کاراندیش: بخش اندکی از اعتبارات فرهنگی کشور در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

به گزارش ایرنا علی اصغر کاراندیش شنبه شب در نشستی با اصحاب فرهنگ و هنر استان گلستان در گرگان، افزود: از 55 هزار میلیارد ریال اعتبار فرهنگی سال گذشته کشور، تنها هفت هزار و 700 میلیارد ریال به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص یافت که این رقم هم تخصیص صد در صدی نداشت.
وی بیان کرد: این رقم، جدای از اعتبارات کلان فرهنگی شهرداریهاست و اقدامات موازی زیادی با برنامه های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد در کشور انجام می شود.
کاراندیش ابراز کرد: با این وجود، مشکل وزارت فرهنگ و ارشاد تنها بودجه نیست؛ بلکه نبود مدیریت منسجم و واحد و فقدان برنامه ریزی اصولی از دیگر مشکلات است؛ هرچند در سال های اخیر اقدامات خوبی در این ارتباط انجام شده است.
معاون وزیر ارشاد گفت: ساختار و تشکیلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر مشکلات است و از سال 1370 تاکنون هیچ تغییری در چارت وزارتخانه ایجاد نشده؛ حال آنکه شرایط و نیازهای روز، تفاوت زیادی با گذشته کرده است.
کاراندیش افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد شاید تنها وزارتخانه ای باشد که در طول نزدیک به سه دهه هیچ تغییری در ساختار آن پدید نیامده اما در طول این مدت، انتظارات مردم و فرهنگدوستان و حتی مسئولان از ما بسیار بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه تغییر ساختار و تشکیلات وزارت فرهنگ و ارشاد در دست انجام است، ابراز امیدواری کرد: پس از تغییر، علاوه بر اهالی فرهنگ و هنر کارکنان این وزارتخانه نیز از مزایای اقدامات انجام شده بهره مند شوند.
کاراندیش به دیگر اقدامات در دست انجام اشاره کرد و گفت: لایحه حمایت از مالکیت ادبی و فکری در دست پیگیری برای تصویب و انجام است که می تواند برای هنرمندان درآمد مضاعف به دنبال داشته باشد.
وی از افزایش اعتبارات حوزه معاونت فرهنگی در سال جاری خبر داد و گفت: بودجه معاونت هنری 80 درصد، پرداخت یارانه کتاب و مطبوعات 45 درصد و حوزه سینما 40 درصد و همچنین حوزه کانون های فرهنگی هنری و رسانه دیجیتال نسبت به سال های قبل افزایش خوبی پیدا کرده است.
معاون وزیر ارشاد اضافه کرد: امسال یکهزار و 500 میلیارد ریال یارانه به حوزه مطبوعات و کتاب پرداخت خواهیم کرد.
کاراندیش ادامه داد: دغدغه هنرمندان از جمله واگذاری مجتمع های فرهنگی و هنری را درک می کنیم اما این واگذاری ها به معنای انتقال مالکیت نیست بلکه نتیجه و عواید واگذاری مدیریت به نفع هنرمندان است.
وی افزود: تاکنون مدیریت 46 مجتمع فرهنگی و هنری کشور به بخش خصوصی واگذار شده و اگر هر زمان متوجه خلل در ارایه خدمات به هنرمندان شویم در واگذاری ها تجدید نظر خواهیم کرد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صندوق اعتباری هنرمندان بین 400 تا 500 میلیارد ریال بابت پرداخت بیمه افراد زیر پوشش به تأمین اجتماعی بدهی دارد که با پیگیری به عمل آمده این رقم کاهش می یابد تا پوشش بیمه تکمیلی افراد هنرمند نیز بیشتر شود.
شبد**6204**6203**1504

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاراندیش: بخش اندکی از اعتبارات فرهنگی کشور در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات