پایان جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی با وعده‌ی حمایت‌ها


نوزدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشگاهی با اعلام حمایت تعدادی از مدیران تئاتری از جمله دبیر 35 امین جشنواره تئاتر فجر به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی عصر 8 خردادماه در سالن اصلی تئاتر شهر با اجرای یکی از خبرنگاران قدیمی این حوزه فریبرز دارایی برگزار و برگزیدگان معرفی شدند.
در این مراسم که با معرفی ویژه‌ی گروه‌های تئاتری شرکت کننده از دانشکده‌های مختلف همراه بود، فتح‌الله ایرجی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در سخنانی با تأکید بر اهمیت و جایگاه هنر تئاتر تصریح کرد: حدود دو دهه است که از زمان تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری دانشگاه‌ها و از جمله کانون‌های تئاتر می‌گذرد که البته فراز و نشیب‌هایی هم داشته است بنابراین شایسته است که شرایط گردهمایی کنش‌گران و نمایندگان این کانون‌ها در یکی از دانشگاه‌های کشور فراهم شود.
او افزود: به این منظور تا دو هفته آینده کارگروهی تشکیل می‌شود که مقدمات این گردهمایی را در اداره‌ی کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم فراهم کند، هدف کلی این گردهمایی این است که علاوه بر برگزاری باشکوه جشنواره‌های دانشگاهی استادان دلسوز هم برای انجام این کار معرفی شوند و به جنبه‌های آموزشی هم پرداخته شود.
ایرجی همچنین تأکید کرد: باید به جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی به عنوان مکانی که پیوندی ناگسستنی با کانون‌های دانشگاهی دارد، توجه شود. بنابراین اساتید و دبیران موفق ادوار مختلف جشنواره و نیز کارشناسان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها هم می‌توانند این حق را داشته باشند تا به بررسی فعالیت‌های گذشته و ترسیم دوره‌های جدید و نیز انتخاب دبیر آینده جشنواره بپردازند.
وی از تولید و انتشار محتوا و نمایشنامه‌های دانشجویی هم به عنوان یکی دیگر از موضوعات مورد حمایت اداره کل خود یاد کرد.
مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که برای اهدای جوایز بخش صحنه‌ای روی سن حاضر شده بود با بیان اینکه "تئاتر دانشجویی زیربنای تئاتر حرفه‌ای است" ابراز امیدواری کرد: سالن‌هایی که در دانشگاه‌ها امکان اجرای عمومی دارند، بتوانند شاهد اجرای نمایش‌های دانشگاهی باشند.
او در این راستا با اشاره به اینکه سال گذشته چند سالن زیرمجموعه خود را برای اجرای نمایش‌های برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی انتخاب کرد اما استقبال مناسبی از آن صورت نگرفت، ادامه داد: در صورت فراهم شدن شرایط عمومی سالن‌ها برای اجرا، از گروه‌ها به لحاظ مالی هم حمایت خواهیم کرد.
شفیعی پس از مشخص شدن برگزیده‌ها اعلام کرد که از گروه‌هایی که از جشنواره تئاتر دانشگاهی به اجرای صحنه‌ای برسند با اختصاص مبلغ 100 میلیون تومان حمایت خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، یکی از بخش‌های جالب توجه این مراسم قول گرفتن از مدیران و دست اندرکارانی بود که برای اهدای جایزه روی سن حاضر می‌شدند تا به نحوی از اجرای عمومی برگزیدگان و نیز برندگان بخش‌های مختلف حمایت کنند.در این بین قرار بر این شد که دو اثر «تشریفات» و «دا» بدون ارزیابی و به طور مستقیم در 35امین جشنواره تئاتر فجر حضور داشته باشند که البته دبیر جشنواره فجر درخواست کرد تا هشت اثری که از سوی جشنواره تئاتر دانشگاهی معرفی می‌شوند همانند گذشته برای ارزیابی در دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر معرفی شوند.همچنین قرار بر این شد تا مرکز تئاتر مولوی هم به سه نمایش «بهارنارنج» و «گالیله» و «نسبت خونی» فرصت اجرای عمومی بدهد که امیرحسین حریری مدیر این مرکز وعده داد؛ یکی از این نمایش‌ها پس از تعطیلات نیمه خرداد و دو اثر دیگر تا پیش از پایان سال به صحنه بروند.
علاوه بر این‌ها رجبی معمار مدیر تماشاخانه «ایرانشهر» نیز با اشاره به حذف سهم 20 درصد مجموعه خود از گروه‌های نمایشی اعلام کرد که به انتخاب هیئت داوران جشنواره، دو اثر برگزیده را برای نیمه دوم سال در این تماشاخانه به اجرای عمومی می‌گذارد.
در میان وعده‌هایی که هرکدام از مدیران می‌دادند بهنام نوایی دبیر نوزدهمین دوره جشنواره تئاتر دانشگاهی هم اعلام کرد که برای فراهم شدن شرایط جهت اجرای عمومی برگزیده‌ها در سالن‌هایی همچون «انتظامی» و «ارغنون» تلاش می‌کند.

به گزارش ایسنا،لیست برگزیدگان جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی به شرح زیر است:
تندیس‌ها (بدون اولویت):- تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 30 میلیون ریال برای گروه اجرای «تشریفات» به کارگردانی رامین اکبری- تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 30 میلیون ریال برای گروه اجرای «دا» به کارگردانی زهرا تنوری- تندیس و لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 30 میلیون ریال برای گروه اجرای «گالیله» به کارگردانیجایزه بخش پژوهش
تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به مجتبی رسولخانی برای مقاله‌ی «بازتاب عناصر عبث نما در نمایشنامه‌های سندلی کنار پنجره بگذاریم... و پژوهشی ژرف و سترگ... نوشته‌ی عباس نعلبندیان» تعلق گرفت.

بخش نمایشنامه‌نویسی:کاندیداهای مسابقه نمایشنامه نویسی ( جایزه استاد اکبر رادی ) به شرح زیر اعلام شد:
لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به مهدی زندیه و آیدین تمبرچی نویسندگان نمایشنامه «پلان بروکسل» تعلق گرفت.لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به مارال آتشی نویسنده نمایشنامه «آستریون» اهدا شد.
تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به مسعود صَرامی فروشانی نویسنده نمایشنامه‌ی «آخر دنیا» اهدا شد.
بخش رادیویی:تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20میلیون ریال به محمد محقق منتظری کارگردان نمایش رادیویی «صداها» تعلق گرفت.
بخش تجربه‌های اجرا
لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به مریم فریدنی طراح نمایش «آکورد» اهدا شد.تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به احسان یوسفی نسب «طراح نمایش تهرانم را دوست دارم» تعلق گرفت.
برگزیدگان بخش تئاتر صحنه‌ای:
جوایز فردی:- لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10میلیون ریال به پوریا اخوان برای طراحی صحنه‌ی نمایش «اسبهای پشت پنجره» اهدا شد.
- لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به فاطمه محمودی نویسنده نمایشنامه «سردخانه» تعلق گرفت.
- لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به حسین صوفیان بازیگر نمایش «شاه آباس» اهدا شد.

جوایز گروهی:
تقدیرها:- لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال برای اجرای «بهارنارنج» به کارگردانی رومینا نظامی- لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال برای اجرای «نسبت خونی» به کارگردانی سجاد امیر مجاهدی

بخش عکس:تک عکسلوح تقدیر و جایزه نقدی در بخش تک عکس اهداء شد به « عماد دولتی »لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 5 میلیون ریال در بخش تک عکس تعلق گرفت به « حسین اسماعیلی »
بخش مجموعه عکسدر این بخش تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال اهداء شد به « حسین اسماعیلی»بخش پوستر
جوایز:لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 8 میلیون ریال به وحید نظری برای طراحی پوستر « خرس» تعلق گرفت.
تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال اهداء شد به میثم خاوری برای طراحی پوستر « دونقطه خط صاف »
به گزارش ایسنا، در این مراسم سیدضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، رحمت امینی، فارس باقری، کریستف رضاعی، ایوب آقاخانی، مهدی آشنا، دبیر بخش عکس و پوستر، علی اکبر علیزاد، شهرام زرگر، شهرام کرمی، رضا بهبودی، آرش عباسی، فریدون محرابی، هانس شانو، علی اصغر دشتی و...هم حضور داشتند.

اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی


اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی


اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پایان جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی با وعده‌ی حمایت‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات