توصیه حزب الله برای انتخاب رئیس جمهوری لبنان و فرار به جلوی همپیمان آل سعود

به گزارش ایرنا، معاون دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی افزود: جریان المستقبل هرگاه در گذشته به توافق اهتمام داشته و به آن دست یافته اما بر اساس دستور سعودی ها از آن خارج شده است.
وی خاطرنشان کرد: راه حل انتخاب رئیس جمهوری لبنان این است که حزب جریان المستقبل این اشتباه را برطرف و با ژنرال عون گفت وگو کند و با هم به توافق برسند.
شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: هنگامی رئیس جمهوری لبنان وارد کاخ ریاست جمهوری« بعبدا» خواهد شد که آنها در گفت وگوها صادق و به انتخاب نماینده واقعی مردم لبنان و کسی را که مردم می خواهند، پایبند باشند.
حزب الله لبنان از ژنرال میشل عون رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری لبنان حمایت می کند.
لبنان دو سال و چهار روز است که رئیس جمهوری ندارد و چهلمین جلسه پارلمان این کشور برای انتخاب رئیس جمهوری قرار است 13 خرداد ماه برگزار شود.
پارلمان لبنان در 39 جلسه گذشته که 38 جلسه آن به علت به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان حاضر در صحن پارلمان تشکیل نشده، نتوانسته است رئیس جمهوری این کشور را انتخاب کند.
معاون دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که حزب الله خواستار برگزاری انتخابات پارلمان لبنان بر مبنای یک قانون مترقی و به روز است واین قانون باید براساس اصل نسبیت شکل بگیرد تا نمایندگان برآیند واقعی آرای مردم لبنان باشند.
وی اظهارداشت: خطاب به کسانی که معتقدند انتخابات پارلمانی لنبان باید بر اساس همین قانون فعلی که به « قانون شصتم» معروف است ، برگزار شود، می گوییم این قانون شکست خورده است.
شیخ نعیم قاسم افزود:عده ای نمی خواهند این قانون تغییر کند تا دوره نمایندگی آنها تا ماه مه سال آینده (2017) ادامه یابد و انتخابات بعدی هم بر اساس همین قانون برگزار شود.
دوره کنونی پارلمان لبنان یک بار تمدید شده است.
معاون دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: به صراحت می گویم که قانون شصتم ، روی دیگر سکه تمدید است زیرا نتیجه انتخابات براساس آن تشکیل دوباره مجلس فعلی است در حالی که باید قدرت متحول شود، نمایندگان مردم تغییر کنند و چهره های جدید در پارلمان حضور یابند و با آزادی، رای و نظر مردم را بیان کنند تا لبنان در وضعیت بهتری قرار گیرد.
وی تصریح کرد: کسانی که خواستار قوانین عادلانه نیستند و برای اینکه زمان از دست برود، طرح ها را معطل می کنند، هدفشان این است که انتخابات بعدی پارلمان هم براساس قانون شصتم برگزار شود و دوره نمایندگی آنها یک بار دیگر تمدید شود.

** واکنش شتابزده الحریری و فرار به جلو
« سعد الحریری » رئیس حزب جریان المستقبل و همپیمان آل سعود،در واکنشی شتاب زده به اظهارات معاون دبیرکل حزب الله در « توئیتر» پاسخ داد وگفت:حزب الله اعلام کند که چه گام هائی برای انتخاب ژنرال عون همپیمان و نامزد خود به عنوان رئیس جمهوری برداشته است.
وی در اقدامی برای فرار به جلو و درحالی که بیشتر لبنانی ها باور دارند، آل سعود با دخالت های خود و وتوی نام ژنرال عون مانع انتخاب رئیس جمهوری لبنان شده و در چارچوب عادی سازی روابط خود با دشمن صهیونیستی و حمایت از تروریسم تکفیری، مجازات هائی را علیه معادله قدرتمند لبنان« ارتش، ملت و مقاومت» اعمال کرده است، تلاش کرد تا به اصطلاح « توپ را در زمین حزب الله و ایران بیاندازد».
الحریری که این روزها از کاخ شاه سعودی بیرون انداخته شده و تلاش می کند با خوش رقصی و خوش خدمتی دوباره راهی برای ورود به این کاخ پیدا کند، ادعا کرد: حزب الله برای لبنانی ها روشن که ایران انتخاب رئیس جمهوری لبنان را امروز معطل کرده زیرا به حزب الله دستور نداده و آن را مکلف نکرده است تا یکی از دو نامزد ریاست جمهوری را که از گروه 8 مارس هستند، انتخاب کند.
وی افزود:جریان المستقبل به سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله پیشنهاد می کند تا با ژنرال عون و « سلیمان فرنجیه» دو همپیمان خود پشت میز گفت وگو بنشیند و در پایان گفت وگو یکی از این دو نامزد با توجه به ابتکارهای حزب الله به نفع دیگری عقب نشینی کند.
سلیمان فرنجیه همچون ژنرال عون ازهمپیمانان اصلی حزب الله در گروه 8 مارس است اما سعد الحریری دراقدامی تردید آمیز و غیررسمی او را نامزد حزب خود در انتخابات ریاست جمهوری لبنان اعلام کرد.
ناظران معتقدند که الحریری با اعمال فشارهای رژیم سعودی و آمریکا ، فرنجیه را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده تا از یک سو با ایجاد بحران و تنش در گروه 8 مارس به حزب الله و همپیمانانش ضربه بزنند و از سوی دیگر شرایط را برای حذف همزمان فرنجیه و ژنرال عون به نفع نامزدی از گروه14 مارس همپیمانان آل سعود و مخالف مقاومت ضد صهیونیستی و تکفیری فراهم کنند.
سلیمان فرنجیه رئیس حزب جریان المرده بتازگی در گفت وگوئی تلویزیونی با تاکید به اینکه هر وقت ژنرال عون بخواهد من آماده ام با او بنشینم و گفت وگو کنم زیرا او اولویت اول من است، خاطرنشان کرد: بعضی ها امیدوار بودند من از رقابت انتخابات ریاست جمهوری کنار بکشم تا آنها از دست ژنرال عون و فرنجیه همزمان خلاص شوند.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توصیه حزب الله برای انتخاب رئیس جمهوری لبنان و فرار به جلوی همپیمان آل سعود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات