انزجار عراقی ها از ریاض و ابوظبی

به گزارش «شیعه نیوز»، در اولین واکنش، عضو کمیسیون حقوقی پارلمان ملی عراق در بیانیه علیه اظهارات 'عادل الجبیر' وزیر خارجه عربستان موضع گرفت و اعلام کرد که الحشد الشعبی (نیروهای مردمی) یک تشکیل قانونی است و مشاورین نظامی جمهوری اسلامی ایران به درخواست بغداد، وارد عراق شده اند.'حسن الشمری' گفته است که به خاطر این اظهارات و دخالت آشکار وزیر خارجه عربستان در امور داخلی عراق، دولت باید سفیر سعودی را به وزارت خارجه فراخوانده و یادداشت اعتراض آمیز عراق را تقدیم وی کند.
الشمری تاکید کرد که تشکیلات مردمی الحشد الشعبی یک نهاد قانونی و در چارچوب قانون کار می کند.
عادل الجبیر در سخنانی روز گذشته (جمعه ) از تشکیلات مردمی الحشد الشعبی به عنوان 'گروه شبه نظامی شیعی' یاد کرده و گفته بود که حضور مشاور نظامی ایران در عراق قابل قبول نیست.حسن الشمری تاکید کرده است که مشاوران نظامی ایران همانند ائتلاف بین المللی علیه داعش به درخواست رسمی بغداد، وارد عراق شده اند.
از طرفی در پنجمین نشست مشترک همکاری امنیتی بین امارات و آلمان در 'برلین' ، دستیار وزیر خارجه امارات در امور همکاری نظامی و امنیتی دیروز (جمعه) گفته بود که ابوظبی نسبت به مشارکت تشکیلات مردمی الحشد الشعبی در عملیات آزادسازی فلوجه ملاحظاتی دارد.
'فارس محمد الزروعی' در این اظهارنظر از عنوان گروه شبه نظامی در توصیف تشکیلات مردمی الحشد الشعبی استفاده کرده بود.
سخنگوی رسمی وزیر خارجه عراق روز شنبه گفت که وزارت خارجه با 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق در خصوص چگونگی پاسخگویی به این دخالت های اماراتی ها مشورت هایی کرده است.'احمد جمال' در اظهاراتی خبری به رسانه های عراقی افزوده است که تشکیلات مردمی الحشد الشعبی یک موضوع راهبردی برای عراق است و بغداد هرگونه اهانت به آن را نمی پذیرد.
وی تاکید کرده است که وزارت خارجه عراق به دخالت های امارات در امور داخلی عراق اشراف کامل دارد و آن را نادیده نخواهد گرفت.
تشکیلات مردمی الحشد الشعبی نیز اعلام کرده است که در بیانیه ای متعاقبا به این اهانت ها و دخالت در امور داخلی عراق پاسخ می دهد.
با تنگ تر شدن محاصره بر گروه تروریستی داعش در فلوجه و نمودار شدن نشانه های پایان تروریسم در عراق، برخی دولت های عربی به ویژه از حوزه خلیج فارس و رسانه های آنها، اتهام زنی با هدف دامن زدن به فتنه مذهبی در عراق را تشدید کرده اند.
همسو با دو اظهار نظر اخیر عربستان و امارات در خصوص پیروزی های نیروهای مشترک مردمی ونظامی عراق علیه تروریست ها در فلوجه، 'الازهر' مصر نیز در بیانیه ای امروز (شنبه) مدعی هدف قرار دادن شهروندان بیگناه در فلوجه، توسط تشکیلات مردمی الحشد الشعبی شده است.
الازهر نیز متاثر از فضای عمومی رسانه های کشورهای عربی در این بیانیه، از واژه گروه شبه نظامی در توصیف تشکیلات مردمی الحشد الشعبی عراق استفاده کرده است.
از طرفی برخی گزارش های منتشر شده در شبکه های اجتماعی عراقی حاکیست که تعدادی از مردم کشور اردن در اعتراض به نابودی تروریسم در فلوجه، در برخی شهرهای این کشور دست به تظاهرات زده اند.
برخی از شبکه های اجتماعی از این تظاهرات با عنوان 'تظاهرات قوم لوط علیه نابودی تروریسم در فلوجه' یاد کرده اند و برخی کارشناسان سیاسی عراق مانند 'کریم بدر' و 'فارس الحمدانی' در صفحات شخصی خود نسبت به این فتنه انگیزی های جدید کشورهای عربی هشدار داده و خواستار هوشیاری در برابر فتنه تازه شده اند.
این در حالیست که تاکنون هیچ مورد تعرض نیروهای مشترک مردمی و نظامی به خانواده های نجات یافته از فلوجه به ثبت نرسیده است بلکه گزارش کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل حاکیست که داعش از مردم فلوجه به عنوان سپر انسانی در برابر حملات عراق بهره می برد.

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انزجار عراقی ها از ریاض و ابوظبی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات