ثبت مسجد جامع «بیداخوید» در فهرست آثار ملی کشور

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، محسن ذاکری‌نیا اظهار داشت: به تقریب و با قید احتمال و همچنین با توجه به ابعاد و تناسب موجود می توان به این نتیجه رسید که مسجد بیداخوید در ابتدا به صورت چارطاقی بوده و بعدها به مسجد تبدیل شده و با توجه به تاریخ سنگ محراب آن، این بنا متعلق به قرن هشتم هجری همزمان با حکومت آل مظفر است.

وی بیان کرد: نام مسجد بیداخوید نیز متاثر از نام روستای بیداخوید است که روستایی در نوع خود کم‌نظیر است.

ذاکری‌نیا با تشریح فضای مسجد عنوان کرد: ورودی این مسجد در جبهه غربی است و در کنار در ورودی مسجد پلکانی مشاهده می شود که این پله ها به سمت پشت بام می رود.

معاون میراث فرهنگی استان یزد اظهار داشت: پس از عبور از ورودی، وارد فضای گنبدخانه‌ای به شکل مربع می‌شویم که در فضای گنبدخانه سه طاق در شرق، شمال و غرب دیده می‌شود.

وی بیان کرد: نوع، شکل و ساختار پلان بنا، قدمت آن و همچنین تزئینات آجرکاری موجود از ویژگی های بارز این بنا محسوب می شود.

وی عنوان کرد: با توجه به ساختار بنا در همان ابتدا به وجود آمدن این بنا، مکانی برای عبادت بوده است که کاربری مذهبی داشته و اکنون نیز کاربری خویش را حفظ کرده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ثبت مسجد جامع «بیداخوید» در فهرست آثار ملی کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات