گیلان و آذربایجان شرقی در صدر شرکای ایرانی تجارت با داغستان هستند

«بدرالدین محمداف» امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: سطح عالی روابط تهران و مسکو ارزشمند است و در چارچوب آن برای گسترش همکاری های بازرگانی و اقتصادی جمهوری داغستان و ایران تلاش و برنامه ریزی می کنیم و به موفقیت هایی در این عرصه دست یافته ایم.
وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی داغستان در حاشیه غربی دریای خزر و مزیت تجارت آسان با استان های شمالی ایران، چنین موقعیتی را برای گسترش همکاری ها بویژه با وجود امکانات گسترده حمل و نقل دریایی و زمینی بسیار مهم و قابل توجه خواند.
وی در مورد روابط تجاری ایران و جمهوری داغستان گفت: در سال های اخیر همکاری ها در این عرصه مورد توجه قرار گرفته و برگزاری نمایشگاه ملی ایران در مخاچ قلعه پایتخت داغستان و توجه به گسترش ساختار حمل و نقل دریایی در دریای خزر از سوی ایران نشانه توجه تهران به این پهنه آبی و توسعه همکاری ها با مناطق حاشیه آن ازجمله داغستان است.
رئیس اتاق بازرگانی جمهوری داغستان با بیان اینکه روسیه نیز به توسعه روابط و همکاری ها با کشورهای حاشیه دریای خزز از جمله ایران علاقه دارد، اظهار کرد: داغستان از مهم ترین مناطق روسیه در حاشیه خزر و منطقه قفقاز است و برای برقراری همکاری با بازرگانان ایرانی در این جمهوری تلاش گسترده ای صورت می گیرد.
وی افزود: بخش قابل توجهی از کالاهای ایرانی از طریق داغستان وارد روسیه می شود و در شرایط کنونی بندر مخاچ قلعه از امکانات گسترده ای برای انتقال کالا برخوردار است.
وی ادامه داد: در مرزهای زمینی بسیاری از مسائل حل شده و مساله خاصی وجود ندارد و کالاهای ایرانی بدون هر گونه مشکلی وارد داغستان می شود.
محمداف با اشاره به همکاری های نزدیک اتاق های بازرگانی داغستان و ایران گفت: امروز تمام مسائل حل شده است ولی باید برای گسترش همکاری ها باید سطح آگاهی ها در مورد فعالیت گمرک ها و قوانین گمرکی دو کشور افزایش بیابد.
وی استان آذربایجان شرقی و گیلان را از مهم ترین شرکای تجاری جمهوری داغستان اعلام کرد و افزود: هیچ مانعی برای توسعه همکاری با ایران نداریم و بازرگانان ایرانی به توسعه روابط با داغستان علاقه دارند.
وی که در همایش اخیر تجاری بازرگانان ایران و روسیه در مسکو شرکت کرده بود، گفت: دست اندرکاران ایرانی و روسی در فعالیت های بازرگانی به صورت کاربردی تمام مسایل مربوط به این حوزه را در دو روز نشست مطرح و بررسی کردند که نتایج ارزشمندی داشت و تاثیرهای آن نیز در افزایش سطح روابط اقتصادی دو جانبه در آینده ای نزدیک آشکار خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی جمهوری داغستان خاطرنشان کرد: برگزاری همایش های تجاری ایران و روسیه بدون شک به توسعه مبادلات بازرگانی کمک می کند و فضای تجاری ایران و روسیه را بهبود می بخشد. این تماس ها، سطح همکاری های بازرگانی را ارتقا می بخشد و باید با هدف تحکیم روابط و هم افزایی ها در روابط اقتصادی و بازرگانی ادامه یابد.
محمداف گفت: تمامی تلاش های لازم برای افزایش فعالیت های بازرگانان ایرانی و روسی و همچنین تسهیل صدور روادید انجام می گیرد و بسیاری از تولیدکنندگان کالاهای ایرانی و تاجران روس در اتاق های بازرگانی حضور دارند.
همایش دو روزه فرصت های تجاری ایران و روسیه با هدف شناخت بیشتر از توانمندی های بخش های مختلف تولیدی و امکانات دو کشور برای تامین نیازهای متقابل و همچنین معرفی فرصت های بیشتر در این عرصه هفته گذشته برگزار شد.
«همکاری های تجاری دو کشور: دشواری ها و چشم اندازها»، «نقش و جایگاه اقتصاد و بازار روسیه در جامعه همسود»، «شناسایی و بررسی نیازهای بازار روسیه»، «ویژگی بازار مصرف، ذائقه، سلیقه سنجی، نیازها و رفتار مصرف کنندگان و خریداران روسی» و «شیوه های تبلیغات و ایجاد برند در روسیه» نیز موضوع های تخصصی این نشست بود.
در این همایش که توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو، سازمان توسعه تجارت ایران، اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه ،شرکت بازرگانی بین المللی پارس پگاه تجارت و کنسرسیوم اتاق های صنایع و بازرگانی روسیه برگزار شد، مدیران برخی موسسات اقتصادی دو کشور از جمله بانک کشاورزی و اتحادیه تجاری و صنعتی روسیه شرکت داشتند.
اروپام*391** 1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گیلان و آذربایجان شرقی در صدر شرکای ایرانی تجارت با داغستان هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات