کارشناسان نفتی بررسی کردند: افزایش بی سابقه قیمت نفت با جنگ احتمالی در سوریه

کارشناسان نفتی بررسی کردند: افزایش بی سابقه قیمت نفت با جنگ احتمالی در سوریه

فارس/ با تهدید نظامی غرب علیه سوریه، قیمت جهانی نفت رو به افزایش گذاشت که همین موضوع باعث ابراز نگرانی کارشناسان و تحلیلگران حوزه انرژی از عدم ثبات قیمت این حامل مهم انرژی در خاورمیانه شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران با توجه به اینکه سوریه هرگز نقش مهمی در تولید و جابجایی انرژی در جهان نداشته است، این سوال پیش می آید که چرا تحولات اخیر سوریه باعث افزایش قیمت نفت می شود؟! تحلیلگران حوزه انرژی دلایلی را برای این رویداد بیان کرده اند که به صورت موردی به آن ها می پردازیم:

*** حوزه نفت و گاز سوریه

سوریه از اواخر سال 2011، از زمانی که تحریم های بین المللی علیه این کشور وضع شد، هیچ نفتی صادر نکرده است.

به گفته جولیان جسوپ؛ یک محقق بورس در موسسه کپیتال اکانومیکس، سوریه همچنین صادرکننده نفت بزرگی محسوب نمی شود و حتی در مسیر اصلی انتقال نفت و گاز جهان قرار نگرفته است.

وی می افزاید: نگرانی اصلی این است که با دخالت غرب در سوریه، اوضاع منطقه خاورمیانه آشفته شود، چرا که مقامات ایران، در حمایت از نظام سوریه در مورد حمله غرب به این کشور هشدار داده اند.

پیش از اعمال تحریم ها علیه سوریه، این کشور روزانه 370 هزار بشکه نفت تولید می کرد؛ یعنی 0.4 درصد از تولید جهانی توسط سوریه انجام می شد؛ از این مقدار 150 هزار بشکه صادر می شد که بیشتر آن به مقصد اروپا بود. بزرگترین شرکت های فعال نفتی در سوریه پیش از تحریم، رویال داچ شل و توتال بودند.

هم اکنون تولید نفت سوریه 50 هزار بشکه در روز است که همه آن در داخل سوریه پالایش می شوند.

*** تأثیر سیاسی بر دیگر کشور ها

به گفته، هلیما کرافت؛ تحلیلگر بارکلیس؛ موقعیت امنیتی عراق به عنوان دومین تولید کننده اوپک با حمله به سوریه، متحول خواهد شد.

وی تصریح می کند: سوریه در مناسبات عراق به شدت گره خورده است، چرا که از یک سو دولت شیعه عراق به ریاست نوری المالکی به شدت همسوی دولت سوریه بوده و از سوی دیگر، سنی های چپگرای این کشور به شدت از شورشیان سوری حمایت می کنند.

کرافت می افزاید: جنگ در سوریه همچنین می تواند سبب تشدید تنش ها در کارتل های نفت منطقه شود. عربستان سعودی و کویت را می توان جز این کارتل ها بر شمرد.

جنگ در سوریه همچنین می تواند باعث دخالت دیگر کشورها شود؛ بر هم زدن توازن از سوی قدرتی می تواند سبب تحولات جهانی شود، از آن جمله می توان به نقش روسیه به عنوان یکی از تولید کنندگان عمده نفت و گاز که حامی دولت اسد است، نام برد.

جیکوب؛ مشاور پتروماتریکس می افزاید: سوریه همچنین می تواند در روند انتقال نفت از عراق و آذربایجان نیز اختلال ایجاد کند.

به گفته وی: خلیج اسکندرون در ترکیه تنها چند مایل با مرزهای سوریه فاصله دارد و یک نقطه حساس برای انتقال نفت خام از عراق و آذربایجان محسوب می شود.

وی میزان نفت خروجی از این خلیج را 1.2 میلیون بشکه در روز تخمین می زند که بیش از یک درصد از عرضه نفت جهانی است.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارشناسان نفتی بررسی کردند: افزایش بی سابقه قیمت نفت با جنگ احتمالی در سوریه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات