حضرتی: وجود نظام حزبی در کنار نظام پارلمانی می تواند ثمرات بهتری داشته باشد/ نقوی حسینی: فراکسیون فراگیر اکثریت قاطع مجلس دهم خواهد بود

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان الیاس حضرتی و سید حسین نقوی حسینی از منتخبین مجلس دهم شورای اسلامی با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به ارزیابی نتایج انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پرداختند. 
 
در ابتدای این برنامه الیاس حضرتی منتخب مجلس دهم و عضو فراکسیون امید در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در تشریح ارزیابی خود از نتایج انتخابات این دوره از مجلس شورای اسلامی بیان داشت: بی شک انتخابات یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلابی اسلامی است و چیزی است که ما را با قبل از انقلاب با اکثر کشورهای منطقه متمایز کرده است.
وی با بیان اینکه انتخابات دستاوردهای عظیمی دارد و مردم این دستاوردها را به خوبی درک کرده اند تصریح کرد: براین اساس هم مردم، هم مسئولین و هم مقام معظم رهبری همیشه پای کار بودند و در بدترین روزها از جمله در دوران دفاع مقدس انتخابات ما حتی یک روز نیز به تاخیر نیفتاد.
این منتخب دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم با حضور در انتخابات نظرات و مدیریتشان را بر امور مختلف اعمال می کنند خاطر نشان ساخت: براین اساس انتخابات ما با شور و نشاط همراه است و در هفتم اسفند ماه سال گذشته نیز مردم با درک شرایط منطقه و شرایط جهانی و هم چنین با توجه به اوضاع داخلی کشور با حضور پررنگشان تصویر زیبایی به دنیا مخابره کردند تا به آنها بفهمانند که باورشان به مجموعه نظام که برای آن انقلاب کردند همچنان پایدار است.
**وجود نظام حزبی در کنار نظام پارلمانی می تواند ثمرات بهتری داشته باشد
حضرتی در ادامه به چند ویژگی بارز این دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره و بیان داشت: در این دوره انتخابات مجموعه احزاب و گروه ها حضور داشتند اما مردم در یک قدم بالاتر سعی کردند که ائتلاف های فراتر از احزاب هم رای دهند و دومین ویژگی بارز این دور از انتخابات بود که مردم سعی کردند چیزی را به ما بفهمانند و آن این است که ما نظام پارلمانی خوبی داریم ولی نظام حزبی که مکمل نظام پارلمانی است و جزو لاینفک نظام پارلمانی محسوب می شود را نداریم که این یک نقیصه در قانون اساسی است که در میدان ا جرا نیز توجه چندانی به آن نشده است.
این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه با وجود نبود نظام حزبی در کشور نامزدهای انتخاباتی به منت کشی مردم می روند و مردم سوابق نامزدها را خودشان مورد ارزیابی قرار می دهند و حاکمیت مردم نیز به صورت واقعی در کشور ما اعمال می شود خاطر نشان ساخت: علی رغم این موضوع تجارب دنیا نشان داده نظام حزبی در کنار نظام پارلمانی می تواند ثمرات بهتری داشته باشد و در این دور از انتخابات مردم خصوصا در تهران شبه حزبی رفتار کردند و تا حدودی فقدان نظام حزبی در کشور را جبران کردند مسئله یک قدم به پیش است و این حرکت را باید قدر بدانیم.
عضو فراکسیون امید در مجلس هم چنین درباره اینکه کدام یک از گزینه ها اکثریت نسبی مطلق را به خود اختصاص داده گفت: مردم به هیچ یک از جناح های سیاسی رای مطلق ندادند، حدود 40، 50 نفر از منتخبین مجلس از مستقلین هستند که این موضوع که چه تعداد از این افراد به هر یک از فراکسیون داخل مجلس بروند و آن فراکسیون اکثریت را به خود اختصاص دهد اکثریت نسبی با آن جناح خواهد بود. 
در ادامه این بحث سید حسین نقوی حسینی دیگر منتخب دهمین دوره مجلس نیز با بیان اینکه انتخابات شاخص اعتماد ملت به یک نظام است گفت: الحمدالله در طی 37 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران هم نسبت به کشورهای منطقه و هم نسبت به کشورهای مدعی دمکراسی در این شاخص بالاترین ضریب اعتماد را از آن خود کرده است. 
وی ادامه داد: انتخابات مردم سالاری دینی ما یک انتخابات واقعی است و این مردم هستند که رای می دهند و انتخاب می کنند و این برخلاف چیزی است که در کشورهای غربی اتفاق می افتد که در آنها این احزاب هستند که تعیین کننده هستند و از آنجا که در کشورهای غربی احزاب تعیین کننده انتخابات هستند مشارکت مردمی وجود ندارد. 
این عضو فراکسیون رهروان ولایت با بیان اینکه در این دور از انتخابات بیش از 62 درصد مردم پای صندوق های رای آمدند گفت: این سطح از مشارکت در نظام های دنیا کم نظیر است و مردم ما یک مردم سالاری واقعی را به نمایش گذاشتند و در این دور از انتخابات یک انتخابات پرشور و با استفاده از همه ظرفیت ها برگزار شد.
وی اضافه کرد: از آنجایی که مردم حضور در انتخابات را هم حق شهروندی و هم تکلیف شهروندی خود در تعیین سرنوشتشان می دانند مشارکت در انتخابات بالاست. 
این منتخب مجلس دهم با بیان اینکه در جناح اصولگرا ما به آن شکل جریانی حرکت نکردیم گفت: در مقابل یک جریان در این دور از انتخابات به نام لیست امید حضور پیدا کرد که مقداری انتخابات را جریانی و جناحی کرد که این موضوع همچنان ادامه دارد و لیست امید در تهران و خیلی از شهرستان ها موفق شد تا آرا را کسب کند. 
وی با بیان اینکه در مجموع لیست غیرامید اکثریت قاطع مجلس دهم را از آن خود کرده اند گفت: در جلسه ای که فراکسیون غیرامید یا فراکسیون فراگیر برگزار کرد 188 نفر در این فراکسیون شرکت کردند که این حضور فراگیر یعنی اکثریت قاطع مجلس و این در حالی است که نشستی که لیست امیدداشت بالاترین رای به رئیس فراکسیون 150 رای بود که این نشان دهنده فاصله بسیار زیاد اعضای دو فراکسیون است.
**فراکسیون فراگیر اکثریت قاطع مجلس خواهد بود
 نقوی حسینی با بیان اینکه ما محدودیتی برای حضور نمایندگان در فراکسیون فراگیر نداریم بیان داشت: براین اساس قطعا فراکسیون فراگیر اکثریت قاطع مجلس را از آن خود خواهد کرد.
این عضو فراکسیون رهروان ولایت با بیان اینکه مدل مجلس دهم با مجالس گذشته متفاوت است گفت: لیست امید به جهت این که نام دولت تدبیر و امید است تا هم بتواند اصلاح طلب و هم معتدلین را در بر گیرد توانست در انتخابات موفق ظاهر شود.
وی تصریح کرد: در بررسی انتخابات متوجه می شویم معمولا وقتی دولت ها انتخابات را برگزار می کنند اکثریت مجلس متمایل به دولت است منتهی مجلسی که در دولت تدبیر و امید تشکیل شد نتوانست نمایندگان اکثریت را از آن خود کند لذا اکثریت نمایندگان آن نماینده دولت نیستند که نشان می دهد دولت نتوانسته برای نامزدهای خودش در میان مردم رای جمع کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات شما مبنی براین است که دولت در انتخابات دخالت داشته پاسخ داد: بنده مستندات خود را به مراجع قانونی ارائه کردم و علی رغم این که دولت همه تلاش خود را به کار گرفت تا اکثریت مجلس را کسب کند اکثریت مجلس از فراکسیون امید نیستند و این نشان می دهد مردم جهت گیری دیگری طی کرده اند.
**نسبت رد صلاحیت اصولگرایان به اصطلاح طلبان یک و نیم برابراست
این منتخب مجلس دهم همچنین در خصوص میزان رد صلاحیت اصلاح طلبیان بیان داشت: نسبت رد صلاحیت اصولگرایان به اصلاح طلبان یک و نیم برابر است.
در ادامه حضرتی دیگر منتخب مجلس و عضو فراکسیون امید نیز با بیان اینکه اصولگراهایی که تحت حمایت فراکسیون امید قرار گرفته اند جزو اصولگرایان معتدل هستند گفت: در مجلس حال حاضر 255 نفر نماینده منتخبی که داریم با شعار حمایت از دولت به مجلس آمدند و معتقد هستند که باید دست دولت را گرفت.

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حضرتی: وجود نظام حزبی در کنار نظام پارلمانی می تواند ثمرات بهتری داشته باشد/ نقوی حسینی: فراکسیون فراگیر اکثریت قاطع مجلس دهم خواهد بود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات