روند مصالحه و عادی سازی روابط در منطقه در مسیر خوبی قرار دارد

به گزارش ایرنا، «باقر عزت بگوویچ» روز شنبه در مراسم افتتاحیه اجلاس دو روزه اقتصادی صد در سارایوو با اشاره به اینکه کشورهای این منطقه از اروپا با فراز و نشیب هایی به مسیر صعودی خود ادامه می دهند گفت: پروسه «بردو بریونی» در کنار اجلاس اقتصادی که در سارایوو نیز برگزار شده در آن شخصیت های بلند پایه اروپایی حضور دارند که می توانند به اقتصاد کشورهای بالکان کمک کنند، زیرا که اقتصاد پایه ای برای هدایت سیاست است.
وی همچنین به ایجاد اعتماد، قبول واقعیات و تلاش برای ساختن زیر ساختارها و اقتصادی قوی و سرعت بخشیدن به برقراری ارتباطات در چارچوب استانداردهای اتحادیه اروپا و ناتو گام برداشت اشاره کرد.
عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین به کشته شدگان صرب در جنگ های دهه نود میلادی در بوسنی و هرزگوین نیز اشاره و با تاکید به اینکه می بایستی طرف دیگر را نیز درک کرد، گفت که شخصا به منطقه ‘کازان’ که صرب ها در آن منطقه کشته شده اند می رود و ادای احترام می کند.
«تومیسلاو نیکولیچ» رئیس جمهوری صربستان نیز با حضور در مراسم اقتصادی صد در سارایوو به ناهماهنگی کشورهای منطقه در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت که روابط بین کشورهای بر آمده از یوگسلاوی سابق در دوره گذشته ناهموار است.
وی به اقدامات مثبت صربستان در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا و همچنین علاقمندی تمامی کشورهای این منطقه از اروپا برای وارد شدن به این اتحادیه اشاره کرد و گفت که باید برای بقای اتحادیه اروپا دعا کرد تا اینکه بتوان مسایل موجود را حل و فصل کرد.
رئیس جمهوری صربستان همچنین به مسایلی از جمله بحران آوارگان و بحران گسترش اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت که کشورهای این منطقه هرکدام به طور جداگانه با مشکلات خود به سوی اتحادیه اروپا حرکت می کنند.
وی همچنین به نقاط ضعف اتحادیه اروپا در رابطه با ناتوانی در حل و فصل بحران مهاجرین اشاره کرد و کمک کردن کشورها به یکدیگر را برای رسیدن به عضویت در اتحادیه اروپا مهم خواند و گفت که صربستان هیچ مانعی برای کشوری در مسیر ائتلاف اروپایی بوجود نمی آورد.
نیکولیچ با اشاره به اینکه با ورود صربستان به ناتو مخالف است، زیرا که نمی خواهد هرگز صربستان وارد جنگ شود، گفت که آنهایی که برای ورود به ناتو تلاش می کنند آیا مطمئن هستند که بخاطر اهدافی، خارج از مرزهای خود وارد جنگ نخواهند شد.
وی اضافه کرد که صربستان در جهان و همچنین در بالکان دشمن ندارد و خواهان ایجاد دشمنی با هیچ کس نیست ولی اگر مورد حمله قرار بگیرد به آن پاسخ می دهد.
رئیس جمهوری صربستان همچنین به انطباق سیاست صربستان با شرق و غرب اشاره کرد و گفت که صربستان در مسیر درستی قرار دارد و به خوبی پیشرفت می کند.
نشست اقتصادی دو روزه به ریاست بوسنی و هرزگوین در سارایوو از روز شنبه تحت عنوان ‘توافق برای عصر جدید بوسنی و هرزگوین’ همراه با پروژه «بردو بریونی» برگزار شده که در آن رهبران سیاسی کشورهای جنوب شرقی و مرکز اروپا نیز حضور دارند.
در مراسم افتتاحیه اجلاس اقتصادی صد در سارایوو بر هماهنگی کشورهای منطقه برای رفع موانع گمرکی، حل و فصل مسایل مربوط به رژیم روادید در جهت منافع گردشگران و تاجران و همچنین هماهنگی قوانین و گسترش همکاری های اقتصادی تاکید شد.
در این اجلاس تومیسلاو نیکولیچ، کولیندا گرابار کیتاروویچ، بروت پاهور، جورجه ایوانف، بویار نیشانی، فیلیپ وویانوویچ، رئیسان جمهوری صربستان، کرواسی، اسلوونی، مقدونیه، آلبانی، مونته نگرو و همچنین اعضای شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین شرکت داشته که در خصوص اقدامات انجام شده در کشورهایشان و چگونگی پیسرفت های اقتصاد و تجاری و همچنین ائتلاف در اتحادیه اروپا گفت و گو و تبادل نظر کردند.
در این نشست دو روزه، نمایندگان سیاسی و اقتصادی کشورها افزون بر گفت وگو در باره راه های افزایش تولیدات، سرمایه گذاری و مشکلات بیکاری در منطقه، امکان حضور کشورهای منطقه در بازارهای محلی و کشورهای ثالث و همچنین همکاری در زمینه های مواد غذایی، کشاورزی، انرژی، گردشگری، فناوری های اطلاعاتی و راه و ساختمان را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.
اولین احلاس رهبران صد تاجر جنوب شرقی اروپا در سال 2011 در شهر ˈآرانجلوواتسˈ صربستان برگزار شد که در آن اولویت های همکاری منطقه ای و برقراری روابط مشارکتی و همچنین ارتباط با رهبران سیاسی منطقه توافق شد.
اروپام**436** 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روند مصالحه و عادی سازی روابط در منطقه در مسیر خوبی قرار دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات