آغاز مرحله چهارم وپایانی انتخابات شوراهای شهرلبنان/همیپمانان سعودی درمعرض امتحانی سخت

به گزارش ایرنا، براساس آمار اعلام شده، در استان های شمالی لبنان بیش از 580 هزار و در استان عکار حدود 270 هزار واجد شرایط رای دادن هستند و پنج هزار و 976 نامزد در قالب فهرست های حزبی و یا خانوادگی با یکدیگر برای کسب کرسی های شورای 273 شهر و یا شهرک با هم رقابت می کنند.
در شهر طرابلس 80 نامزد برای کسب 24 کرسی شورای این شهر باهم رقابت می کنند در حالی که رقابت شدیدی بین فهرست مورد حمایت « اشرف ریفی» وزیر مستعفی دادگستری با فهرست مورد حمایت حزب جریان المستقبل به ریاست « سعد الحریری» جریان دارد.
«نجیب میقاتی» نخست وزیر اسبق لبنان هم از یک فهرست دیگر حمایت می کند و انتظار دارد این فهرست به پیروزی دست یابد.
در سه هفته گذشته مرحله های اول ، دوم و سوم انتخابات شوراهای شهر لبنان به ترتیب در «استان های منطقه بقاع و استان بیروت پایتخت لبنان» ، « جبل لبنان» و « استان های جنوبی» برگزار شده بود.
در شهرها و همه شهرک هائی که ائتلاف مورد حمایت حزب الله و جنبش امل تحت عنوان« وفاداری و توسعه» در انتخابات شوراهای شهر شرکت کرده با پیروزی قاطع به پیروزی دست یافته است.
اما فهرست های مورد حمایت حزب جریان المستقبل به ریاست « سعد الحریری» همپیمان آل سعود که با بحران بی اعتمادی مواجه است، به ویژه در بیروت پایتخت و صیدا معروف به پایتخت جنوب به پیروزی بسیار ضعیف دست یافته است و ناظران معتقدند که این حزب در استان های شمالی نیز توفیق قابل ملاحظه ای نخواهد داشت.
براساس قانون انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها در لبنان، مدت عضویت در شوراهای شهر شش سال است.
براساس آمارها ، تا پایان ماه ژوئن سال 2015، لبنان دارای 1017 شهرداری بوده است.
براساس جمعیت هر شهر و شهرک و روستا ، تعداد اعضای شوراها متفاوت است ، کمترین 9 و بیشترین 21 عضو دارد و تنها شورای شهرهای بیروت و طرابلس 24 عضو دارد.
براساس آخرین سرشماری که وزارت کشور لبنان در سال 2015 انجام داده است تعداد شهروندان لبنانی واجد شرایط رای دادن سه میلیون ، 567 هزار و 486 تن هستند.
نخستین شورای شهر در لبنان درنیمه قرن 19 ( سال 1864 میلادی) در شهرک دیرالقمر در استان جبل لبنان تشکیل شده است.
« بشاره بو غندور نعمه» نخست شهردار در لبنان بوده و به عنوان شهردار شهرک دیرالاحمر تعیین شده است.
برگزاری انتخابات شوراهای شهر و شهرداری ها در لبنان درسال 1975 و هنگام جنگ داخلی متوقف تا اینکه در سال 1998 از سرگرفته شد.
لبنان در سال های 2004 و 2010 میلادی نیز شاهد برگزاری انتخابات شوراهای شهر وشهرداری ها بوده است.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز مرحله چهارم وپایانی انتخابات شوراهای شهرلبنان/همیپمانان سعودی درمعرض امتحانی سخت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات