اولین نامه از مجلس دهم به رییس جمهور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : اولین نامه از یک نماینده مجلس دهم به رییس جمهور ارسال شد.
 
به گزارش انتخاب، در آستانه سفر دکتر حسن روحانی به آذربایجان غربی، روح الله حضرت پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به رییس جمهور، 10 مطالبه کنونی مردم این منطقه را مطرح کرد.
 
اولین نامه از مجلس دهم به رییس جمهور متن نامه حضرت پور به شرح زیر است:
 
جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
 
سلام علیکم
 
قبل از هر سخنی، به رسم ادب و مهمان نوازی که ویژگی دیرین مردم این دیار است به حضرتعالی و هیأت همراه خوش آمد می گویم و روزهای خوبی را در این سفر که مهمان مردم آذربایجان غربی هستید برایتان آرزو می کنم.
 
 اجازه دهید بی تعارف و صریح بگویم که پیش از شما، بسیار آمده و رفته اند و بعد از شما نیز بسیار خواهند بود رؤسان جمهوری که به استان ما می آیند ولی آنچه باقی می ماند، آثار مثبت سفرهاست که مردم باید فراتر از شعارها و وعده ها لمس کنند.
 
لذا اگر به عنوان یک شهروند عادی به شهر و استان ما می آیید، قدم تان روی چشمان ما اما اگر به عنوان رئیس جمهور تشریف می آورید، در عین این که باز هم مقدم تان را گرامی می داریم، انتظارات و مطالباتی جدی نیز داریم که امیدواریم پاسخ مناسبی بدان داده شود.
 
 انتظار بحق ما از شخص اول دستگاه اجرایی کشور این است که با تدبیر خود، امید را در این خطه از ایران اسلامی مضاعف کنند تا نام شان در اذهان مردم ارومیه و سایر شهرهای آذربایجان غربی، به نیکی و بزرگی باقی بماند.
 
 لذا بدون کلی گویی های رایج، مطالبات زیر را از رئیس جمهور و دولت یازدهم مطرح می کنم و عهد می بندم همت خود در مجلس را معطوف به پیگیری این مطالبات و البته سایر خواسته های مردم کنم:
 
1 - آذربایجان غربی، با توجه به ساختارهای موجود که میراث هزاران سال تجربه و عمل است، مهیای گسترش و جهش در عرصه کشاورزی است. بی هیچ تردیدی اگر کشاورزی در این منطقه به صورت علمی و با استفاده از فناوری های نوین دنبال شود، محصولات تولیدی آن می تواند علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، ارز آوری بسیاری برای کشور داشته باشد.
 
 کشاورزی آذربایجان غربی، طلای سبزی است که می تواند با طلای سیاهِ رو به افول (نفت)، رقابت کند و بر رونق و درآمد کشور بیفزاید.
 
 گسترش آموزش، انجام حمایت های مالی و بانکی، نهادینه سازی مرحله به مرحله فناوری های مدرن کشاورزی، ایجاد مجتمع های کشت و صنعت و زمینه سازی مناسب برای تجارت عادلانه و صادرات محصولات کشاورزی استان پیش نیاز رسیدن به این هدف است.
 
لذا انتطار می رود دولت برنامه های خود در این زمینه را اعلام و اجرا کند چرا که هر روز که می گذرد، روش های منسوخ و غیر علمی کنونی در کشاورزی، هم بر رنج کشاورزان می افزاید و هم به استهلاک بیش از حد منابع، مخصوصاً ذخایر آبی می انجامد.
 
2 - دریاچه ارومیه، به عنوان نگین فیروزه ای ایران، برای رسیدن به سال های شکوه و زیبایی اش، به عزم و تدبیری بیش از پیش نیاز دارد. این دریاچه، قلب حیاتی شمال غرب کشور است و هر بیماری قلبی، نیاز به اقدامات فوری و اضطراری دارد، هر چند که بهبودش، سال ها به طول انجامد.
لذا انتظار مردم از دولت تدبیر و امید، گسترش و تسریع در برنامه های احیای دریاچه ارومیه است.
 
3 - دهها سال است که مردم ارومیه، در انتظار رسیدن خط راه آهن به شهرشان هستند ولی گویا قرار نیست چند کیلومتر باقی مانده از راه آهن به ارومیه برسد، مگر این که تدبیر شما طلسم را بشکند و مردم این دیار و فرزندان آنها، نسل اندر نسل از شما به عنوان مردی یاد کنند که ارومیه را به راه آهن سراسری پیوند داد و یکی از زیرساخت های توسعه را برای این منطقه رقم زد.
 
4 - راه اندازی منطقه آزاد تجاری برای ارومیه از مرز سرو تا جاده شهید کلانتری نیز یکی از مطالبات بحق مردم شریف این منطقه است که امید می رود با همت جنابعالی و همکاران تان، هر چه سریع تر در همین دولت، محقق شود.
بی گمان، تحقق این مهم، فراتر از آثار اقتصادی و معیشتی، از منظر سیاسی و امنیتی نیز حائز اهمیت بسیار ویژه است.
 
5 - هم اکنون برای عبور مردم از جاده میانگذر دریاچه ارومیه، مردم ملزم به پرداخت عوارض هستند ولی به جز مسیر اندکی اتوبان، بقیه راه را تا تبریز، جاده ای بی کیفیت و خطرساز تشکیل می دهد که تصادفات مرگبار زیادی تا کنون جان بسیاری از همشهریان مان را گرفته است.
تکمیل اتوبان شهر کلانتری یک خواسته عمومی و ناظر به حفظ جان شهروندان است.
 
6 - راه های روستایی ارومیه، از نظر طول مسیر و نیز آسفالت بودن، معدلی کمتر از شاخص های ملی و استانی دارند.
 
همچنین روستاهای متعددی در ارومیه قرار دارند که برغم گذشت قریب به 4 دهه از انقلاب اسلامی، هنوز از آب سالم بهداشتی محروم اند. وضعیت مشابهی نیز در خصوص گاز روستایی وجود دارد.
 
لذا لازم است برای برخورداری روستا نشینان عزیز ارومیه ای که بار اصلی تولید محصولات زراعی و دامی را بر عهده دارند، اقدام و عملی مناسب و ضربتی در عرصه ، آب، راه و گاز در دستور کار قرار گیرد.
 
7 - ارومیه به عنوان مرکز استان و کلانشهر، کوچک ترین بهره ای از بودجه ملی ندارد و این در حالی است که پروژه هایی مانند "رینگ دور شهری" و "آذربایجان" به عنوان بزرگترین پروژه های شمال غرب کشور در این شهر اجرا می شوند. همچنین در عرصه نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری هم نیاز جدی به حمایت های جدی دولتی وجود دارد.
 
8 - شاید باور نکنید ولی واقعیت دارد: بعد از انقلاب و برغم افزایش جمعیت و نیازها به غیر از بیمارستان وقفی سیدالشهدا(ع) هیچ پروژه بیمارستانی دیگری در ارومیه انجام نشده است به طوری که در این لحظه که شما عزم سفر به آذربایجان غربی کرده اید بیش از 1000 تخت بیمارستانی کمبود داریم که این وضعیت معنایی جز فاجعه ندارد و تنها کسانی که بیمارداری کرده اند با عمق آن آشنایند. حال بماند این واقعیت تلخ که بیمارستان های قدیمی موجود هم فرسوده اند و با دهها و صدها مشکل ریز و درشت دست و پنجه نرم می کنند.
 
9 - اجرای طرح مسکن مهر در ارومیه بدون در نظر گرفتن زیرساخت های شهری باعث شده است هزاران دانش آموز ساکن در مسکن های مهر، ناگزیر از طی مسافت های طولانی برای رسیدن به مدارس شان شوند. لذا لازم است مدارس مورد نیاز در مناطقی که مسکن مهر در آنها احداث شده هر چه سریع تر ساخته و افتتاح شوند تا شاهد رنج روزانه فرزندان این مناطق و ای بسا ترک تحصیل آنها نباشیم.
 
 10 - ارومیه -و در مقیاسی وسیع تر، استان آذربایجان غربی- این قابلیت را دارد که قطب گردشگری شمال غرب کشور باشد. روا نیست گردشگری ایران در چند شهر مرکزی یا در شمال کشور یا یکی دو جزیره در خلیج فارس محدود بماند و جاذبه های گردشگری بقیه نقاط ایران از جمله ارومیه مغفول بماند.
 
امیدواریم که دولت با نظر مناسب به این مهم بپردازد که در این صورت، این آمادگی را داریم که  برنامه 5 ساله تبدیل استان به قطب گردشگری شمال غرب کشور ، به ویژه "گردشگری تابستانه" را تقدیم کنیم و در اجرای آن، به دولت کمک کنیم.این رویکرد می تواند راهکاری اساسی و دراز مدت باشد برای افزایش درآمد سرانه مردم منطقه که نصف میانگین درآمد سرانه کشوری است.
 
البته فهرست مطالبات مردم ارومیه، بسیار فراتر از این چند مورد مذکور است اما در این مرحله همین چند مورد که فوریت دارند مطرح شد تا انشاء الله در فرایندی معقول و زمان بندی شده، هم این مطالبات و هم سایر انتطارات بحق، محقق شوند و همدلی دولت و ملت، تقویت و تحکیم شود.
بهترین ها را برایتان آرزومندم.
 
روح الله حضرت پور
نماینده مردم ارجمند ارومیه در مجلس دهم

[ منبع این خبر سایت انتخاب-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اولین نامه از مجلس دهم به رییس جمهور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات