ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی کارگران به منظور احیای حقوق نیروی کار

کارگران دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اینکه ایجاد بانک اطلاعاتی کارگران بهترین گام در جهت زنده احیای حقوق کارگران است گفت:جامعه کارگری بدون شناسنامه است، رسیدگی به حقوق و مزایا مطابق قانون کار و.. در سایه ایجاد بانک اطلاعاتی است.

هادی ابوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت معیشتی کارگران گفت: شاید عده ای بگویند  ثبات قیمت‌ها را در بازار شاهد بودیم اما  باید گفت افزایش قیمت‌ها هر چقدر کم هم باشد، اما تأثیر زیادی بر دشواری زندگی کارگران دارد.

 وی ادامه داد:به طور مثال افزایش یا کاهش قیمت ملک تأثیری مستقیم در زندگی کارگران دارد. خبری را مبنی بر افزایش 14 درصدی خدمات آرامستان‌های بهشت زهرا شنیدم، این در حالی است که اگر کارگران گذرشان به بهشت زهرا بیفتد هزینه‌هایشان بیشتر شده اما با وجود مشکلات متعدد برای کارگران این بخش، هزینه‌های آنها فرقی نکرده است.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور با بیان اینکه کارگران سال‌هاست که قدرت خرید خود را از دست داده‌اند افزود: در حال حاضر با فعالیت تشکل‌های کارگری ، جامعه کارگری به حقوق خود آشنایی یافته‌اند و کمتر می‌پذیرند با حقوق کمتر از حداقل وزارت کار فعالیت کنند.

 ابوی با بیان اینکه در بخش پوشاک اکثر کارگران با میزان کمتر از وزارت کار مشغول فعالیت هستند اظهار داشت: همچنین کارگران مراقبت از بیمار حقوق‌های بسیار پایینی در مقایسه با زحمت خود دریافت می‌کنند. وضعیت حقوق و دستمزد کارگران در مشاغل زیرپله ای بسیار نامطلوب است که متأسفانه نظارتی هم بر روی آنها نیست.

 این فعال کارگری با بیان اینکه ایجاد بانک اطلاعاتی کارگران بهترین گام در جهت  زنده احیای حقوق کارگران است بیان کرد: جامعه کارگری بدون شناسنامه است. در صورتی که بانک اطلاعاتی دقیق از وضعیت کارگران وجود داشته باشد، رسیدگی به تمام مطالبات آنها از جمله توجه به مشاغل غیر رسمی، بازدید ایمنی محیط کار،بازرسی جهت بررسی وضعیت حقوق و مزایا مطابق قانون کار، انعقاد قراردادهای کاری آسان‌تر بررسی می شود.

وی درباره وضعیت کارگران شرکتی گفت: هم اکنون عمده وزارتخانه‌ها نیروهای شرکتی خود را تبدیل وضعیت به قرارداد با خود دستگاه کرده‌‌اند و چند وزارتخانه و دستگاه‌ دیگر از جمله مخابرات، راه‌آهن و وزارت نیرو  هنوز با پیمانکاران بسیاری فعال هستند.
این مقام مسئول کارگری با بیان اینکه استخدام کارگران از طریق شرکت‌های پیمانی، حذف برخی از مزایای رفاهی کارگران را به دنبال دارد، گفت:‌ پیشنهاد می‌کنیم که به جای این شرکت‌های پیمانکاری،‌ شرکت‌های نظیر تعاونی‌ها تشکیل شوند چرا که نمونه‌های موفقی از آن در کشور وجود دارد.

 انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی کارگران به منظور احیای حقوق نیروی کار» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات