شناسایی 300 هزار کیلومتر رشته قنات در ایران/وجود قنات و کاریز در بیش از 75 درصد مساحت کشور

قنات مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۳۰۰ هزار کیلومتر قنات در کشور وجود داشته و سه پنجم قنات‌های جهان در ایران است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، رضا سرافرازی پیش از ظهر امروز در یازدهمین همایش کمیته فنی قنوات کشور اظهار داشت: در چند سال گذشته به سبب شرایط اقلیمی وضعیت منابع آبی افق روشن نداشت ولی امسال در غرب کشور وضعیت بارندگی بهبود یافت که امیدها را زنده کرد.

وی با بیان اینکه براساس اعلام وزارت نیرو 130 میلیارد مترمکعب آب در سطح کشور استحصال می‌شد، گفت: این رقم در حال حاضر با 25 درصد کاهش به 98 میلیارد مترمکعب در سال رسیده است.

سرافرازی با اشاره به اینکه باید برنامه‌های آبی و عملیات اجرایی را در زمینه تولیدات کشاورزی براساس آب موجود برنامه‌ریزی کرد، گفت: سهم کشاورزی از منابع آبی کشور بین 61 تا 64 میلیارد مترمکعب است.

وی با اشاره به اینکه 300 هزار کیلومتر قنات در کشور وجود داشته و سه پنجم قنات‌های جهان در ایران است، تصریح کرد: چندین رشته قنات در کشور به ثبت جهانی رسیده و باید تلاش شود تا قنوات موجود کشور احیا شود.

مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط اقلیمی خاص در بیش از 75 درصد مساحت کشور قنات و کاریز وجود دارد، افزود: تولید در کشور بر سه اصل بارندگی زیاد و منابع رودخانه‌ای، مرتعی و قنات بوده است.

وی با بیان اینکه استانهایی همچون یزد، کرمان، کاشان و اراک به سبب وجود قنات ایجاد شده‌اند، تصریح کرد: قنات سبب ایجاد و شکل‌گیری تمدن‌ها و پایداری جمعیت در کشور شده است.

سرافرازی با تاکید بر اینکه حفظ و بقا قنوات بسیار دارای اهمیت است و باید اعتباراتی را در این زمینه برای احیا آنها تخصیص داد، گفت: با استانی شدن اعتبارات بخش قنوات و محدودیتهای اعتباری با روند نا‌مناسبی در زمینه احیا قنوات مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه هزار و 300 میلیارد تومان برای آبیاری تحت فشار اعتبار از سوی مجلس مصوب شد، عنوان کرد: بهره‌وری آب از طریق اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار امکان‌پذیر است و باید در راستای اجرای آن گامهای اساسی برداشت.

مدیرکل آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: سالانه 400 هزار هکتار از اراضی کشاورزی باید به سیستم آبیاری نوین تجهیز شوند.

وی با اشاره به اینکه 120 میلیارد مترمکعب کسری مخزن در سفره‌های زیرزمینی کشور وجود دارد، گفت: از طریق اجرای طرح احیا و تعادل بخشی و پیگیری انسداد چاه‌های غیرمجاز و کنترل برداشت از چاه‌های مجاز به دنبال جبران کسری مخزن هستیم.

سرافرازی با بیان اینکه باید از ظرفیت تشکلها در راستای حفاظت از منابع آبی زیرزمینی و روان‌آبها استفاده کرد، تصریح کرد: می‌توان با در اختیار گذاشتن امکانات وضعیت حفاظت از منابع آبی را ارتقا بخشید.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شناسایی 300 هزار کیلومتر رشته قنات در ایران/وجود قنات و کاریز در بیش از 75 درصد مساحت کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات