تلاش مستشاران جمهوری اسلامی ایران برای حفظ جان غیرنظامیان در فلوجه

اللواء قاسم سلیمانی یک فرمانده عراقی شرکت‌کننده در عملیات آزادسازی فلوجه تأکید کرد مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران و خصوصاً حاج قاسم سلیمانی تلاش می‌کنند تا جای ممکن جان غیرنظامیان باقی‌مانده در این شهر حفظ شود.

"حسن عبدالهادی" معاون فرمانده گردان‌های سید الشهدا(ع) عراق در گفتگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم به تشریح آخرین وضعیت عملیات آزادسازی شهر فلوجه پرداخت و گفت: در عملیات آزادسازی شهر فلوجه علاوه بر ارتش و نیروهای پلیس فدرال عراق  نیروهای داوطلب مردمی با تمام گردان‌ها و نیروهایش نیز مشارکت کرده است، این نیروها هم‌اکنون مسئولیت محاصره و پاک‌سازی مناطق پیرامونی شهر فلوجه همچون گرمه و سقلاویه را به‌عهده دارد.

وی در تشریح مناطق عملیات گفت: این مناطق از نظر جغرافیایی صعب‌العبور هستند و رودخانه‌ها و نیزارهای فراوانی در آنها وجود دارد، با پیشروی نیروهای داوطلب مردمی در این مناطق متوجه شدیم که داعشی‌ها تونل‌هایی را زیر زمین حفر کرده‌اند، داخل آنها سیم‌های فراوانی یافتیم که داعشی‌ها به‌واسطه آن بمب‌ها و تله‌های انفجاری خود را در مسیر حرکت نیروهای داوطلب مردمی منفجر می‌کردند.

او ادامه داد: یگان مهندسی ما تلاش فراوانی برای خنثی کردن این بمب‌ها به‌کار بست و در این راه بسیار موفق عمل کرد، تله‌های انفجاری و سیم‌های متصل به آنها زیر خاک مدفون و بسیار حساس هستند، همچنین تعدادشان در مناطق عملیاتی بسیار زیاد است اما با وجود این، نیروهای یگان مهندسی با موفقیت آنها را پاک‌سازی کردند.

این فرمانده عراقی توضیح داد: روند عملیات پاک‌سازی اطراف فلوجه این‌گونه است که نیروهای داوطلب مردمی ابتدا مناطق مختلف را از وجود داعشی‌ها پاکسازی می‌کنند  و در ادامه نیروهای ارتش و پلیس فدرال وظیفه استقرار و محافظت از این مناطق را به‌عهده می‌گیرند.

همچنین وی در خصوص عملیات نیروهای داوطلب مردمی گفت: گمان می‌کنیم طی چند روز آینده مأموریت نیروهای داوطلب مردمی در محاصره شهر فلوجه به پایان برسد، هم‌اکنون نیروهای امنیتی و نیروهای داوطلب مردمی در تلاش برای گشودن راه‌های امنی برای خروج خانواده‌های باقی‌مانده در شهر فلوجه هستند.

او به حضور جنگنده‌های آمریکایی اشاره کرد و در این باره گفت: عملیات نیروی هوایی ارتش عراق در فلوجه تاکنون خوشحال کننده بوده است و جنگنده‌های آمریکایی نقش بسیار محدودی در این عملیات داشته‌اند، اطلاع داریم که آمریکایی‌ها این عملیات را به‌شدت زیر نظر گرفته‌اند.

حسن عبدالهادی تأکید کرد که تلفات نیروهای عراقی در این عملیات بسیار پایین است و توضیح داد: خوشبختانه به‌دلیل تجربه و مهارت بالایی که  نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای نظامی عراق از عملیات گذشته خود در تکریت و بیجی و سایر مناطق به دست آورده‌اند از ابتدای عملیات تاکنون تلفات بسیار ناچیزی داشته‌ایم. نیروهای ما نحوه عملکرد داعشی‌ها را به‌خوبی درک کرده  بر قواعد بازی آنان همچون بمب‌گذاری منازل مسکونی و جاده‌ها و حتی بمب‌گذاری قرآن کریم مسلط شده‌اند، روز گذشته همراه با چند نفر از برادران ایرانی یک تله انفجاری مشاهده کردیم، داعشی‌ها در یکی از تونل‌های خود یک تنور گلی ساخته و تله انفجاری را زیر یک جلد قرآن که در تنور قرار داشت کار گذاشته بودند.

آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی فلوجه

معاون فرمانده گردان‌های سید الشهدای عراق درخصوص ادامه عملیات گفت: به‌امید خدا امروز مرحله دوم عملیات نیروهای داوطلب مردمی آغاز خواهد شد و طی آن نیروهای ما با پیشروی خود مناطق جنوبی و شرقی فلوجه را از مرکز این شهر جدا خواهند کرد که پس از آن ارتش و سایر نیروهای نظامی عملیات پیشروی در داخل شهر فلوجه را آغاز می‌کنند.

او ادامه داد: نیروهای داوطلب مردمی در ادامه نقش پشتیبانی از ارتش و نیروهای نظامی را به‌عهده خواهد گرفت و هم‌زمان از مناطق آزادشده محافظت می‌کنند. عملیات آزادسازی شهر فلوجه یک جنگ شهری خواهد بود و بر اساس اطلاعات فراوانی که در اختیار داریم تروریست‌هایی از ملّیت‌های مختلف در داخل شهر مستقر شده‌اند و عمده مقاومت آنان توسط تک‌تیراندازها صورت خواهد گرفت.

وی همچنین از حمله انتحاری ناموفق به نیروهای داوطلب مردمی خبر داد و گفت: روز گذشته یک تروریست تاجیکستانی قصد داشت خودروی بمب‌گذاری شده خود را میان نیروهای داوطلب مردمی منفجر کند اما موفق به این کار نشد و نیروهای مقاومت او را از فاصله زیادی هدف قرار داده منفجر کردند.

ناامیدی شدید تروریست‌های داعش در فلوجه

این فرمانده عراقی وضعیت تروریست‌های مستقر در شهر فلوجه را تشریح کرد و گفت: خانواده‌هایی که به‌سوی نیروهای داوطلب مردمی پناه آوردند توضیحات زیادی در خصوص وضعیت داعشی‌های مستقر در فلوجه به ما دادند. این خانواده‌ها تأکید کردند به‌محض اطلاع یافتن تروریست‌ها از قصد نیروهای عراقی برای آزادی این شهر وضعیتشان بسیار به هم ریخته شد و دچار ناامیدی شدند. فرماندهان داعش پیش از این به نیروهایشان وعده می‌دادند که فلوجه پایتخت آنان خواهد بود اما با عملیات نیروهای عراقی و پیشروی سریع به‌سمت این شهر غافلگیر شدند.

وی ادامه داد: میان داعشی‌ها افرادی هستند که از رویارویی با نیروهای عراقی سر باز زده‌اند و برخی از آنان از اتباع کشورهای دیگر هستند. فرماندهان داعشی به خانواده‌هایی که در شهر هستند می‌گویند که تروریست‌های فراری را کشته‌اند، آنها تلاش می‌کنند افرادی را که می‌کشند در داخل رودخانه‌ها انداخته و یا در اماکن نامشخصی دفن  کنند.

تلاش مستشاران نظامی ایران برای نجات جان خانواده‌های محاصره‌شده در فلوجه

جانشین فرمانده گردان‌های سید الشهدا تأکید کرد تروریست‌های داعش خانواده‌های باقی‌مانده در شهر را محاصره کرده و قصد دارند از آنان به‌عنوان سپر انسانی استفاده کنند؛ او در این خصوص گفت: گروه تروریستی داعش خانواده‌هایی را که قصد فرار از شهر دارند محاصره کرده و می‌خواهند از آنان به‌عنوان سپر انسانی استفاده کند. موفق شدیم برخی از این خانواده‌ها را نجات دهیم اما بخش دیگری از آنان همچنان در محاصره داعشی‌ها هستند.

حسن عبدالهادی به تلاش مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران برای حفظ جان غیرنظامیان در عملیات آزادسازی فلوجه اشاره کرد و در این باره گفت: مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران خصوصاً حاج قاسم سلیمانی تلاش می‌کنند تا جای ممکن جان غیرنظامیان حفظ شود. آنان به‌طور مستمر در مناطق عملیات نیروهای داوطلب مردمی گشت‌زنی و تلاش می‌کنند بهترین مشورت‌ها برای نجات جان غیرنظامیان و خانوارهای موجود در شهر از دست داعشی‌ها را به نیروهای عراقی بدهند.

این فرمانده عراقی ضمن تقدیر از تلاش‌های سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران و پشتیبانی از نیروهای عراقی گفت: حاج قاسم سلیمانی از آغاز عملیات قدم به قدم کنار ما بوده و با تمام توان از ما پشتیبانی کرده است، در این عملیات به‌دلیل شرایط خاص سیاسی، رصد گسترده نیروهای آمریکایی و کمین طرف‌های مغرض برای ماهیگیری از آب گل‌آلود بیشترین توان خود را روی نجات جان غیرنظامیان و خانواده‌های موجود در شهر فلوجه متمرکز کرده است.

وی ادامه داد: بدون اغراق می‌گویم که دانش نظامی حاج قاسم سلیمانی به تمام عراقی‌ها سود رسانده است، امروز یکی از برادران رزمنده به من اطلاع داد یکی از غیرنظامیان نجات‌یافته از فلوجه ابراز امیدواری کرده است که حاج قاسم سلیمانی را دیده و به‌دلیل رهایی آنان از دست داعش از او تشکر کند.

او در پایان تأکید کرد: نیروهای ارتش عراق هم‌اکنون مقداری در شرق فلوجه پیشروی کرده‌اند اما تاکنون عملیات گسترده پاکسازی این شهر آغاز نشده است. نیروهای عراقی طبق طرح از پیش تعیین شده برای گشودن برخی محورها از شرق تا نزدیکی مرکز فلوجه پیشروی کرده‌اند.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش مستشاران جمهوری اسلامی ایران برای حفظ جان غیرنظامیان در فلوجه» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات