آغاز کنترل سیستم های ناوبری فرودگاه ها با هواپیمای فلایت چک ایران

به گزارش ایرنا، تنها هواپیمای جت فالکن و فلایت چک ایران ساعت 18و 46 دقیقه روز 12 اسفند ماه سال 1392 به علت نقص فنی در اطراف آب های جزیره کیش سقوط کرد.
با سقوط این فلایت چک ،‌سازمان هواپیمایی کشوری تنها هواپیمای کنترل سیستم های پروازهای فرودگاه های کشور را از دست داد و این شرکت مجبور شد از اسفند ماه سال 1392 برای کنترل سیستم های پروازی از هواپیمای اجاره ای فلایت چک یکی از کشورهای همسایه استفاده کند.
سازمان هواپیمایی کشوری پس از بروز این سانحه با اخذ مجوز از شورای امنیت ملی جهت استفاده از هواپیمای فلایت چک خارجی، نسبت به بررسی و آزمایش تجهیزات کمک ناوبری فرودگاه ها و مسیرهای پروازی اقدامات مورد نیاز را در این زمینه انجام می داد.
باخرید یک فروند هواپیمای فلایت چک اروپایی با برند کینگ ایر350 آی(King Air 350I)
بار دیگر این هواپیما کار خود برای کنترل سیستم های ناوبری هوایی فرودگاه ها را از روز 11 خرداد ماه امسال به طور رسمی آغاز می کند.
روابط عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرده است که نخستین پرواز این هواپیما در روز گفته شده با حضور مقام های کشوری، لشگری و دست‌اندرکاران صنعت هوانوردی کشور برای انجام وارسی سیستم های ناوبری هوایی انجام می شود.
با خرید هواپیمای جدید فلایت چک توسط شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در شرایط سخت تحریم، این وظیفه به طور مستقیم و بر اساس اصلاح اساسنامه شرکت فرودگاه‌ها به کارشناسان و خلبانان این شرکت محول شده است تا به صورت مستمر تمام سیستم های ناوبری هوایی فرودگاه ها و راه های هوایی را به صورت مستر کنترل کنند تا از سلامت ایمنی پروازهای هوایی اطمینان حاصل شود.
پس از خرید این هواپیما از یکی از کشورهای اروپایی و سپری شدن مراحل آماده سازی آن به همراه آموزش‌های لازم برای کارشناسان فنی و خلبانان مرکز آموزش فنون هوایی شرکت فرودگاه‌ها، این هواپیما هم اینک برای پرواز و عملیاتی شدن آماده شده است.
بر اساس گزارش شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران مراسم آغاز بکار رسمی و پرواز این هواپیما روز سه شنبه یازدهم خرداد ماه راس ساعت 11 در یکی از آشیانه های فرودگاه بین‌المللی مهرآباد برگزار می شود.
در گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره حادثه سقوط هواپیمای فلایت چک در مسیر کیش که در نیمه دوم سال 1393 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد، علت سقوط این هواپیما نقص فنی اعلام شد.
در این گزارش آمده بود، براساس دستورالعمل سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری و به منظور تامین ایمنی پرواز، تجهیزات کمک ناوبری در مسیرهای پروازی و همچنین فرودگاه های کشور، در دوره های زمانی مشخص با انجام چک های پروازی توسط هواپیمای فلایت چک به صورت مستمر انجام می شود.
این هواپیما با وجود سوابقی از نقص فنی در گزارش مکتوب سازمان بازرسی کل کشور از قبیل ایراد در عملکرد موتور، تجهیز نبودن به خلبان اتوماتیک و جعبه سیاه، مجوز پرواز را اخذ کرده و از فرودگاه مهرآباد به مقصد کیش حرکت کرده است.
این گزارش افزود، هواپیمای یاد شده پس از پیاده کردن خدمه کنترل زمینی، عملیات کنترل فرودگاه بین المللی کیش را آغاز کرد و در نهمین مانور پروازی و چهار دقیقه پس از آخرین مکالمه با برج مراقبت دچار سانحه شد و عملیات جست و جو به دلیل تجهیز نبودن هواپیمای مزبور به سامانه اعلام موقعیت با صرف هزینه و وقت بسیار زیادی مواجه شد. در نهایت لاشه هواپیما پس از حدود 70 روز در اعماق دریا مشاهده شد.
باوجود ثبت نشدن نشانه هایی از بروز مشکل توسط برج مراقبت پرواز و همچنین ناگهانی بودن سانحه، بروز خطای ناشی از نبود تجهیزات کمک ناوبری کافی در هواپیما یا نقص فنی ناگهانی، بسیار محتمل است.
در این حادثه خلبان ها مسعود جلیلی و سیدمهدی احمدی موسوی، محمدامین عامری کارشناس فنی و وجیه الله تولانی کارشناس مسئول امنیت پروازها جان خود را از دست دادند.
اقتصام**1108 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز کنترل سیستم های ناوبری فرودگاه ها با هواپیمای فلایت چک ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات