نظامیان ایران، در فلوجه چه می‌کنند؟/ حضور سردار سلیمانی به درخواست بغداد بوده است

نظامیان ایران، در فلوجه چه می‌کنند؟/ حضور سردار سلیمانی به درخواست بغداد بوده است بین الملل > خاورمیانه - تسنیم نوشت: یک فرمانده عراقی شرکت کننده در عملیات آزادسازی فلوجه، آخرین وضعیت این منطقه و تلاش نظامیان ایرانی را تشریح کرد.

 یک فرمانده عراقی شرکت کننده در عملیات آزادسازی فلوجه تاکید کرد مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران و خصوصاً حاج قاسم سلیمانی تلاش می‌کنند تا جای ممکن جان غیر نظامیان باقی مانده در این شهر حفظ شود.

"حسن عبدالهادی" معاون فرمانده گردان های سید الشهدای عراق در گفتگو با  تسنیم به تشریح آخرین وضعیت علیات آزادسازی شهر فلوجه پرداخت و گفت: در عملیات آزادسازی شهر فلوجه علاوه بر ارتش و نیروهای پلیس فدرال عراق  نیروهای داوطلب مردمی با تمام گردان‌ها و نیروهایش نیز مشارکت کرده است، این نیروها هم اکنون مسئولیت محاصره و پاک‌سازی مناطق پیرامونی شهر فلوجه همچون گرمه و سقلاویه را برعهده دارد.

وی در تشریح مناطق عملیات گفت: این مناطق از نظر جغرافیایی صعب‌العبور هستند و رودخانه‌ها و نیزارهای فراوانی در آنها وجود دارد، با پیشروی نیروهای داوطلب مردمی در این مناطق متوجه شدیم که داعشی ها تونل‌های را زیر زمین حفر کرده‌اند، داخل آنها سیم‌های فراوانی یافتیم که داعشی ها به واسطه آن بمب‌ها و تله‌های انفجاری خود را در مسیر حرکت نیروهای داوطلب مردمی منفجر می‌کردند.

او ادامه داد: یگان مهندسی ما تلاش فراوانی برای خنثی کردن این بمب‌ها بکار بست و در این راه بسیار موفق عمل کرد، تله‌های انفجاری و سیم‌های متصل به آنها در زیر خاک مدفون بوده و بسیار حساس هستند همچنین تعدادشان در مناطق عملیاتی بسیار زیاد است اما با این وجود نیروهای یگان مهندسی با موفقیت آنها را پاک‌سازی کردند.

این فرمانده عراق توضیح داد:روند عملیات پاک‌سازی اطراف فلوجه این‌گونه است که نیروهای داوطلب مردمی ابتدا مناطق مختلف را از وجود داعشی ها پاکسازی می‌کنند  و در ادامه نیروهای ارتش و پلیس فدرال وظیفه استقرار و محافظت از این مناطق را برعهده می‌گیرند.

همچنین وی در خصص عملیات نیروهای داوطلب مردمی گفت: گمان می‌کنیم طی چند روز آینده مأموریت نیروهای داوطلب مردمی در محاصره شهر فلوجه به پایان برسد، هم اکنون نیروهای امنیتی و نیروهای داوطلب مردمی در تلاش برای گشودن راه‌های امنی برای خروج خانواده‌های باقی مانده در شهر فلوجه هستند.

او به حضور جنگنده های آمریکایی اشاره کرد و در این باره گفت: عملیات نیروی هوایی ارتش عراق در فلوجه تاکنون خوشحال کننده بوده است و جنگنده‌های آمریکایی نقش بسیار محدودی در این عملیات داشته‌اند، اطلاع داریم که آمریکایی‌ها این عملیات را به شدت زیر نظر گرفته‌اند.

حسن عبدالهادی تاکید کرد که تلفات نیروهای عراقی در این عملیات بسیار پایین است و توضیح داد: خوشبختانه به دلیل تجربه و مهارت بالایی که  نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای نظامی عراق از عملیات گذشته خود در تکریت و بیجی و سایر مناطق به دست آورده‌اند از ابتدای عملیات تاکنون تلفات بسیار ناچیزی داشته‌ایم. نیروهای ما نحوه عملکرد داعشی های را به خوبی درک کرده  بر قواعد بازی آنان همچون بمب گذاری منازل مسکونی و جاده‌ها و حتی بمب گذاری قران کریم مسلط شده‌اند، روز گذشته همراه با چند نفر از برادران ایرانی یک تله انفجاری مشاهده کردیم، داعشی ها در یکی از تونل‌های خود یک تنور گلی ساخته و تله انفجاری را زیر یک جلد قران که در تنور قرار داشت کار گذاشته بودند.

آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی فلوجه


وی درخصوص ادامه عملیات گفت: به امید خدا امروز مرحله دوم عملیات نیروهای داوطلب مردمی آغاز خواهد شد و طی آن نیروهای ما با پیشروی خود مناطق جنوبی و شرقی فلوجه را از مرکز این شهر جدا خواهند کرد که پس از آن ارتش و سایر نیروهای نظامی عملیات پیشروی در داخل شهر فلوجه را آغاز می کنند.

او ادامه داد: نیروهای داوطلب مردمی در ادامه نقش پشتیبانی از ارتش و نیروهای نظامی را برعهده خواهد گرفت و هم زمان از مناطق آزاد شده محافظت می کنند. عملیات آزادسازی شهر فلوجه یک جنگ شهری خواهد بود و بر اساس اطلاعات فراوانی که در اختیار داریم تروریست‌هایی از ملیت‌های مختلف در داخل شهر مستقر شده‌اند و عمده مقاومت آنان توسط تک تیر اندازها صورت خواهد گرفت.

وی همچنین از حمله انتحاری نا موفق به نیروهای داوطلب مردمی خبر داد و گفت: روز گذشته یک تروریست تاجیکستانی قصد داشت خودروی بمب گذاری شده‌ی خود را میان نیروهای داوطلب مردمی منفجر کند اما موفق به این کار نشد و نیروهای مقاومت او را از فاصله‌ی زیادی هدف قرار داده و منفجر کردند.

نا امیدی شدید تروریست‌های داعش در فلوجه


این فرمانده عراقی وضعیت تروریست های مستقر در شهر فلوجه را تشریح کرد و گفت: خانواده‌هایی که به سوی نیروهای داوطلب مردمی پناه آوردند توضیحات زیادی در خصوص وضعیت داعشی های مستقر در فلوجه به ما دادند. این خانواده‌ها تاکید کردند به محض اطلاع یافتن تروریست‌ها از قصد نیروهای عراقی برای آزادی این شهر وضعیتشان بسیار به هم ریخته شد و دچار نا امیدی شدند. فرماندهان داعش پیش از این به نیروهایشان وعده می‌دادند که فلوجه پایتخت آنان خواهد بود اما با عملیات نیروهای عراقی و پیشروی سریع به سمت این شهر غافلگیر شدند.

وی ادامه داد: در میان داعشی ها افرادی هستند که از رویارویی با نیروهای عراقی سرباز زده‌اند و برخی از آنان از اتباع کشورهای دیگر هستند. فرماندهان داعشی به خانواده‌هایی که در شهر هستند می گویند که تروریست‌های فراری را کشته‌اند، آنها تلاش می‌کنند افرادی را که می‌کشند در داخل رودخانه‌ها انداخته و یا در اماکن نامشخصی دفن  کنند.

تلاش مستشاران نظامی ایران برای نجات جان خانوادهای محاصره شده در فلوجه


جانشین فرمانده گردان های سید الشهدا تاکید کرد تروریست های داعش خانواده های باقی مانده در شهر را محاصره کرده و قصد دارند از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده کند؛ او در این خصوص گفت: گروه تروریستی داعش خانواده‌هایی که قصد فرار از شهر دارند را محاصره کرده و می‌خواهند از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده کند. موفق شدیم برخی از این خانواده‌ها را نجات دهیم اما بخش دیگری از آنان همچنان در محاصره داعشی ها هستند.

حسن عبدالهادی به تلاش مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران برای حفظ جان غیر نظامیان در عملیات آزادسازی فلوجه اشاره کرد و در این باره گفت: مستشاران نظامی جمهوری اسلامی ایران خصوصاً حاج قاسم سلیمانی تلاش می کنند تا جای ممکن جان غیر نظامیان حفظ شود. آنان به طور مستمر در مناطق عملیات نیروهای داوطلب مردمی گشت زنی کرده و تلاش می‌کنند بهترین مشورت‌ها برای نجات جان غیر نظامیان و خانوارهای موجود در شهر از دست داعشی ها را به نیروهای عراقی بدهند.

این فرمانده عراقی ضمن تقدیر از تلاش های سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران و پشتیبانی از نیروهای عراقی گفت: حاج قاسم سلیمانی از آغاز عملیات قدم به قدم در کنار ما بوده و با تمام توان از ما پشتیبانی کرده است، در این عملیات به دلیل شرایط خاص سیاسی، رصد گسترده نیروهای آمریکایی و کمین طرف‌های مغرض برای ماهی گیری از آب گل آلود بیشترین توان خود را بر روی نجات جان غیرنظامیان و خانواده‌های موجود در شهر فلوجه متمرکز کرده است.

وی ادامه داد: بدون اغراق می گویم که دانش نظامی حاج قاسم سلیمانی به تمام عراقی‌ها سود رسانده است، امروز یکی از برادران رزمنده به من اطلاع داد یکی از غیرنظامیان نجات یافته از فلوجه ابراز امیدواری کرده است که حاج قاسم سلیمانی را دیده و به دلیل رهایی آنان از دست داعش از او تشکر کند.

او در پایان تاکید کرد: نیروهای ارتش عراق هم اکنون مقداری در شرق فلوجه پیشروی کرده‌اند اما تاکنون عملیات گسترده پاکسازی این شهر آغاز نشده است. نیروهای عراقی طبق طرح از پیش تعیین شده برای گشودن برخی محورها از شرق تا نزدیکی مرکز فلوجه پیشروی کرده‌اند.


 حضور سردار سلیمانی در عراق به درخواست بغداد بوده است


نایب رئیس هیات بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) با اعلام اینکه مستشاران ایرانی از ابتدای جنگ در کنار ما بوده‌اند، تأکید کرد، حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در این کشور به درخواست دولت بغداد بوده است.

به گزارش تسنیم، «ابو مهدی المهندس» نایب رئیس هیات بسیج مردمی عراق، روز شنبه در گفت‌وگو با «السومریه نیوز» گفت: «مستشاران ایرانی به‌ویژه برادر عزیز، قاسم سلیمانی از همان آغاز درگیری‌ها در کنار ما بوده‌اند. حضور سلیمانی به درخواست دولت عراق و موافقت فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور (حیدر العبادی) بوده است.»

المهندس افزود: «عراقی‌ها می‌توانند با امکانات موجودشان تروریسم را سرکوب کنند.»

وی در عین حال گفت: «بسیج مردمی هیچ پروژه سیاسی را دنبال نمی‌کند و هدف ما حمایت عملی از سیاست است.»

این اظهارات نایب رئیس هیات بسیج مردمی عراق به دنبال جریان‌سازی‌های مقام‌های سعودی ایراد شد. «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی، هفته گذشته  همنوا با صهیونیست‌ها و در مسیر همراهی با تروریست‌ها در سوریه و عراق، ایران را مورد حمله لفظی خود قرار داد و گفت: «سپاه ایران با مردم سوریه و در عراق می‌جنگد و در سراسر جهان، عملیات خرابکارانه انجام می‌دهد. اقدامات سلیمانی و سپاه در عراق، در نزد عربستان غیر قابل قبول است.»!

«حسین جابری انصاری» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز عصر جمعه در پاسخ به اظهارات سخیف الجبیر علیه ایران و سردار سلیمانی، گفت: «حضور مستشاران نظامی ایران در عراق تحت فرماندهی سردار قاسم سلیمانی به درخواست دولت قانونی این کشور و برای مبارزه با تروریست‌ها و افراط‌گرایانی است که عراق و منطقه را با بی‌ثباتی و ناامنی مواجه کرده‌اند.»

52310

کلید واژه ها: ایران و عراق - عراق - قاسم سلیمانی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نظامیان ایران، در فلوجه چه می‌کنند؟/ حضور سردار سلیمانی به درخواست بغداد بوده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات