طرح ملی صیانت از جنگل‌های ناحیه رویشی زاگرس در اصفهان اجرا شد

آتش سوزی جنگل8 رئیس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان از اجرای طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس در استان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح حدود ۶ هزار هکتار غنی‌سازی و توسعه جنگل صورت گرفته است.

مرتضی برزوزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان درباره اجرای طرح ملی صیانت از جنگل‌های ناحیه رویشی زاگرس اظهار داشت: در اجرای این طرح تا حدود زیادی به اهداف خود دست پیدا کرده‌ایم، البته در استان اصفهان سطح جنگل‌ها چندان وسیع نیست ولی از نظر تنوع زیستی، ژنتیکی و اکولوژیکی اهمیت بسیاری دارد و باید در راستای حفظ وضعیت موجود تلاش می‌کردیم.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح در سال‌های اخیر در راستای کاهش قطع درختان قدم‌های خوبی برداشته شده است، افزود: از جمله اقداماتی که در راستای کاهش قطع درختان در جنگل‌های منطقه پشتکوه فریدون‌شهر انجام شده می‌توان به سوخت‌رسانی به اهالی منطقه، اهدای تنورهای گازی و سیلندر گاز، یارانه حمل سیلندر گاز و کپن سوخت اشاره کرد.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: یکی از مهمترین اقدامات ما در این زمینه توزیع آبگرم‌کن‌های خورشیدی است که هرساله تعداد آن را میان اهالی این منطقه افزایش می‌دهیم و به دلیل اینکه این فناوری با محیط زیست و موقعیت محل نیز سازگار است تأثیر بسیار خوبی در حفظ منابع طبیعی منطقه و حفظ جنگل‌ها داشته است.

وی ادامه داد: بیشتر وسعت جنگل‌های استان اصفهان مربوط به شهرستان فریدون‌شهر است که با 2 استان چهارمحال و بختیاری و لرستان پیوستگی دارد و اقداماتی که برای حفظ پوشش جنگلی این منطقه انجام شده راضی کننده بوده است.

برزوزاده وجود دام‌ را یکی از عوامل اصلی در بحث تخریب جنگل‌ها دانست و گفت: در راستای کاهش دام بحث معیشت جایگزین مطرح است که با اهداف منابع‌طبیعی نیز سازگاری دارد، البته ما متولی صنعت نیستیم و با مشاغلی که سبب تخریب و بر هم خوردن توازن اکولوژیک در این مناطق می‌شود مخالفیم که در این راستا جنگل‌نشینان را به کاشت گردو و توسعه کشت گونه‌های بومی و اقتصادی منطقه همچون کرفس کوهی تشویق کرده‌ایم.

وی افزود: بحث افزایش کاشت گردو از سالیان گذشته مطرح شده و از ابتدای دهه 80 اقدام به توزیع نهال گردو به‌صورت رایگان کردیم، همچنین تسهیلات بانکی ارائه شده و اکنون خیلی از روستاها درآمد خود را از طریق باغ‌های گردو تأمین می‌کنند، درباره کرفس کوهی نیز کشت و توسعه آن از سال 86 آغاز شده و همچنان ادامه دارد و درآمد خوبی برای مردم محلی در بر داشته است.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تصریح کرد: اکنون برای دست‌یابی به اهداف مرتبط با حفظ پوشش جنگلی کاهش وابستگی به دام مطرح شده است ولی ما در صدد حذف کامل دام نیستیم چون حذف مطلق دام به نفع ما و دامداران نیست، اما حضور دام‌ها به صورت حداقلی در عرصه‌ها سبب می‌شود تا پوشش علفی زیاد نشده و از آتش سوزی احتمالی در مناطق موردنظر جلوگیری ‌شود.

وی اظهار داشت: اکنون در استان اصفهان 65 هزار هکتار پوشش جنگلی داریم که از این وسعت، 40 هزار هکتار در فریدون‌شهر و 25 هزار هکتار در سمیرم است، در این راستا حدود 6 هزار هکتار غنی سازی و توسعه جنگل صورت گرفته است، البته باید گفت این آمار به معنی اضافه شدن 6 هزار هکتار به سطح جنگل‌ها نیست بلکه عملیات افزایش تاج پوشش جنگل انجام شده است.

برزوزاده با اشاره به گونه‌های موجود در جنگل‌های استان اصفهان گفت: در جنگل‌های استان اصفهان 35 گونه جنگلی داریم که شامل بلوط، بنه، ارژن، گلابی وحشی، کیکم، ارس و محلب از این جمله هستند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح ملی صیانت از جنگل‌های ناحیه رویشی زاگرس در اصفهان اجرا شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات