شبکه نبأ: هزینه های میلیاردی بی حاصل در بخش آموزش عربستان

به گزارش ایرنا ٬ پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی نبأ نوشت : طرح های توسعه دانشگاه ملک عبدالعزیز٬ هفته گذشته با اختصاص 11 میلیارد ریال سعودی از سوی ملک سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان افتتاح شد.
بودجه سنگین در نظر گرفته شده توسط مقام های سعودی برای این بخش٬ در سطح علمی آن هیچ نمودی ندارد به گونه ای که هیچ یک از دانشگاه های عربستان در میان 500 دانشگاه برتر جهان نیست.
علاوه بر آن ٬ بر اساس گزارش مرکز علمی ماکینزی ٬ عربستان از نظر علوم ریاضی یکی از سه کشور ته جدول جهانی است.
سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان با استناد به معیارهای جهانی آموزش مورد تایید سازمان ملل ٬ اخیرا گزارشی منتشر کرد که نشان می دهد مدرسه های عربستان با معیارهای آموزش جهانی همخوانی ندارند ؛ مراکز و ساختمان های آموزشی تا کنون در معرض چندین حادثه قرار گرفته اند که در اثر آن٬ دهها دانش آموز و دانشجوی دختر و پسر جان خود را از دست داده اند.
علاوه بر مشکلات فنی موجود در مدارس ، شیوه های آموزشی نیز با معیارهای جهانی همخوانی ندارد زیرا برنامه های درسی در این کشور در برگیرنده مسائلی است که احساسات طایفه ای و مذهبی را برمی انگیزد و در جامعه شکاف ایجاد می کند.
'در جامعه سنت گرای عربستان سعودی ٬ نقش زنان در آموزش ٬ به جای آنکه همچون ابزاری در جهت دگرگونی اجتماعی عمل کند، به مثابه نیرویی در جهت سنت گرایی جلوه گر می شود. در این حالت آموزش و پرورش از طبقه حاکم و ساختارهای جنسیتی حمایت می کند و جای پای آنها را مستحکم تر می نماید و در این راه ٬ از سازو کارهای کنترل و نظارت اجتماعی سیاسی استفاده می شود.'
هر چند به رغم همه این دشواری ها٬ طی دو دهه اخیر دگرگونی های مهمی در عرصه اجتماعی عربستان رخ داده است و ایتن موقعیت زنان آن کشور را دچار تغییراتی ساخته است.
حضور گسترده نیروهای نظامی غربی در عربستان، رونق شبکه های ماهواره ای به ویژه الجزیره که برای اولین بار سنت های عربی را با سنت های بقیه مناطق جهان مقایسه نموده است و مهم تر از همه ٬ دسترسی آسان و ارزان و سریع زنان به سواد سیاسی و تحصیلات عالیه، حکام عربستان را وادار کرده است تا از مواضع محافظه کارانه پیشین تا حدودی عقب نشینی کنند و تا حدودی جایگاه و وزن اجتماعی زنان را بپذیرند.
اکنون در همه مناطق جهان عرب، بیسوادی 50درصدی زنان عربستان، ممنوعیت صدور شناسنامه و گذرنامه برای زنان، ممنوعیت فعالیت هنری و تحصیل و تدریس در برخی از رشته ها ،جملگی ٬ وجهه عربستان را مخدوش ساخته است اما بطور کلی تقلای زنان عربستان و همسو شدن آن با فشارهای رسانه ای و حقوقی و بین المللی سبب شده است زنان سعودی و دیگر گروه های جمعیتی در این کشور ٬ دستاوردهای محدود اما مهمی بدست آورند که از مهم ترین آنها می توان به گسترش شبکه های ارتباطی و کالج ها و دانشگاه های زنانه اشاره نمود.
عربستان با توان مالی خود که از درآمدهای نفتی حاصل می گردد٬ دانشگاه ها و اماکن آموزشی متناسبی تاسیس نموده است و برآورد می شود که میزان بیسوادی زنان در سال 2015 به حداکثر 10درصد برسد.
این در حالی است که همه کشورهای عربی به استثنای یمن و افغانستان٬ از نظر سواد زنان در وضعیت مناسب تری قرار دارند.
نبا در ادامه نوشت : در عربستان هنوز سنت ها و باورهای نادرستی حتی در جامعه تحصیلکرده به چشم می خورد. مردان تمایل کمتری به ازدواج با زنان تحصیلکرده دارند چراکه این قبیل زنان ممکن است در تامین بودجه خانه نقشی داشته باشند و اقتدار مردان را زیر سوال ببرند. هنوز فرهنگ سازی برای رفع و حل این قبیل دیدگاه ها دیده نمی شود و سنت های جا افتاده موید سلطه جنس مذکر است هر چند که انتظار می رود با گسترش دامنه و تعمیق تغییرات در جهان عرب، نظام اجتماعی عربستان دچار تحول بی سابقه ای شود و همسو شدن تحول خواهی از درون با امواج جهانی، روزبه روز دایره حضور و نفوذ محافظه کاران مردسالار را تنگ تر سازد.
این پایگاه خبری در پایان نوشت : عربستان که اگر بخواهد در برابر این روند جهانی دوام بیاورد، باید تحصیل و آموزش زنان را در همه زمینه ها به یک اولویت تبدیل سازد.
خاورم ** 1487 **2041**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شبکه نبأ: هزینه های میلیاردی بی حاصل در بخش آموزش عربستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات