محمد آفریده: ارزش‌ها قابل مصادره نیست


محمد آفریده گفت: در زمان انقلاب همه افراد فقط به قدرت لایزال الهی متکی بودند. امروز هم اگر همین کار را بکنیم، به نتیجه خواهیم رسید. ارزش‌ها قابل مصادره نیستند و متعلق به همه است وما باید همدلانه و فارغ از حب و بغض های رایج ،فضا را برای حضور بالنده و با نشاط آحاد ملت فراهم نماییم.
این مدیر فرهنگی که به تازگی جشنواره‌ی فیلم روح‌الله را برگزار کرده است، ضمن ارزیابی و پاسخ به برخی انتقادهای، از روند برگزاری این رویداد هنری گفت و همچنین تاکید کرد که "حقیقتا فکر می‌کنم این جشنواره را با هیچی برگزار کردیم!"
در ادامه مشروح گفت‌وگوی خبرنگار سینمایی ایسنا را با محمد آفریده درباره‌ی جشنواره‌ی فیلم "روح الله" که به تازگی در اصفهان برپا شد،می‌خوانیم.
دبیری جشنواره فیلم روح‌الله از سوی چه کسی به شما پیشنهاد شد؟
در حقیقت مشغول فعالیت‌های روزمره‌ام بودم، اصولا به فعالیت در حوزه فیلم کوتاه و همکاری با جوانان علاقه‌مند هستم. طی تماسی به جلسه‌ای در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) با حضورآقای کُمساری، معاون فرهنگی موسسه و دیگر دوستان دعوت شدم و آنجا پیشنهاد دبیری جشنواره را به من دادند.
چر زمان برگزاری جشنواره تغییر کرد؟
البته من از ابتدای جشنواره نبودم. اول قرار بود جشنواره دی‌ماه برگزار شود ولی دیدم که آن زمان چندان مناسب نیست. جشنواره مانند حلقه‌های به هم وصل شده‌ی یک زنجیر، با مجموعه‌ای از فعالیت‌ها به وجود می‌آید که اگر این حلقه‌ها را درست تعبیه نکنیم، به میهمانی تبدیل می‌شود به همین دلیل از آن‌ها خواستم جشنواره را به خردادماه موکول کنند و افتتاحیه‌ی آن را سوم خرداد که به نوعی یکی از تجلی‌گاهای مهم اندیشه امام (ره) در حوزه دفاع مقدس است، برگزار کنند.همچنین بررسی کردیم که اگر می‌خواهیم خودمان هم در جشنواره نقشی داشته باشیم، بهتر است امسال (سال 95) که همزمان با صد و چهاردهمین سالگرد تولد امام خمینی (ره) است، با حمایت از ساخت 114 فیلم کوتاه سه دقیقه‌ای، این کار را شروع کنیم.
با شروع به کار و اعلام سراسری، شور و اشتیاق عجیبی در بچه‌های فیلمساز ایجاد شد و تعداد زیادی فیلمنامه به دست ما رسید که تصمیم گرفتیم از تولید چندین اثر حمایت کنیم. در حال حاضر مجموعه‌ای از کار را تولید کردیم که سه فیلم حمایت شده از جمله فیلمی در مورد شهدای گمنام و شهدای حرم در جشنواره پذیرفته شده‌اند که فکر می‌کنم در صورت ادامه پیدا کردن این مسیر در موسسه،تولید بقیه 114 فیلم شکل می‌گیرد و برای سال آینده این114فیلمهای حمایت شده در کنار فیلمهای دیگر در جشنواره شرکت می‌کنند. زمانی که جامعه هدف را درگیر و متاثر از این فضا می‌کنید، فیلمسازان علاقه‌مند، به این موضوع نزدیک می‌شوند و فکر می‌کنم آثار سال آینده دو تا سه برابر آثار امسال باشد.
خوشبختانه بچه‌ها ایده‌های جالبی هم دارند که دوستان هم آن‌ها را پذیرفتند. البته این اتفاقات با کمی تاخیر رخ داد ولی امیدواریم که از این به بعد فعالیت‌ها با سرعت بهتری صورت بگیرد.
پیشنهاد دادم این جشنواره همزمان در 13 مرکز استان برگزار شود که با همکاری انجمن این اتفاق در حال انجام است. همچنین بخش عکس با عنوان «لبخند روح‌الله» را هم ایجاد کردیم؛ چرا که احساس کردم این جنبه از شخصیت امام (ره) برای نسل ما بسیار شوق آفرین بود؛ تبسم‌هایی که امام در مسیر زندگی و مبارزاتش، و در کنار افراد مختلفی چون فرماندهان دفاع مقدس، ورزشکاران، تنفیذ ، در خانه و... همیشه داشتند، بسیار دلنشین است. قرار شد 70-80 از این عکس‌ها را در کنار جشنواره قرار دهیم و همچنین برگزیدگان آنها را در مراکز استان به نمایش بگذاریم. جشنواره فضایی است که باید موجی را در جهت درگیر شدن ذهنی و قلبی برای مخاطب ایجاد کنیم.
ایده فیلم‌های یک تا سه دقیقه‌ای چگونه شکل گرفت؟
دوستان در موسسه می‌گفتند پیشنهاد یادگار امام بود که بتوانیم فیلم‌ها را به واسطه کوتاه بودن‌شان در شبکه‌های مجازی هم منتشر کنیم و به این فضا هم ورود کنیم. مطمئنا در انتها فیلم‌های زیادی وارد شبکه‌های مجازی می‌شوند.اما قرار شد برای حضور ظرفیتهای بیشتر این حوزه از سینما سال آینده جدای از مسابقه این بخش فیلمهای کوتاه سی دقیقه‌ای هم در جشنواره حضور داشته باشند.
رویکرد اصلی جشنواره این است که ما چگونه می‌توانیم نگاه امام (ره) را برای نسل سوم و چهارم بعد از انقلاب، تبیین کنیم.به نظر من بهترین کار در آن حوزه، درگیر کردن آنها در بخش تولید جشنواره است چراکه اعتقاد دارم فیلمسازها زمانی که چیزی را تولید می‌کنند، به نوعی خودسازی هم می‌کنند و در کنار آن معارف ساخته می‌شوند و ذهن و روح شان شکل می‌گیرد.این یکی از مسائل درستی است که امیدواریم جشنواره ادامه دهد.
مخاطبان چه تعداد فیلم در جشنواره دیدند؟
بیش از 1100 فیلم و فیلمنامه به دبیرخانه رسید که بخش کوچکی از آن‌ها حدود 50 فیلم و 20 فیلمنامه به بخش مسابقه جشنواره راه یافتند.
این فیلم‌ها با محوریت شخصیت امام ساخته شده‌ بودند؟ و یا محوریت آن‌ها پیام‌ها و آرمان‌های امام (ره) بود؟هدف جشنواره به هیچ وجه فقط مستقیم گویی نبود. نشان دادن رویه، منش، سیر و سلوک و تاثیرات امام مدنظر جشنواره بود. امام خمینی (ره) تجلی اسلام ناب محمدی، تجلی نگاهی زنده و به‌روز است. انقلاب اسلامی بر مبنای تئوری ایشان شکل گرفته است و نگاه ایشان به خانواده، آینده، دنیا، مستضعفین، دفاع مقدس و... فضایی را ایجاد می‌کند که اگر ما بتوانیم آن‌ها را غیر مستقیم نمایش دهیم، بهتر واثرگذار است. به همین صورت اکثر فیلم‌های جشنواره غیرمستقیم به امام می‌پردازند.
فیلم‌های جشنواره متعلق به چه سال‌هایی بودند؟
در دوره ‌اول جشنواره معمولا فیلم‌های ارسالی متعلق به سه تا چهار سال قبل هستند. ولی جشنواره‌ی سال آینده به این صورت نخواهد بود و همه‌ی آثارش باید متعلق به امسال باشد.
با توجه به اینکه شما دبیر این جشنواره هستید لطفا پاسخ دهید، از آنجا که اغلب آثار جشنواره متعلق به کسانی هستند که در زمان امام(ره) به دنیا نیامده بودند و یا بسیار کم سن بودند، چگونه درباره امام (ره) و تفکرات او فیلم ساخته‌اند؟
این نسل، علاوه بر کنجکاو و باهوش بودن، تشنه هم هست. متاسفانه سازمان‌ها و دیگر مجموعه‌ها نتوانستند خود را با این نسل همراه کنند. ساختارهایی وجود دارد که در زمانه‌ی خود مانده‌اند و در کنار آن، جریانی داریم به نام نسل جوان که در بسیاری از عرصه‌ها دارند از نسل قبل خود پیشی می‌گیرند.
متاسفانه این دو نسل با یکدیگر متناسب نشده‌اند، نسل جوان که درون‌شان (بر طبق گفته‌ی امام علی (ع) ) پر از خوبی است، چیزهایی شنیده است. در این نسل عشق موج می‌زند و مشتاق هستند که این عطش را رفع کنند. زمانی که آن‌ها به این موضوع نزدیک و درگیر می‌شوند، می‌توانیم شاهد آثار بسیار خوبی باشیم.
دیدار با یادگار امام، یکی از همین موقعیت‌های کمک کننده است. وقتی جوانان او را می‌بینند که یادگار بنیان‌گذار جمهوری اسلامی است و در کنار ایشان در فضای معنوی جماران قرار می‌گیرند، ایده‌های جدیدی برایشان ایجاد می‌شود. از آن‌جا که اعتقاد دارم جشنواره آخرین مرحله‌ی یک مجموعه است، پایان جشنواره، شروع به بار نشستن اهدافش خواهد بود. باید شروع کنیم تا نسل جوان را به فیلمسازان با تجربه و شاخص این عرصه هم صحبت و با به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود، پیشرفت کنند.در ضمن با برنامه ریزی مناسب و مستمر در طول سال و تا جشنواره آینده جمع کثیری از فیلمسازان جوان رادر ادامه فضای روحی و با نشاط موضوع جشنواره همراه سازند.
به نظر من همین که این افراد با موضوع مشترک «روح‌الله» کنار یکدیگر جمع می‌شوند، محتوای جشنواره شکل می‌گیرد و یکی از دستاوردهای بزرگ است. اینکه افراد به نوعی در کنار هم در نگارستانی به اسم امام(ره) ، با موضوع امام (ره) کنار یکدیگر می‌نشینند، اتفاقی بسیار مبارک است. همچنین زمانی که به بعد از جشنواره می‌رسیم باید بتوانیم با این نگاه‌ها و ذهن‌های مختلف، تولیدات را تحلیل کنیم.
از آن‌جا که من تجربه‌ی ساخت بیش از 20 تا 30 فیلم کوتاه را با موضوع امام (ره) دارم، می‌دانم فیلم‌هایی با آن موضوعات بارها و باهار پخش می‌شود. به‌خاطر دارم در آن زمان که ما افراد مختلف را در انجمن جمع کردیم تا با موضوع امام (ره) فیلم بسازند، خانمی از کردستان و اهل تسنن با نگاهی فوق‌العاده نسبت به امام درمورد ایشان فیلم ساخته بود. اعتقاد دارم اگر می‌خواهیم دستاوردی در این زمینه داشته باشیم و انتظاری داریم، باید بستر آن را آماده کنیم. با تولید هر اثر توسط جوانان جدای از آنکه این عزیزان به آینده امیدوارتر می شوند موجی از آثار خلاقانه هم شکل می گیرد.
گفته بودید این جشنواره برای همدلی و وفاق است؛ در اینجا نکته‌ای وجود دارد؛ آنکه حواشی ایجاد شده برای سابقه‌ی شما در این چند سال اخیر، این جشنواره را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و شما هم هیچ واکنشی نشان ندادید...
همانطور که در نشست جشنواره هم گفتم، امام (ره) مظهر یکپارچگی است. اگر به ماجرای انقلاب نگاه کنیم، می‌بینیم از همه اقشار در آن واقعه دست داشتند تا آن اتفاق عظیم رخ داد. اگر می‌خواهیم بار دیگر اتفاق عظیمی رخ دهد، همگی باید کنار هم قرار بگیریم. هیچ کسی در جمهوری اسلامی نمی‌تواند به تنهایی به سر منزل مقصود برسد. اگر هم این چنین ادعایی کرد بدانید که آن شخص سازندگی ندارد و باعث تخریب می‌شود. اعتقاد دارم که سازندگی در امت واحد است.
البته این روزها شرایط خیلی متفاوت شده و کار شما را هم سخت‌تر کرده است.بله همینطور است. در زمان انقلاب همه افراد فقط به قدرت لایزال الهی متکی بودند. امروز هم اگر همین کار را بکنیم، به نتیجه خواهیم رسید.ارزش‌ها قابل مصادره نیستند و متعلق به همه است وما باید همدلانه و فارغ از حب و بغض های رایج ،فضا را برای حضور بالنده و با نشاط آحاد ملت فراهم نماییم.در دوران‌های حضورم در مدیریتها با همکاری دوستانم از ساخت حدود چهار هزار فیلم کوتاه برای جوان‌های مملکت حمایت کردیم که کاروانی از جریان تولید به واسطه‌ی آنها راه‌اندازی شد و بسیاری از آن‌ها امروزه در همین نهاده ها ،سازمانهاو... مشغول به کار هستند. به نظر من اگر کسی می‌گوید انقلابی است، باید برویم ببینیم چه کرده است. یقینا اشتباه هم کرده ام ،اصلا شان انسان غیر معصوم همین اشتباه است،اما خیلی‌ها بخاطر ترس از اشتباه ،همه فرصتهای این کشور را بباد داده یا ناآگاهانه و بدون شناخت ازعرصه پیچیده مدیریتی فرهنگی ،بیشتر تخریب کرده اند.آرزوی قلبی من این است و در جشنواره روح الله هم تمام سعی خودم را کردم که در مسیر درست گام بردارم وبستر مناسبی برای آیندگان ایجاد کنم.
با توجه به این حرفتان که همه باید سر یک سفره بنشینیم، احساس کردم سعی داشته‌اید در جشنواره‌تان از فیلمسازانی استفاده کنید که با این موضوع کمی متفاوت هستند؛ هم در هیات انتخاب و هم داوران از افرادی با طیف‌های متفاوت استفاده کرده‌اید. چگونه پیشنهادتان را پذیرفتند؟
همه‌ آن‌ها تا متوجه شدند که جشنواره‌ی «روح الله» است، بسرعت پذیرفتند. من هم از یکایک آن‌ها ممنونم. مگر ما دیگر چقدر زمان داریم؟ تا کی می‌خواهیم بنشینیم و در حواشی‌ها سیر کنیم ، همه‌ی فرصت ما در این دنیا همین دو روزاست که ما بی محابا در آن می تازیم . عالم ادامه خواهد داشت و ما باید تلاش کنیم نقشی که مفید مردم و مورد رضای خداوند عالم است رابا ریاضت و تقوا بدست بیاوریم.
چه تعداد میهمان داشتید؟فکر می‌کنم بالای 100 نفر.
با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی، هزینه‌ی جشنواره به چه صورتی پرداخته شد؟حقیقتا فکر می‌کنم این جشنواره را با هیچی برگزار کردیم! از انجمن، فارابی ،مرکز گسترش، شبکه مستند، بنیاد شهید،دانشگاه آزاد و جاهای مختلفی تقاضای کمک کردیم. فکر می‌کنم این جشنواره یک چهارم، یک پنجم جشنواره‌هایی در ابعاد و فضای خود است. علت اصلی آنهم این بود که همه‌ی ما علاقه‌مندانه و عاشقانه می‌خواستیم موضوع جشنواره را جا بیاندازیم و در این راستا همه دوستان هم خالصانه کمک کردند.

می‌توانیم بگوییم جشنواره فیلم «روح‌الله» در ادامه‌ی همان جشنواره‌ی «آیینه و آفتاب» است؟بله می‌توان اینطور گفت. فکر می‌کنم جشنوراه‌ی «روح الله» با موجی که به راه انداخته است سال دیگر، ابعاد بزرگتری ان شاالله پیدا خواهد کرد.
چرا با همان عنوان قبلی ادامه ندادید؟به نظر من «روح‌الله» خیلی بیشتر ما را به آن ابعاد متنوع روحی و معنوی ایشان، نزدیک می‌کند. مقام معظم رهبری در جایی می فرمایند :"امام خمینی (ره) به همه فهماند که انسان کامل شدن ،علی وار زیستن و تا نزدیکی مرز عصمت پیش رفتن افسانه نیست."از همین رو نام روح الله کاملتر موضوع هدف را در بر می‌گیرد.البته جشنواره یک شورای سیاست گزاری دائمی دارد که تصمیماتی از این قبیل در آنجا اخذ می شود.و نام جشنواره نیز قبل از حضور اینجانب انتخاب شده بود.
ممکن است سال آینده دوباره دبیری این جشنواره را بر عهده بگیرید؟در این مورد فکر نکردم ؛ در جشنواره‌ی امسال تمام انرژی‌ خود را علی رغم همه محدویت‌ها گذاشتم ،یک احساس تکلیف ما را در این مسیر قرار داد ،برای دبیر آینده دعا و آرزوی توفیق می‌نمایم،هدف روشن کردن چراغ پور نور اولین جشنواره برای آیندگان بود و خدا را برای این موهبت شکرگزار هستم.
مشخص است که این جشنواره سالانه خواهد بود یا دوسالانه؟
فکر می‌کنم باید سالانه باشد و جهت آنکه بتوان بهره‌برداری درستی از ظرفیت ایجاد شده انجام داد، دبیرخانه جشنواره نباید بعد از ایام برگزاری آن تعطیل شود. جشنواره‌ای زنده است که بعد از برگزاری‌اش کرکره‌اش پایین نیاید. در دنیا، خیلی از جشنواره‌ها از نمایش صِرف فیلم گذشته‌اند و ایده ها را مدیریت و کشف می‌کنند. فضای اصلی ما باید بعد از جشنواره باشد که آن زندگی و تازگی پس از جشنواره حفظ شود.

چرا از مسئولان سازمان سینمایی میهمانی در جشنواره حضور نداشت؟
شخصا از آقای ایوبی دعوت کردم و ایشان گفتند تلاش خود را می‌کنند تا به جشنواره برسند. البته از مسئولان سازمان سینمایی از جمله مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی ،مدیر عامل انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش سینمای تجربی در جشنواره حضور داشتند.به شخصه دوست داشتم همه‌ی افراد از همه‌ی گرایش‌ها بیایند.
با توجه به محدودیتی که در بخش اجرایی جشنواره مخصوصا در اصفهان وجود داشت، فکر می‌کنید ادامه جشنواره در اصفهان درست است؟ بهتر نبود جشنواره را در تهران و مثلا در سینمایی مانند فلسطین برگزار می کردید؟ چون با این شیوه حتی در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌شد.حقیقتش این بود که وقتی بعنوان دبیر، همراه جشنواره شدم چون ابعاد جشنواره وساختار اجرایی آن را می‌دانستم پیشنهاد دادم جشنواره را در این دوره در تهران برگزار کنیم، حتی با تالار وحدت برای اختتامیه مذاکره شد ،اما با توجه به سابقه جشنواره آینه و آفتاب و علاقه مندی فوق العاده دوستان اصفهانی و ظرفیت خوب نگارستان امام ،قرار شد در اصفهان برگزار شود. ان شاالله با تجربه اجرایی این جشنواره که با استقبال و حضور همه ظرفیت‌های فرهنگی ایران اسلامی برگزار شد و من از همه تشکر می کنم و از همه بخاطر محدودیتها عذر خواهی می‌نمایم.سال آینده نواقص و محدودیتها کمتر شود.

و نکته‌ی آخر..؟
نگاه من همیشه به کار و زندگی، نگاه امیدوارانه‌ای است. همین امید بود که باعث انجام فعالیت‌ها در این سال‌ها شد. اعتقاد دارم باید تمام تلاش مجموعه‌ها این باشد که نشاطی در حوزه‌های فرهنگی و جوانان ایجاد کنیم. در حوزه جوانان همیشه از خود بی‌خود می‌شوم؛ چرا که می‌بینم آن‌ها کوه آتشفشان هستند و با آن همه انرژی که برکت انقلاب است می‌توانند نقش موثرتری در آینده این جامعه داشته باشند.
در حوزه دفاع مقدس، حماسه را همین جوانان آفریدند؛ ولی اگر الان بخواهیم ظرفیت آنها به کار گیریم همه احتیاط می‌کنند و ... درصورتی که اگر به آن‌ها اعتماد کنیم، بسیاری از گرفتاری‌های‌مان حل می‌شود.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محمد آفریده: ارزش‌ها قابل مصادره نیست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات