توجه به لباس به عنوان یک محصول فرهنگی/ عدم توجه به مفهوم، خلا جدی در حوزه طراحی و تولید لباس است

حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد با بیان اینکه برای پوشش همه سلائق در حوزه لباس و مدسازی باید به مفهوم توجه ویژه شود، گفت: عدم توجه به مفهوم، خلا جدی در حوزه طراحی و تولید لباس است چراکه مفهوم سبب ساماندهی خلاقیت‌ها در طراحی لباس می‌شود.

حمید قبادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با بیان اینکه توجه به لباس به عنوان یک محصول فرهنگی پس از مدتها در ایران مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: پیش از تشکیل کارگروه ساماندهی مد و لباس نگاه فرهنگی به لباس وجود نداشت در صورتی که لباس کارکردهای گوناگونی دارد که پوشش یکی از آن کارکردها است.

وی با بیان اینکه تبلور هنر و فرهنگ که در قالب مد عرضه می‌شود یکی از کارکردهای مهم لباس است، گفت: در حال حاضر لباس در ذیل صنایع فرهنگی قرار گرفته و به دلیل اهمیت و گستردگی که دارد بر بسیاری از مقولات فرهنگی مقدم است.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس با بیان اینکه برای پوشش تمامی سلائق موجود در جامعه باید به مفهوم قبل از طراحی و تولید توجه شود، افزود: عدم توجه به مفهوم خلا جدی در حوزه طراحی، آموزش و تولید لباس است چراکه پس از مشخص شدن مفهوم می‌توان اقداماتی نظیر طراحی را انجام داد و در نهایت به تولید و مصرف رساند.

قبادی خاطرنشان کرد: مفهوم شرایط متعددی دارد که طراح پیش از طراحی در ذهن خود باید به آن توجه کند چون در غیر اینصورت طرح تبدیل به یک کاردستی خلاقانه می‌شود و در واقع می‌توان گفت که سامان یافتن خلاقیت‌ها و یگانگی و اشتراک در تولید در مفهوم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ساماندهی خلاقیت‌ها ارتباط نزدیکی با نیاز مردم دارد و تبیین آن با گذر زمان و پذیرش توسط جامعه  امکانپذیر است، تصریح کرد: با وجود الگوپذیری از فرهنگ ایرانی در طراحی مد و لباس باید توجه داشت که مدسازی مسیری دارد و با توجه به علم مدسازی است که می‌توان آن را کاربردی کرد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد بیان کرد: برای فراگیر کردن یک مد در جامعه باید در گروه‌های مرجع جامعه تبلور پیدا کند به گونه‌ای که مقبولیت طرح‌ها افزایش یابد و بتوان آن را تبدیل به محصولی با فاکتورهای تولید انبوه کرد.

قبادی اظهار داشت: باید سابقه نهفته تبلیغی در ذهن تولیدکنندگان،عرضه‌کنندگان و غیره تغییر کند و انسجام فعالیت‌ها در حوزه الگوپذیری از فرهنگ ایرانی سبب می‌شود که سرعت کار بیشتر شود.

وی با بیان اینکه حوزه مد و لباس جزء فعالیت‌هایی است که قانون 11 ماده‌ای مستقل دارد، گفت: در این قانون تلاش می‌شود الگوهای ایرانی و فرهنگی مبتنی بر شؤونات و هنجارهای بومی در کشور فراگیر شود و زمینه فعالیت غیر مانوس با فرهنگ ایران را جلوگیری کند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس افزود: در این دو سال تلاش شده در حین کارهای اجرایی نگرش مردم و مسئولان را تغییر داده و نگاه‌ها به داشته‌های داخلی معطوف شود.

قبادی با بیان اینکه امروزه در هر استان می‌توان افراد زیادی را به عنوان فعالان حوزه مد و لباس معرفی کرد در صورتی که در گذشته چنین نبوده است، گفت: اینکه دولت مردان و تولیدکنندگان سنتی و صنعتی بدانند ظرفیت بزرگی در توانمندی داخلی است، اتفاق بزرگی رخ می‌دهد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توجه به لباس به عنوان یک محصول فرهنگی/ عدم توجه به مفهوم، خلا جدی در حوزه طراحی و تولید لباس است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات