5000 حلقه چاه غیرمجاز در همدان وجود دارد/ 1000 رشته قنات در همدان متروکه شد

چاه آب رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان از شناسایی ۵۰۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز خبر داد و گفت: ۱۰۰۰ رشته قنات در همدان متروکه شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، سیداسماعیل موسوی پیش از ظهر امروز در یازدهمین همایش کمیته فنی قنوات کشور با اشاره به اینکه 85 درصد کشور در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده است، اظهار داشت: این امر می‌طلبد تا مصرف بهینه در حوزه آب را تقویت کرد.

وی با اشاره به اینکه سه هزار و 299 رشته قنات در استان همدان مطالعه شده و اطلاعات آن به‌طور کامل تهیه شد، افزود: دو شهرستان بهار و کبودراهنگ استان برای بازدید شرکت‌کنندگان در همایش انتخاب شده است چون این شهرستانها دارای قنواتی هستند که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

موسوی با بیان اینکه دارای 330 میلیمتر بارندگی در سال است، گفت: همدان دارای هفت محدوده مطالعاتی است که در سه حوضه آبریز تقسیم‌بندی شده است.

وی با اعلام اینکه 6 هزار و 435 میلیون مترمکعب متوسط حجم نزولات جوی در استان همدان در سال است، عنوان کرد: استان همدان دارای 13 دشت است که همگی ممنوعه بوده و حفر هر گونه چاه در این دشتها ممنوع شده است.

وی با اعلام اینکه 17 هزار حلقه چاه مجاز در استان همدان داریم که 50 درصد دیزلی بوده و مابقی که برقی هستند در حال تجهیز به کنتورهای هوشمند هستند، گفت: در استان همدان 5 هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد.

رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه 8 هزار چاه کشاورزی همدان برقی است، گفت: نزدیک به هزار چاه به کنتور هوشمند مجهز شده و مابقی به سبب مشکلات اجتماعی هنوز تجهیز نشده است.

وی با اشاره به اینکه 2هزار و 877 دهنه چشمه در استان همدان وجود دارد، بیان کرد: 3هزار و 299 رشته قنات در استان همدان داریم که هزار رشته از این تعداد متروکه شده یا در حال متروکه شدن هستند.

موسوی حجم برداشت از قنوات استان همدان را 98 میلیون مترمکعب در سال دانست و گفت: میزان برداشتی از قنوات استان همدان معادل پنج درصد از کل آب استحصالی در سال است.

وی بیان کرد: اسدآباد 118 رشته قنات، تویسرکان 331 رشت قنات، ملایر 613 رشته قنات، نهاوند 110 رشته قنات، همدان-فامنین 460 رشته قنات، بهار 448 رشته قنات، رزن 174 رشته قنات و کبودراهنگ دارای هزار 45 رشته قنات هستند.

رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه 2هزار و 477 رشته قنات در استان همدان به صورت عمومی بوده و مابقی معادل 822 رشته به صورت خصوصی است، گفت: سهم استان در برداشت آب‌های سطحی 17 درصد و آبهای زیرزمینی 83 درصد است.

موسوی با اشاره به اینکه 90 درصد منابع آبی استان همدان در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش شرب و مابقی در حوزه صنعت مصرف می‌شود، بیان کرد: دشت کبودراهنگ در طول دوره آماری 40 متر افت منابع آبی داشته که ایجاد فروچاله و فرسایش خاک را در پی داشته است.

وی با اشاره به اینکه دشت ملایر 24 متر، دشت اسدآباد 23 متر، دشت تویسرکان 17 متر، دشت نهاوند 12 متر، دشت رزن-قهاوند 22 متر و دشت همدان-بهار 20 متر افت سطح منابع آبی داشته است، بیان کرد: به جای مجوز حفر چاه می‌توان مجوز لایروبی قنوات را صادر کرد که سبب حفظ منابع آبی و احیا قنوات می‌شود.

رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه 77 درصد اراضی مستعد اجرای سیستم آبیاری نوین به این سیستم تجهیز شده و 23 درصد باقی مانده است، گفت: در 123 هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی استان همدان سیستم آبیاری تحت فشار اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه به‌دلیل محدودیت اعتبار در راستای احیا قنوات موفقیتهای چشمگیری نداشته‌ایم، تصریح کرد: انتظار می‌رود اعتبارات مناسبی برای این بخش تخصیص یابد تا بتوان در راستای احیا و حفظ قنوات استان گامهای اساسی برداشت.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «5000 حلقه چاه غیرمجاز در همدان وجود دارد/ 1000 رشته قنات در همدان متروکه شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات