این خواهران غریب!

خواهرخواندگی اصطلاحی است که از ادبیات اروپا وارد دیگر کشورها شده و برای نخستین بار در سال 1920 بعد از جنگ جهانی اول این قرارداد بین یک شهر انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد. هدف از این قرارداد پیوند و اتحاد بین شهروندان دو شهری است که دارای منافع مشترک هستند. مفاد این قراردادها موضوعات فرهنگی، اقتصادی، بازرگانی و ورزشی را شامل می‌شود. در ادبیات اروپایی خواهرخواندگی به شهرهای دوقلو یا همسان هم گفته می‌شوند، اما در کشورهای آسیایی و امریکایی اصطلاح خواهرخواندگی رواج بیشتر دارد. علت بکارگیری واژه خواهرخواندگی به این اعتبار است که در بیشتر زبان های دنیا، واژه شهر مونث است.
معمولا دو شهر برای خواهرخواندگی باید دارای تشابهاتی باشند مثلا دو شهر تاریخی، دو شهر علمی یا دانشگاهی و یا دو بندر و یا حتی دو سمبل مشترک باشند که این انگیزه را ایجاد کند. رونق و رواج گردشگری بین دو شهر خواهرخوانده و نامگذاری متقابل نام خیابان هایی به نام شهر خواهرخوانده از جمله نتایج اعلام خواهرخواندگی شهرهاست. بعداز انقلاب در سال 1373 برای نخستین بار تهران با بیشکک پایتخت قرقیزستان خواهرخوانده اعلام شد.
و اما رشت شهرباران های نقره ای، امسال با حضور شهردار شهر شوابیش هال آلمان با این شهر قرارداد خواهر خواندگی امضا کرد. انتظار می رفت با توجه به جوسازی برخی رسانه های محلی، اگر قرار باشد اینبار شهر جدیدی با رشت وصلت خواهرخواندگی پیدا کند، هانوفر شهر پروفسور سمیعی جراح مغز و اعصاب سرشناس گیلانی گزینه اصلی باشد.
به هر حال شوابیش هال، شهر 37هزار نفری در ایالت بادن - وورتمبرگ آلمان خواهرخوانده رشت شد. شهری که بنابرگفته جوزف هرمان شهردار این شهر در وبسایت این شهرداری بعنوان شهری دوستدار خانواده همراه با کیفیت بالای زندگی و کار شناخته می شود.
با این وجود شوابیش هال پس از مسکو روسیه، ترابوزان ترکیه، کوتائیسی گرجستان، قازان روسیه، ناحیه رشت تاجیکستان، مولتان پاکستان و آستاراخان روسیه، هشتمین خواهرخوانده شهرباران های نقره ای لقب می گیرد.
اما متاسفانه در این چند وقت اخیر مفهوم خواهرخواندگی به اندازه کافی برای شهرداران، این حاکمان اجرایی شهر جا نیفتاده و گاها شاهد هستیم که شهردار فلان شهر فرنگ نشین برای وصلت خواهرخواندگی به سوی یکی از شهرهایمان رخت می بندد و با گرفتن چند عکس یادگاری همراه با قهقهه و چند بازدید نمادین از مکان های مختلف، پس از مدتی هیچ اثری از اجرای کارهای تدارک دیده شده وجود نداشته و انکار نه انگار که اصلا قراردادی امضا شده بود و به قول معروف نه از تاک نشانی می ماند و نه از تاک نشان!
اما این تنها یک طرف قضیه است و نکته عجیب تر زمانی بوقوع پیوست که شورای محترم شهر رشت با سفر شهردار این شهر به ترتیب به پارما ایتالیا و پکن چین برای شرکت در اجلاس های شهرهای خلاق بعنوان یکی از 18شهر خلاق جهان در زمینه خوراک شناسی مخالفت نمود!
وقتی شهردار شهر حتی جرات آب خوردن بدون اجازه شورا را ندارد و به او اجازه حضور در یک نمایشگاه یا همایش بین المللی در خارج از کشور را نمی دهند، چطور می خواهد گام های موثری را در حوزه توسعه و دیپلماسی شهری بردارد؟
به هرحال این همایش ها و برنامه ها فرصتی برای تعامل و دوستی بین شهرها خواهد بود و پایه های رسیدن به شهری با اهداف توسعه ای را میان طرفین فراهم می آورد. فرصتی که امروز بواسطه نگاه متفاوت جامعه بین الملل نسبت به ایران بوجود آمده است، می تواند زمینه ساز تعاملات و توسعه در زمینه های مختلف را به شیوه همین قرارداد خواهرخواندگی ایفا نماید.
فرصتی که اگر به درستی از آن استفاده شود می تواند نتایج مثبتی در بهبود کیفیت زندگی برای ساکنان آن شهر را به ارمغان بیاورد.
7294/2007

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «این خواهران غریب!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات