالکان، وضعیت سیاسی مونته نگرو که پس از مشاجره بین حزب ائتلاف حاکم و احزاب اپوزیسیون،دولت موقت تا برگزاری انتخابات پارلمانی تشکیل شده تقریبا ناپایدار است و از طرف دیگر کوزوو به دلیل حکومت ضعیف در پریشتینا با تظاهرات متعددی در بیش از 8 ماه گذشته مواجه است که این موارد از دیگر معضلات در روابط بین کشورهای منطقه هستند.
اگر به روابط بوسنی و هرزگوین و کرواسی توجه شود می بینیم که روابط این دو کشور همسایه در منطقه جنوب غربی بالکان نیز چندان مناسب نیست و وضعیت سیاسی در بوسنی و هرزگوین نیز هم اکنون در بدترین وضعیت خود از امضای توافق نامه دیتون در سال 1995 میلادی است و بقای حکومت «میلوراد دودیک» در جمهوری صربسکا بوسنی و هرزگوین مشخص نیست.
مقدونیه نیز دیگر کشور در بالکان غربی است که بخصوص پس از رسوایی استراق سمع و عفو متهمین به استراق سمع از سوی رئیس جمهوری این کشور با بحران سیاسی بزرگ مواجه شده که تظاهرات متعدد مردم و احزاب اپوزیسیون تاییدی بر وضعیت بحرانی در مقدونیه است.
روابط کرواسی و اسلوونی که هر دو در اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) عضو هستند به دلیل اختلافات مرزی و نرسیدن به تفام برای حل این مشکل چندان مناسب نیست.
تمامی جمهوری های برآمده یوگسلاوی سابق درحال حاضر تولید ناخالص داخلی کمتری نسبت به قبل از فروپاشی یوگسلاوی سابق دارند و به این دلیل می توان گفت که بهبود رفاه اقتصادی از مهمترین گام در کشورهای منطقه بالکان غربی به شمار می رود.
اجلاس 100 اقتصادی و جنوب شرقی اروپا در سارایوو فرصتی برای اخذ تصمیم حکومت های منطقه بالکان غربی برای رفع اختلافات است و از طرف دیگر این منطقه به گام های قوی و بلندی در جهت توسعه اقتصادی نیاز دارد که مهمترین شرط برای ثبات و صلح پایدار در منطقه است.
در این اجلاس تومیسلاو نیکولیچ، کولیندا گرابار کیتاروویچ، بروت پاهور، جورجه ایوانف، بویار نیشانی، فیلیپ وویانوویچ، رئیسان جمهوری صربستان، کرواسی، اسلوونی، مقدونیه، آلبانی، مونته نگرو و همچنین اعضای شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین شرکت دارند که در طی امروز و فردا ( شنبه و یکشنبه) در خصوص اقدامات انجام شده در کشورهایشان و چگونگی پیسرفت های اقتصاد و تجاری و همچنین ائتلاف در اتحادیه اروپا گفت و گو و تبادل نظر می کنند.
رئیس جمهوری صربستان همچنین در حاشیه این اجلاس با همتاهای خود از دیگر کشورها دیدار و درباره گسترش روابط و همکاری های منطقه ای گفت و گو می کند.
فرآیند «بردو» در سال 2010 میلادی توسط اسلوونی و کرواسی تاسیس شد که پس از عضویت کرواسی در ژوئیه 2013 نام ‘بردو بریونی’ به خود گرفت. هدف از تاسیس چنین فرآیندی حمایت از امنیت و همکاری بین جمهوری های برآمده از یوگسلاوی سابق و آلبانی و همچنین حل مسایل باز و تقویت ثبات در جنوب شرقی اروپا است.
اولین نشست فرآیند برو بریونی در شهر بردو در منطقه کرانیه در اسلوونی برگزار شد که میهمان ویژه آن «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه بود، دومین اجلاس آن در شهر ساحلی دوبروونیک در کرواسی که «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان میهمان ویژه آن بوده و سومین نشست آن در شهر ساحلی بودوا مونته نگرو برگزار شد و میهمان ویژه آن «هاینز فیشر» صدر اعظم اتریش و چهارمین نشست آن در نوامبر سال 2015 در شهر زاگرب کرواسی برپا شد که میهمان ویژه آن «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا بود.
پنجمین نشست فرآیند برو بریونی در 28 ماه می امسال ( 8 خرداد) در سارایوو است که میهمان ویژه این دوره «سرجیو ماتارلا» رئیس جمهوری ایتالیا است.
در این نشست دو روزه، نمایندگان 100 شرکت افزون بر گفت وگو در باره راههای افزایش تولیدات، سرمایه گذاری و مشکلات بیکاری در منطقه، امکان حضور کشورهای منطقه در بازارهای محلی و کشورهای ثالث و همچنین همکاری در زمینه های مواد غذایی، کشاورزی، انرژی، گردشگری، فناوری های اطلاعاتی و راه و ساختمان بررسی مورد بحث و بررسی قرار می دهند.
اولین احلاس رهبران صد تاجر جنوب شرقی اروپا در سال 2011 در شهر ˈآرانجلوواتسˈ صربستان برگزار شد که در آن اولویت های همکاری منطقه ای و برقراری روابط مشارکتی و همچنین ارتباط با رهبران سیاسی منطقه توافق شد.
اروپام**436**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نشست 100 و تلاش بالکان غربی برای جهش اقتصادی در سارایوو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات