گلایه های فرهنگیان کردستان از صندوق ذخیره و شفاف سازی مدیرعامل

به گزارش خبرنگار ایرنا این نشست روز شنبه در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) استان کردستان در سنندج و با حضور دکتر شهاب الدین غندالی مدیرعامل این صندوق و مدیرکل آموزش و پرورش کردستان و جمعی از فرهنگیان عضو این صندوق برگزار شد.
برگزاری نشست پرسش و پاسخ به صورت کتبی و شفاهی یکی از آیتم های این برنامه بود که تعدادی از حاضران در این جلسه نسبت به عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان اشکالات و انتقاداتی مطرح کردند.
فعالیت تنها یک شعبه بانک سرمایه در استان کردستان به عنوان بانکی که 46درصد سهام آن متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است یکی از محورهای انتقادات حاضران در این جلسه بود و معتقد بودند که این بانک و بیمه معلم باید سطح کیفی و کمی ارایه خدمات به فرهنگیان را افزایش دهند و کارمندان این دو بنگاه از میان فرزندان فرهنگیان عضو صندوق، استخدام شوند.
دیگر ایرادی که اعضای این نشست مطرح کردند وجود اشکالاتی در اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان بود به طوری که اعضا می گفتند اعضای هیات امنا باید توسط اعضای صندوق انتخاب شوند نه اینکه وزیر آموزش و پرورش آنها را انتصاب نماید چرا که اعضای انتخابی به عنوان نمایندگان آنها می توانند پیگیر مشکلات فرهنگیان باشند نه افرادی که توسط وزیر انتصاب می شوند.
چند تن از حاضران در این نشست همچنین انتقاداتی به نحوه ثبت نام و تحویل خودروهای خارجی مطرح کردند و معتقد بودند از یک سو خودروها با تاخیر پنج ماهه تحویل داده شده و از سوی دیگر بابت خرید خودرو ارزش افزوده برای ما محاسبه کرده اند در حالیکه در قراردادمنعقد شده اسمی از ارزش افزوده برده نشده است.
برخی از اعضای صندوق حاضر دراین نشست هم خواستار پیگیری جدی مسوولان صندوق برای برگشت 700میلیارد تومان پول خارج شده از صندوق بودند و می گفتند مسوولان صندوق در این ارتباط باید بیشتر شفاف سازی کنند.
عدم برگزاری نشست مسوولان صندوق با فرهنگیان استان کردستان از دیگر محورهای این برنامه بود و حاضران می گفتند بعد از 21سال تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان این اولین نشستی است که با حضور مدیرعامل در استان کردستان تشکیل می شود.
در ابتدای این برنامه کلیپی از فعالیت ها و عملکرد موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور پخش شد که به دنبال آن برخی از حاضران در نشست شفاف سازی و اطلاع رسانی در مورد فعالیت صندوق را مورد تاکید قرار دادند و گفتند ما از چنین سرمایه گذاری های بزرگی از سوی صندوق به عنوان اعضا خبر نداریم.
همچنین این اعضا معتقد بودند که با حجم سرمایه گذاری های بالایی که توسط صندوق انجام شده باید وضعیت معیشتی و سطح رفاه فرهنگیان تغییر می کرد که در عمل این اتفاق نیافتاده است.
طرح این سوالات از سوی برخی از فرهنگیان حاضر در نشست تشویق های ممتد همکاران آنها را در پی داشت و یکی از حاضران معتقد بود این تشویق های ممتد پیام دارد و آن این است که مسوولان صندوق شفاف سازی و اطلاع رسانی لازم در مورد فعالیت ها و عملکرد خود را انجام نداده اند و شبهات زیادی در اذهان اعضای صندوق وجود دارد.
بیمه دانش آموزی دیگر سوال مطرح شده در این نشست بود که یکی از فرهنگیان معتقد بود 12میلیون دانش آموزدر کشور وجود دارد که از هر کدام آنها 70 هزار ریال بابت حق بیمه اخذ می شود که در سال رقم کلانی است و از سوی دیگر بیمه ها خدمات لازم را به دانش آموزان ارایه نمی کنند.
این در حالی است که دانش آموزان فراوانی داریم که با مشکلات جسمی مواجه هستند و بیمه می تواند هزینه معالجه و درمان آنها را پرداخت کند و حتی از این حق بیمه می توان برای مدرسه سازی کمک کرد.
توزیع عادلانه خدمات آموزشی در سطح کشور، روان سازی فرآیند اداری و حذف بروکراسی اداری هم مورد تاکید فرهنگیان عضو موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کشور قرار گرفت و برخی از این افراد معتقد بودند که در راستای رفاه حال فرهنگیان باید با بیمه هایی قرارداد همکاری منعقد شود که خدمات بهتر و بیشتری به اعضای این صندوق ارایه کنند.
حاضران در این نشست پس از طرح سوالات شفاهی به صورت مکتوب نیز تعدادی سوال از مدیرعامل و عضو هیات مدیره موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان پرسیدند که او نیز به سوالات آنان پاسخ داد.
شهاب الدین غندالی در ابتدای سخنان خود بر بیشتر شدن ارتباط اعضای صندوق با مسوولان ستادی موسسه تاکید کرد و گفت: بسیاری از سوالات مطرح شده به دلیل نبود ارتباط بین اعضا و مسولان صندوق در اذهان ایجاد شده است.
او معیار فعالیت های صندوق را براساس اساسنامه آن دانست و افزود: این اساسنامه تکالیفی برای مسوولان ایجاد کرده که ما براساس آن فعالیت می کنیم.
او به آمار 980 هزار نفری فرهنگیان کشور اشاره کرد و گفت: اکنون 918هزار نفر از فرهخنگیان عضو موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان هستند.
او گفت: فعالیت های این موسسه خالی از اشکال نیست و انتظار داریم فرهنگیان عضو صندوف نقاط ضعف و قوت را به ما انعکاس دهند تا خود را اصلاح و تقویت کنیم.
او به تاسیس این صندوق از سال 74اشاره کرد و با بیان اینکه تا سال 92تنها به بازنشستگان فرهنگی خدمات ارایه می شد گفت: در سال 92براساس تاکیدات وزیر آموزش و پرورش اساسنامه را اصلاح کردیم و فرهنگیان ضمن خدمت را نیز مشمول خدمات صندوق نمودیم.
او به تفاوت های صندوق ذخیره فرهنگیان با سایر موسسات مالی اشاره کرد و گفت: براساس قانون تشکیل صندوق، دولت مکلف و موظف است معادل حق عضویت فرهنگیان را به صندوق پرداخت کند که از سال 89 این مبلغ از سوی دولت پرداخت نشده و اکنون دولت به صندوق فرهنگیان هفت هزار میلیارد ریال بدهی دارد.
او از صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان تنها موسسه متعلق به فرهنگیان در کشور نام برد که با سلامت اداره می شود و گفت: ما به دنبال ثروت آفرینی، افزایش سود و درآمد این صندوق به منظور ارایه خدمات بهتر و بیشتر به فرهنگیان هستیم.
او افزایش پوشش درمانی را یکی از برنامه های صندوق دانست و گفت: با هفت بیمارستان در تهران و چند شهر دیگر قرارداد همکاری منعقد کردیم که اعضای صندوق به صورت رایگان بتوانند از این مراکز خدمات دریافت کنند.
او همچنین گفت: امسال نیز در تمام مراکز استان های کشور با یک بیمارستان قرارداد همکاری منعقد می کنیم تا اعضای صندوق برای ارایه خدمات درمانی مشکلی نداشته باشند.
او توسعه مراکز فرهنگی، رفاهی و تفریحی فرهنگیان در سطح کشور را از دیگر برنامه های صندوق ذکر کرد و افزود: مراکز در اختیار آموزش و پرورش را احیا می کنیم و آن را در اختیار فرهنگیان عضو صندوق قرار می دهیم.
مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در ادامه توضیحاتی در مورد معوقات بانک سرمایه نیز در پی سوال چند نفر از حاضران داد و گفت: حدود 46درصد از سهام بانک سرمایه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است که اکنون 45هزار میلیارد ریال معوق دارد که 12 هزار میلیارد ریال آن در دست سه نفر است که پیگیری های لازم را برای بازگرداندن این معوقات انجام دادیم.
او گفت: یک نفر از این سه نفر بدهکار به بانک سرمایه در حال پس دادن بدهی خود است و برای دو نفر دیگر نیز رایزنی می کنیم که یکی از آنها در بازداشت به سر می برد و آنها را ممنوع خروج کرده ایم.
او به میزان ورودی و خروجی صندوق ذخیره فرهنگیان نیز اشاره کرد و گفت: ماهانه از محل حق عضویت اعضا 190میلیارد ریال وارد صندوق می شود و از آن طرف هر ماه 380میلیارد ریال به عنوان پاداش دوران بازنشستگی فرهنگیان هزینه می شود.
او در پاسخ به استخدام های صورت گرفته در شرکت های سرمایه گذاری متعلق به صندوق نیز گفت: تاکید کرده ایم که از این به بعد هر نوع استخدامی با اولویت فرزندان عضو صندوق انجام شود.
غندالی با تاکید بر اینکه ما در صندوق به دنبال سودآوری درست هستیم وصل بودن صندوق به دولت را یکی از اشکالات دانست و گفت: براساس قانون وزیر آموزش و پرورش باید به مجلس شورای اسلامی در قبال فعالیت های صندوق پاسخگو باشد و مجلس نیز حقی برای وزیر قائل شده و انتصاب اعضای هیات مدیره صندوق را در اختیار وزیر قرار داده است.
او در مورد پاداش های پرداخت شده به اعضای هیات امنای صندوق نیز گفت: براساس قانون تجارت هر موسسه تجاری می تواند پنج درصد از سود خود را به عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره پرداخت کند که در سال 93 یک میلیارد و 600میلیون ریال به هفت نفر از اعضای هیات مدیره پرداخت شد که در پی شایعاتی که در رسانه ها در این ارتباط شکل گرفت امسال مصوب شد که هیچ پاداشی پرداخت نشود و ما نیز پرداخت نمی کنیم.
او فعالیت های صندوق را شفاف اعلام کرد و گفت: تمام صورت های مالی مربوط به صندوق را بر روی سایت اینترنتی صندوق ذخیره فرهنگیان منتشر کرده ایم و معتقد به شفاف سازی عملکرد خود هستیم.
وی همچنین به اختصاص بیش از 10 هزار میلیارد ریال برای سرمایه گذاری در سطح کشور در سال جاری از سوی صندوق خبر داد و گفت: در استان کردستان هم دو پروژه بزرگ شامل پتروشیمی بیجار با یک میلیارد و 200 میلیون دلار و پالایشگاه مریوان با سرمایه گذاری 120میلیون دلار راه اندازی می کنیم.
او افزایش سطح ارتباط اعضای هیات مدیره و مسوولان ستادی صندوق با اعضای خود را از جمله مهمترین برنامه های این تشکلات اعلام کرد و گفت: ما از انتقاد، پیشنهاد و ارایه راهکار اعضای صندوق استقبال می کنیم و ا نتظار داریم در هرجا لازم باشد به ما انتقاد وارد کنید و اگر کار درست انجام دادیم ما را تشویق نمایید تا انگیزه بیشتری برای خدمت داشته باشیم.
3033/1904
گزارش از فرزاد نویدی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گلایه های فرهنگیان کردستان از صندوق ذخیره و شفاف سازی مدیرعامل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات