نشست چالش های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان برگزار شد

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی این واحد دانشگاهی در کارگاه چالش های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان گفت: این روزها بحث انرژی در حوزه خلیج فارس از اهمیت ویژه ای برخوردار است بر این اساس متخصصان حوزه دریایی را گردهم آورده تا با طرح چالش های موجود نحوه پیگیری و راهکارهای کاربردی و تخصصی را مورد بحث قرار دهند.
دکتر 'مجید عباسپور' لزوم برگزاری دوره ها و کارگاه های تخصصی در این زمینه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: هدف واحد علوم و تحقیقات در حوزه آموزش و پژوهش کاربردی تر کردن این فعالیت های علمی است و این امر میسر نخواهد شد مگر با برگزاری این نوع نشست ها که موجب هم اندیشی اساتید و پژوهشگران می شود.
وی هدف از برگزاری نشست تخصصی چالش های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان را رفع مشکلات زیست محیطی در حوزه دریایی دانست و گفت: در این نشست همچنین اهدافی همچون فعال کردن شرکت های زیست محیطی در این حوزه، استفاده از توانمندی های داخلی و فعالیت بیشتر در حوزه دانش بنیان دنبال می شود.
دکتر 'حسن محمدی' نماینده سازمان راپمی (ROMPE) نیز در این نشست تخصصی، انعکاس اطلاعات مبتنی بر آلوده بودن خلیج فارس را بی اساس ارزیابی کرد و افزود: باید منظور از آلودگی و اینکه چرا با وجود تعداد زیادی مراکز علمی تحقیقاتی مرتبط، مقالات تولیدی کشور در حوزه دریایی اندک است، مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه فعالیت راپمی ROMPE خلاصه ای از چارچوب های حقوقی در سطح بین الملل است، ادامه داد: در حال حاضر 18 دریای منطقه ای در جهان وجود دارد که 146 کشور عضو این دریاهای منطقه ای هستند و اولین آن خلیج فارس است.
محمدی تصریح کرد: دلیل اولویت داشتن خلیج فارس، وضعیت محیط زیست خلیج فارس، وجود نفت و گاز و مسائل مربوط به نفت و نشت آن در دریاها است و در همین زمینه کنوانسیون هایی برای جلوگیری از آلودگی های به وجود آمده در خلیج فارس و مدیریت یکپارچه برای هماهنگی تمام بخش ها ایجاد شده است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست نیز در این نشست گفت: ارتباط بین علم و سیاست سازمان های اجرایی در سال های اخیر بهتر از گذشته شده است به همین دلیل تصمیم های اخیر موفق تر بوده و دانشگاه آزاد در زمینه تولید علم کمک های شایانی در بالا بردن سطح علمی کشور داشته است.
دکتر پروین فرشچی اظهار کرد: سطح علمی کشور و میزان تخصص علمی در حوزه محیط زیست دریایی بالا است اما همکاری های فرابخشی در سطح کشور پایین است.
معاون محیط زیست دریایی گفت: با توجه به اینکه کشور به سمت توسعه مناطق ساحلی پیش می رود، در فاصله پنج تا 10 سال آینده برنامه های توسعه کشور روی مناطق ساحلی و دریایی متمرکز می شود و لازم است این مناطق از لحاظ زیرساختی اصلاح شوند زیرا رشد جمعیت در مناطق ساحلی کشور منفی است.
فرشچی ادامه داد: در جنوب کشور هدف تنها استخراج نفت است حال آنکه در دریاهایی که بیشتر از 600 متر عمق دارند، منابع معدنی دیگری نیز وجود دارد بنابراین باید از این فرصت ها استفاده شود و انتظار ما از این نشست ها برقراری ارتباط متقابل و فعال است.
وی افزود: دانشگاه ها جامعه کشور هوشمند هستند و در این جلسات انتظار می رود راهکارهایی ارائه شود تا بر اساس آنها بتوان مشکلات مربوط به دریاها را رفع کرد.
علمی**1055**1834

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نشست چالش های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات