تولید اثر تلفیقی در ادبیات کودک درست نیست/ ادبیات کودک در فارس نجات یافته است

مصطفی رحماندوست شاعر «صد دانه یاقوت» درپاسخ به این سوال که آیا در حوزه ادبیات کودک می‌توان اثری تلفیقی خلق کرد که هم مورد استفاده بزرگسالان باشد و هم کودکان؟ گفت: تصمیم برای تولید اثری تلفیقی که هم مورد توجه بزرگسالان باشد و هم کودکان، درست و اصولی نیست.

مصطفی رحماندوست در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، در پاسخ به این سوال که آیا در حوزه ادبیات کودک می‌توان اثری تلفیقی خلق کرد که هم مورد استفاده بزرگسالان باشد و هم کودکان؟ اظهار داشت: تصمیم برای تولید اثری تلفیقی که هم مورد توجه بزرگسالان باشد و هم کودکان، درست و اصولی نیست چون زاویه دید کودکان با بزرگسالان متفاوت است.

وی در پاسخ به این سوال که جداسازی برای کودک و درباره کودک در ادبیات کودک و نوجوان امر درستی است؟ گفت: در این مقوله می‌توان 4 وجه را بیان کرد، بخشی آثاری است که توسط بزرگسالان و برای بزرگسالان تهیه شده ولی مورد توجه نوجوانان نیز قرار گرفته که اشعال فروغ فرخزاد و سهراب سپهری از آن جمله است.

شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان افزود: در دنیا مطالب و کتاب‌هایی نوشته شده که برای نوجوانان نیست اما مورد توجه این قشر قرار گرفته است به طور مثال هانس کریستین آندرسن کسی که به عنوان بنیانگذار ادبیات کودک می‌شناسند خودش می‌گوید نمی‌خواستم برای نوجوانان بنویسم.

رحماندوست در توضیح دیگر وجوه سوال مطرح شده خاطرنشان کرد: وجه دیگر این است که نویسنده تصمیم گرفته و برای کودکان نوشته که این وجه ادبیات کودک و نوجوان است.

وی تصریح کرد: قسمت دیگر درباره بچه‌ها و ویژگی‌های آنان است که برای بزرگسالانی که با بچه‌ها ارتباط دارند، نوشته شده است و قسمت چهارم آثاری که کودکان تولید می‌کنند اما تجربه ثابت کرده که مورد توجه دیگر کودکان و نوجوانان قرار نمی‌گیرد. 

شاعر «صد دانه یاقوت» درباره وضعیت ادبیات کودک در استان فارس بیان کرد: وضعیت ادبیات کودکان در فارس نجات یافته است و بیشتر از یک استان کار می‌شود و باید همین مسیر را ادامه دهند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تولید اثر تلفیقی در ادبیات کودک درست نیست/ ادبیات کودک در فارس نجات یافته است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات