انجمن سینمای جوان خراسان‌رضوی حمایت نمی‌شود/سوژه‌های بومی برای ساخت فیلم در اولویت است

نسرین شاه محمدی رئیس انجمن سینمای جوان خراسان رضوی گفت: فیلم‌ها باید بیشتر به سمت سوژه‌های بومی چون خیام، عطار، فردوسی و شخصیت‌های علمی، فرهنگی و هنری کشور متمایل باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، انجمن سینمای جوان ایران بزرگ‌ترین انجمن فیلمسازی در ایران است که به آموزش فیلمسازی 7 ماهه و دوره‌های تک‌درس کوتاه‌مدت و همچنین برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه می‌پردازد.

این انجمن در سال 1353 تأسیس شد و از سال 1354، شروع به عضوگیری و تشکیل کلاس‌های آموزشی کرد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1364، این انجمن با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان و جوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلمسازی و با گشایش تدریجی بیش از 50 نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، اقدام به جذب علاقه‌مندان به فراگیری رشته‌های کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، عکاسی، تصویربرداری، تدوین و برگزاری آزمون سراسری و دوره‌های یکساله فیلمسازی کرد.

در این رابطه گفت‌وگویی داشتیم با نسرین شاه‌محمدی رئیس انجمن سینمای جوان خراسان‌رضوی و رویکردی که انجمن در این استان داشته است.

تسنیم: انجمن سینمای جوان در خراسان‌رضوی چه رویکردی دارد؟

شاه‌محمدی: در حال حاضر سینمای جوان مشهد نمایندگی کل استان خراسان را بر‌عهده دارد؛ پنج دفتر اصلی در کل خراسان داریم که دبیری‌کل منطقه به عهده دفتر مرکزی مشهد است  و بنا داریم در آینده دفتر اصلی کل خراسان بزرگ را راه‌اندازی کنیم.

رویکرد انجمن به صورت کلی به سمت آموزش، تولید و برگزاری جشنواره‌ها می‌رود. به‌زودی هم قرار است کلاس‌های گریم و بازیگری به بخش آموزش انجمن اضافه شود. این خیلی خوب است که فیلم‌سازان جوان ما بدانند مدرکی که از انجمن سینمای جوان دریافت می‌کنند اعتبار بین‌المللی دارد و خارج از مرزها انجمن سینمای جوان را به عنوان مدرسه سینمایی می‌شناسند.

تسنیم: در حال حاضر فیلمسازی کوتاه در مشهد حمایت می‌شود؟

شاه‌محمدی: همه ما می‌دانیم که فیلمی یک دقیقه‌ای چقدر می‌تواند تاثیر‌گذار باشد و رویکرد مسئولان باید به حمایت از ساخت این فیلم‌ها باشد. متأسفانه به نظر می‌رسد خیلی واقف به کاری که انجام می‌دهیم، نیستیم.

امسال رئیس سازمان سینمایی قول داده است که به ساخت 300 فیلم کوتاه کمک کند و با توجه به اینکه سال‌های قبل به بخش‌های دیگر سینما رسیدگی شد؛ امسال می‌خواهیم به سینمای جوان بیشتر کمک کنیم. سال گذشته با توجه به اینکه بودجه بسیار کمی داشتیم واقعاً در ریاضت اقتصادی به سر بردیم و با این وجود چند تولید خیلی خوب داشتیم؛ یکی از آنها «چشم آبی» از امیر اطهر سهیلی بود که بیش از 100 حضور بین‌المللی داشت و 18 جایزه معتبر گرفت.

فیلم «مات» هم در جشنواره نهال نامزد پنج جایزه شد. هنرجوها در بخش المپیاد افتخار آفرینی کردند و در جشنواره فیلم کوتاه و جشنواره‌های بین‌المللی کودک در همدان جایزه گرفتند. در این سال‌ها شاهد رشد خیلی خوبی بودیم و همین سبب شد که ستاد مرکزی انجمن دفتر مشهد را در اولویت بودجه قرار بدهد. هم‌اکنون برای کشف استعداد به فیلمسازهای جوان فراخوان دادیم که فیلم‌‌‌نامه‌های خودشان را برای ما بیاورند که با انتخاب بهترین آن‌ها شروع به ساخت کنیم. در حال حاضر حوزه هنری همکاری خیلی خوبی با انجمن دارد و از فیلم‌سازهای مشهدی حمایت می‌کند و همکاری به سودهی برای هر دو طرف می‌انجامد.

تسنیم: انجمن در حال حاضر چه کمک‌هایی به فیلم‌سازان جوان می‌کند؟

شاه‌محمدی: کسانی که عضو انجمن شده‌اند بعد از اتمام دوره رها نمی‌شوند، برای مثال کسی که عضو انجمن در خراسان رضوی است و در تهران کار می‌کند؛ امکانات لازم را در اختیارش قرار می‌دهیم. در واقع دفتر انجمن سینمای جوان به مثابه یک خانواده عمل می‌کند.

در سراسر کشور 60‌دفتر داریم که اگر کسی عضو سینمای جوان بشود و بخواهد در هر گوشه از کشور فیلم بسازد، فیلم‌ساز را به دفترمان در آن شهر معرفی می‌کنیم و تجهیزات لازم در اختیارش قرار می‌دهیم. اگر از لحاظ مالی پشتیبانی کامل نکنیم به لحاظ مجوزهای لازم و تجهیزات هر کمکی که از دستمان برآید، انجام می‌دهیم.

برای مثال فیلم کوتاه 18 دقیقه‌ای «کودکان ابری» رضا فهیمی با بودجه‌ هفت میلیون تومانی به اسکار فیلم کوتاه راه پیدا کرد در صورتی که در سینمای فیلم بلند با وجود این بودجه‌های کلان این اتفاق نمی‌افتد. همه ما باید بدانیم فیلم کوتاه رسالت سنگینی بر عهده‌اش دارد و نیازمند همکاری‌های بیشتری از سوی مسئولان است.

هم‌اکنون چند سالی است که در مشهد کمکی از سازمان‌های بومی به انجمن نشده است. دلیل این عدم همکاری نداشتن بودجه اعلام شده است. ارشاد سال‌های گذشته همکاری‌ می‌کرد و متأسفانه این حمایت اکنون وجود ندارد. در واقع اگر سازمان‌ها با ما همکاری داشته باشند می‌توانند خروجی کار را که به نفع آنها است را در کوتاه مدت مشاهده کنند.

تسنیم: در حال حاضر اطلاعات فنی انجمن به‌روز می‌شود؟

شاه‌محمدی: در حال حاضر انجمن سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده که قرار است تا یک سال دیگر فعال شود و این سامانه قرار است تمام اطلاعات به‌روز را در مورد فیلم‌های داخلی و خارجی را جمع‌آوری کرده و در اختیار فیلم‌سازان قرار دهد.

تسنیم: یکی از نکات مهم این است که در حال حاضر انجمن چه همکاری‌هایی با فیلم‌سازان شناخته شده دارد؟

شاه‌محمدی: معمولاً از اساتید دعوت می‌کنیم تا برای برگزاری کارگاه‌ به مشهد بیایند تا فیلم‌ساز‌های جوان ما بتوانند از تجربه آنها استفاده کنند. از «مجید برزگر» و «مهدی جعفری» برای برگزاری کارگاه دعوت کردیم. در این زمینه ناصر ضمیری و مسعود سهیلی با انجمن همکاری‌های خوبی داشتند.

سال گذشته مهدی فرد قادری نیز دو هفته کلاس‌های سینمای تجربه‌گرا را در مشهد برگزار کرد. پارسال از شهرام مکری که خود از دانش‌آموختگان انجمن سینمای جوان است برای برگزاری کارگاه نیز دعوت کردیم.

برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی هنرجویان و روز سینما از برنامه‌های روتین انجمن به‌شمار می‌رود. جشنواره عکس فصلی، برداشت کوتاه و احتمالاً جشنواره منطقه‌ای نیز از دیگر برنامه‌ها است. خوشبختانه سال گذشته برای نخستین‌بار توانستیم در شهرستان تربت‌جام جشنواره منطقه‌ای برگزار کنیم که بازخورد خیلی خوبی هم داشت و هزار نفر از مردم در آن شرکت کردند.

امسال رئیس سازمان سینمایی‌ هم تاکید کرد که فیلم‌ها باید بیشتر به سمت سوژه‌های بومی چون خیام، عطار، فردوسی و شخصیت‌های علمی، فرهنگی و هنری کشور متمایل باشد. در همین راستا امسال فیلمی از کمیل سهیلی داشتیم که به فردوسی پرداخته است.

تسنیم: چه تدبیری برای مطرح شدن این فیلم‌ها اندیشیده‌اید؟

شاه‌محمدی: خوشحال می‌شویم اگر به ما این امکان را بدهند که بتوانیم با حمایت هنرمندان جریان فیلم‌سازی در استان را به جریانی مستمر و همیشگی تبدیل کنیم. حتی برگزاری «برداشت کوتاه» هم هزینه‌بردار است و باید حمایت شود. ما از لحاظ سوژه، فیلم‌ساز و فیلم‌نامه واقعا چیزی کم نداریم و ظرفیتش را داریم ولی نمی‌توانیم از این قابلیت‌ها درست استفاده کنیم.

با استاندار صحبت کردیم که خانه فیلم راه بیافتد ولی به جایی نرسید؛ هم‌اکنون فیلم‌ها به صورت زیرزمینی نمایش داده می‌شوند که باید از مسئولان پرسید با توجه به این ظرفیت بالا چرا باید این اتفاق روی دهد؟

اضافه بر اینها شورایی راه انداختیم که مجموعه‌ای از فیلمسازهای قابل است. فیلم‌ها را در پردیس سینمایی هویزه به صورت رایگان اکران می‌کنیم و بلیت‌فروشی نداریم؛ این خیلی به‌نفع فیلمساز است و کار به‌نحوی خوب دیده می‌شود. با توجه به اینکه هیچ بودجه‌ای از هیچ‌جا نداریم خیلی سخت هست نصف بودجه اکران فیلم را انجمن تقبل کند و نصف دیگر را حوزه هنری و هیج حمایتی از جای دیگر نشویم.

یک روز در ماه را برای فیلم‌های جدید فیلم‌سازان جوان که در مشهد ساخته شده، قرار داده‌ایم که این می‌تواند تشویقی برای بچه‌ها باشد که فیلم‌هایشان نمایش داده می‌شود.

گفت‌وگو از علی رحیمیان

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انجمن سینمای جوان خراسان‌رضوی حمایت نمی‌شود/سوژه‌های بومی برای ساخت فیلم در اولویت است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات