آتش جنگ دیپلماتیک سعودی- آمریکایی زبانه می‌کشد

اوباما و ملک سلمان احتمال دست داشتن عربستان در حوادث ۱۱ سپتامبر و موج انتقادات شدید مطبوعات غرب از ریاض حاکی از این است که روابط دو طرف وارد مسیر جدیدی شده است که می‌توان از آن تحت عنوان جنگ دیپلماتیک سعودی- آمریکایی یاد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، گزارش کنگره آمریکا مبنی بر احتمال دست داشتن عربستان در حوادث 11 سپتامبر وموج انتقادات شدید مطبوعات غرب از عربستان حاکی از این است که روابط دو طرف به سمتی در حرکت است که می توان از آن تحت عنوان جنگ دیپلماتیک سعودی- آمریکایی یاد کرد.

بحرانی شدن روابط ریاض و واشنگتن

به عبارت بهتر به نظر می رسد روابط واشنگتن و ریاض رو به بحران گذاشته است ، زیرا در داخل آمریکا درخواست ها برای لزوم فاش شدن مسائل و پرونده های غیرعلنی در ارتباط با رابطه عربستان سعودی با حملات 11 سپتامبر 2001 تشدید شده است .

در همین ارتباط روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای با عنوان « عربستان و حملات 11سپتامبر و پرونده های محرمانه که چه بسا آتش جنگ دیپلماتیک را بین دو طرف شعله ور کند» بر بحران روابط دو طرف صحه گذاشت.

بایگانی گزارش مربوط به حملات 11 سپتامبر

به نوشته این روزنامه، این پرونده ها شامل گزارش 28 صفحه ای در مورد حوادث 11 سپتامبر است که بایگانی شده است و همین گزارش اصل اختلاف بین آمریکا و عربستان به شمار می آید.

به عبارت دیگر بازتاب های حاصل از گزارش مزبور روابط دو طرف را در معرض خطر قرار داده است تا جایی که کنگره در حال بررسی تدوین قانونی است که به خانواده قربانیان 11 سپتامبر اجازه دهد علیه ریاض شکایت کرده و غرامت بگیرند.

تهدید ریاض به بیرون بردن دارایی های خود از آمریکا

این موضوع بر سفر اخیر باراک اوباما به عربستان نیز سایه انداخت و همزمان با آن ریاض تهدید کرد که اموال خود در آمریکا را که بالغ بر 750 میلیارد دلار است به فروش خواهد گذاشت حال آنکه این اقدام برای اقتصاد آمریکا خطرناک است.

به نوشته ایندیپندنت جرج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز با انتشار این گزارش مخالفت و اذعان کرد که این اقدام می تواند منافع ملی آمریکا و امنیت آن را در معرض خطر قرار دهد.

سندی که ریاض از افشا شدن آن بیم دارد

در واقع این گزارش سندی است که ریاض بیم دارد به روابط آن با حوادث 11 سپتامبر اشاره داشته باشد.

در این میان سوال های جدیدی در مورد نقش عربستان در حوادث مزبور مطرح شده است، آن هم در حالی که در سفارت عربستان در واشنگتن پاکت حاوی سند مربوط به صدور مجوز پرواز یکی از اعضای القاعده کشف شد.

غسان الشربی کیست؟

این مجوز به نام «غسان الشربی» صادر شده است که گفته می شود به همراه تعدادی از هواپیما ربایان عامل حمله 11 سپتامبر آموزش هایی در زمینه خلبانی دیده بود.

این مجوز و اسناد دیگر که الشربی پنهان کرده بود، زمانی پیدا شد که وی  در سال 2002 در پاکستان دستگیر و روانه زندان گوانتانامو شد.

اما دو محقق آمریکایی به نامهای «دنی لیزمن» و «مایکل جاکوبسون» در سال 2003 گزارش 47 صفحه ای را تدوین کردند که در آن ضمن فاش کردن مدارک مرتبط با 11 سپتامبر به احتمال دست داشتن دولت های خارجی در حملات 11 سپتامبر اشاره کردند.

این دو، این سوال را مطرح کردند که چرا غسان الشربی اسناد را در نزدیکی محل اقامت خود در پاکستان دفن کرده بود و باید در نظر داشت که این اسناد شامل پاکتی از سفارت عربستان در واشنگتن بود که در آن مجوز پرواز قرار داشت؟

اطلاعات تازه در مورد حوادث 11 سپتامبر

در همین ارتباط روزنامه دیلی میرور نوشت: با وجود اینکه دولت آمریکا محرمانه بودن این اسناد را در سال 2015 لغو کرد، اما این اقدام چندان مورد توجه نبود تا اینکه یک فعال آمریکایی اخیرا در صفحه اینترنتی این اسناد را منتشر کرده و آن را «سند 17» نامید.

وی گفت که اکنون سوال واضح و روشن این است که توطئه 11 سپتامبر 2001 برای شخصیت هایی در بالاترین سطح دولت عربستان تا چه میزان ساده و آسان بود؟

همچنین «لیدیا دلگراس» در روزنامه دیلی میل اطلاعات جدیدی را فاش کرد که به نقش نظام حاکم سعودی در حوادث 11 سپتامبر اشاره دارد از جمله اینکه یکی از عوامل این حملات یا همان غسان الشربی مجوز پرواز را در پاکت متعلق به سفارت عربستان در واشنگتن پنهان کرده بود و در واقع وی با تروریست های سعودی عامل حملات به برج های تجارت جهانی در زمینه هدایت و خلبانی هواپیما آموزش دیده بود.

خشم خانواده قربانیان 11 سپتامبر؛ اوباما در مخمصه

وی یادآور شد که این اطلاعات و درخواست برای آزادسازی و انتشار گزارش 28 صفحه ای کنگره در مورد حوادث 11 سپتامبر، اوباما را در تنگنا قرار داد  به اضافه اینکه وی در برابر خانواده های قربانیان در مخمصه قرار گرفت، زیرا آنان شاهدند که رئیس جمهور حامی نظام سعودی است حال آنکه این نظام اخیرا تهدید کرد که چنانچه کنگره با شکایت علیه مسئولان سعودی در ارتباط با دست داشتن در حملات مزبور موافقت کند، دارایی های خود در آمریکا بالغ بر 750 میلیارد دلار را به فروش خواهد گذاشت.

این در حالی است که در پی این تهدید سعودی، اوباما مخالفت خود را با مجاز بودن اقدام دادگاه آمریکا برای محاکمه مسئولان سعودی در ارتباط با حوادث 11 سپتامبر اعلام کرد.

عقب ماندگی و افراط گرایی آل سعود، تیتر روزنامه های غربی

از سوی دیگر چندی پیش روزنامه دیلی نیوز در صفحه نخست خود تصویری از ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان منتشر کرد که پشت سر او برج های دوقلو که مرکز تجارت جهانی بوده و در حملات 11 سپتامبر هدف قرار گرفتند، نیز منتشر شد.

این تصویر با این تیتر منتشر شد: «ته نشین پادشاهی» که منظور از آن دارایی های عربستان در آمریکا است.

در واقع این تصویر و عنوان مزبور در واکنش به تهدید ریاض مبنی بر فروش دارایی های خود در آمریکا منتشر شد.

تیترهای  روزنامه های غربی در تمسخر عربستان

همچنین عناوین دیگری در تمسخر سرزمین سعودی وسران آن منتشر شد از جمله اینکه یک تصویر کاریکاتوری از ملک سلمان منتشر و زیر آن نوشته شد: بزرگترین عملیات پنهان کردن واقعیت ها.. آیا سعودی ها و بوش دست داشتن عربستان در حوادث 11 سپتامبر را پنهان کردند؟

این تیترها در واقع به اطلاعات جدیدی اشاره دارد که از احتمال ارتباط  بین دولت عربستان وحملات 11 سپتامبر سخن می گوید.

ارتباط عربستان با حملات 11 سپتامبر، زیر ذره بین

همچنین دیلی نیوز مطلبی را با این تیتر منتشر کرد: « با حمایت نفت سرورم».این تیترها نشان می دهد که نقش عربستان در حملات مزبور همچنان زیر ذره بین قرار گرفته است.

عنوان دیگر نیز این بود: اوباما و ملک سلمان گفت وگوهای شبانه دارند.

عربستان باید سرزمین عقب ماندگی نامیده شود

در همین ارتباط یک نویسنده آمریکایی به نام «نیکلاس کریستف» عرسبتان را به رواج افراط گرایی و حس نفرت و طرد زنان متهم کرده و گفت عربستان به دسته بندی و اختلاف بین شیعه و سنی یا همان جنگ داخلی در خاورمیانه رو آورده است و باید نام این کشور ن را به سرزمین عقب ماندگی تغییر داد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آتش جنگ دیپلماتیک سعودی- آمریکایی زبانه می‌کشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات