نهم خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

9 خرداد 1358
فریدون توللی شاعر و مترجم ایرانی و صاحب آثاری از جمله کاروان، رها، التفاصیل، نافه، پویه و بازگشت در 66 سالگی درگذشت.

9 خرداد 1358
شماره نخست روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد.

9 خرداد 1351
«ریچارد نیکسون» سی و هفتمین رییس جمهوری آمریکا و همسرش برای دیداری رسمی وارد تهران شدند. این سفر در شرایطی صورت گرفت که پیمان دوستی عراق و شوروی و خروج انگلیس از خلیج فارس و نبود قدرت در منطقه از دید حکومت وقت، محمدرضا پهلوی را بیش از گذشته به واردات سلاح ها و جنگ افزارهای آمریکایی تشویق می کرد.

9 خرداد 1313
نام اداره های سیاسی وزارت امور خارجه و حدود فعالیت آن ها تغییر کرد.

9 خرداد 1306
پس از کناره گیری حسن مستوفی از مقام نخست وزیری، کابینه مهدی قلی هدایت مخبرالسلطنه تشکیل شد. وی شش سال و نیم نخست وزیر رضا پهلوی بود که در دوران نخست وزیری او پایه های حکومت دیکتاتوری محکم شد.

9 خرداد 1302
مستوفی الممالک رییس الوزرا راهی سفارت خانه انگلیس شد تا با «سرپرسی لورن» وزیر مختار انگلیس دیدار و گفت و گو کند.

9 خرداد 1302
صدیق الملک کارگزار بوشهر در یادداشتی به وزارت امور خارجه تعداد نظامیان انگلیسی مستقر در بنادر ایران را 800 تن عنوان داشت و برای خروج آنها از کشور اظهار امیدواری کرد.

9 خرداد 1300
احمد قوام السلطنه یک روز پس از دریافت حکم نخست وزیری، تشکیل کابینه داد. این کابینه تنها تا نخستین روز بهمن همان سال دوام یافت. او پس از برکناری سید ضیاء الدین طباطبایی رییس الوزرا برای نخستین بار از طرف احمد شاه قاجار به این مقام منصوب و تا 1331 خورشیدی، پنج دوره نخست وزیر ایران شد.

9 خرداد 1300
رییسان وزارتخانه ها با قوام السلطنه نخست وزیر وقت دیدار کردند و درباره فعالیت های وزارتخانه ها به گفت و گو پرداختند.

9 خرداد 1286
نیروهای عثمانی به سرکردگی اسماعیل سمیتقو مرزهای ایران را مورد تجاوز قرار دادند و علاوه بر قتل و غارت، منطقه ساوجبلاغ (مکری) را تصرف و در جریان این حمله با مداخله انگلیس و روس، نیروهای عثمانی عقب نشینی کردند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد 1، 3 و 4)
آرشیو خبری، خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9165**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نهم خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات