اتحاد نظامی عربستان و اسرائیل علیه ایران؛ واقعیت یا حدس و گمان

در هفته های گذشته گزارش های گسترده ای درباره تشکیل اتحاد نظامی مستقل عربستان سعودی و اسرائیل علیه ایران منتشر می شود. به گزارش نامه نیوز به نقل از خبرگزاری ها،  بر اساس گزارش های گسترده ای که در هفته های اخیر در رسانه ها منتشر شده است، عربستان و اسرائیل در حال تشکیل اتحاد نظامی مستقلی علیه ایران هستند.

علی رغم اینکه این اتحاد باید مورد تحلیل قرار بگیرد اما بسیاری از پیش بینی ها درباره این اتحاد اشتباه است و باید گفت که اتحاد عربستان و اسرائیل عمر کمی خواهد داشت.

چندین روز قبل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تغییر قابل توجه در سیاست خارجی خود خبر داد و از کشورهای عربی  منطقه خواست تا به اسرائیل برای رسیدن به توافق واقعی با فلسطین کمک کنند.

از سوی دیگر نیز نتانیاهو چندی قبل در پاسخ به پیشنهاد عبدالفتاخ السیسی رئیس جمهور مصر برای میانجگری میان اسرائیل و فلسطین گفت: اسرائیل آماده همکاری با مصر و دیگر کشورهای عرب خاورمیانه برای ارتقای روند دیپلماتیک و ثبات در منطقه است. من پیشنهاد عبدالفتاح السیسی را تحسین می کنم. بر اساس گزارش های منتشر شده منظور نتانیاهو از کشورها منطقه، عربستان سعودی، کشورهای حلاشیه خلیج فارس، اردن و مصر بود.

نتانیاهو پیشتر پیشنهاد میانجگری کشورهای عربی منطقه در موضوع فلسطین را به دلیل تاکید آنها بر حق بازگشت فلسطینی ها رد کرده بود.

موضوع فلسطین آخرین موضوعی است که سعودی ها، مصری ها و اسرائیل را بایکدیگر متحد می کند. اوباما در سال های اخیر تلاش می کرد تا اتحاد این دو کشور و اسرائیل را مهیا کند و این پیشنهاد را به رهبران انها نیز ارائه داده بود.

از سوی دیگر و پس از تغییر رویکرد دولت اوباما در قبال توافق هسته ای با ایران و اینکه اوباما بیشتر به دنبال بهبود روابط آمریکا با ایران بود و سپس با اعراب منجر به آن شد که نشانه هایی درباره تغییر رویکرد روابط اسرائیل با مصر و عربستان سعودی به وجود بیاید و طرفین وارد جو همکاری های نظامی شوند.

اسرائیل و عربستان سعودی منافع مشترکی دارند و معتقد هستند که ایران تهدید بزرگ است. گزارش هایی در گذشته منتشر شده بود که نشان می داد عربستان سعودی به تل آویو تاییدیه عبور جت های جنگنده اسرائیل از حریم هوایی این کشور برای حمله احتمالی به تاسیاست اتمی ایران را داده بود.این موضوع این نظریه را ارائه می دهد که اسرائیل و عربستان سعودی به دنبال اتحاد نظامی علیه ایران هستند و ممکن است اطلاعاتی را در این زمینه میان خود به اشتراک گذاشته و یا برنامه های دیگری در این باره داشته باشند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اتحاد نظامی عربستان و اسرائیل علیه ایران؛ واقعیت یا حدس و گمان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات