معاون وزیر: بخش کمی از اعتبارات فرهنگی کشور در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد است

به گزارش ایرنا علی اصغر کاراندیش شنبه شب در نشستی با اصحاب فرهنگ و هنر استان گلستان در گرگان افزود: از 55 هزار میلیارد ریال اعتبار فرهنگی پارسال کشور فقط هفت هزار و 700 میلیارد ریال به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص یافت که این رقم هم تخصیص صدردصدی نداشت.
وی بیان داشت: این رقم جدای از اعتبارات کلان فرهنگی شهرداریها است و اقدامات موازی زیادی با برنامه های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد در کشور انجام می شود.
وی ابراز کرد: با این وجود مشکل وزارت فرهنگ و ارشاد تنها بودجه نیست بلکه نبود مدیریت منسجم و واحد و فقدان برنامه ریزی اصولی از دیگر مشکلات است هر چند در سال های اخیر اقدامات خوبی در این رابطه انجام شده است.
معاون وزیر گفت: ساختار و تشکیلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر مشکلات است و از سال 1370 تاکنون هیچ تغییری در چارت وزارتخانه ایجاد نشده حال آنکه شرایط و نیازهای روز تفاوت زیادی با گذشته کرده است.
کاراندیش افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد شاید تنها وزارتخانه ای باشد که طی نزدیک به سه دهه هیچ تغییری در ساختار آن پدید نیامده ولی طی این مدت انتظارات مردم و فرهنگدوستان و حتی مسوولان از ما بسیار بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه تغییر ساختار و تشکیلات وزارت فرهنگ و ارشاد در دست انجام است، ابراز امیدواری کرد: پس از تغییر علاوه بر اهالی فرهنگ و هنر کارکنان این وزارتخانه نیز از مزایای اقدامات انجام شده بهره مند شوند.
کاراندیش به دیگر اقدامات در دست انجام اشاره کرد و گفت: لایحه حمایت از مالکیت ادبی و فکری در دست پیگیری برای تصویب و انجام است که می تواند برای هنرمندان درآمد مضاعف به دنبال داشته باشد.
وی از افزایش اعتبارات حوزه معاونت فرهنگی در سال جاری خبر داد و گفت: بودجه معاونت هنری 80 درصد، پرداخت یارانه کتاب و مطبوعات 45 درصد و حوزه سینما 40 درصد و همچنین حوزه کانون های فرهنگی هنری و رسانه دیجیتال نسبت به سال های قبل افزایش خوبی پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: امسال 1500 میلیارد ریال یارانه به حوزه مطبوعات و کتاب پرداخت خواهیم کرد.
کاراندیش ادامه داد: دغدغه هنرمندان از جمله واگذاری مجتمع های فرهنگی و هنری را درک می کنیم اما این واگذاری ها به معنای انتقال مالکیت نیست بلکه نتیجه و عواید واگذاری مدیریت به نفع هنرمندان است.
وی افزود: تاکنون مدیریت 46 مجتمع فرهنگی و هنری کشور به بخش خصوصی واگذار شده است و اگر هر زمان متوجه خلل در ارایه خدمات به هنرمندان شویم در واگذاری ها تجدید نظر خواهیم کرد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صندوق اعتباری هنرمندان بین 400 تا 500 میلیارد ریال بابت پرداخت بیمه افراد زیر پوشش به تامین اجتماعی بدهی دارد که با پی گیری به عمل آمده این رقم کاهش می یابد تا پوشش بیمه تکمیلی افراد هنرمند نیز بیشتر شود.
6204/6203

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیر: بخش کمی از اعتبارات فرهنگی کشور در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات