بنگاه‌داری بانک‌ها در حال افزایش است

به گزارش جهان به نقل از فارس، از سال 1386 با گسترش مطالبات معوق به 17 هزار میلیارد تومان (با نرخ بازار آزاد 935 تومان تقریباً 18 میلیارد دلار) بانک مرکزی در جهت پنهان‌کاری و عدم شفافیت، آمار مربوط به مطالبات معوق را با دو آمار «خرید دین و اموال معاملات» ادغام کرد تا عدد دقیق مطالبات معوق مشخص نشود. از دی‌ماه سال 1393 نیز بانک مرکزی پنهان‌کار و ناشفاف، آمار چک‌های برگشتی را از گزارش شاخص‌های ماهانه‌ی اقتصادی حذف نمود. همچنین بانک مرکزی در توجیه افزایش نقدینگی در دو و نیم سال اخیر، اضافه شدن اطلاعات بانک قوامین و مؤسسات اعتباری کوثر و عسکریه را در دو تاریخ متناقض اسفند 1393 و پایان سال 1392 اعلام کرد که باید یکی از این تاریخ‌ها کذب باشد و نشان‌دهنده‌ی عملکرد مبهم و غیرشفاف بانک مرکزی است. اختلاف بانک مرکزی با مرکز آمار در اعلام نرخ تورم و پیش‌بینی رشد اقتصادی نیز از موارد بحث‌برانگیز انتشار اطلاعات توسط بانک مرکزی است. این مصداق‌ها نمونه‌ای از عملکرد ضعیف بانک مرکزی است که دیگر نتوانسته پنهان نماید. به این ترتیب، پیش از اجرای طرح تحول نظام بانکی، تحقیق و تفحص از عملکرد 37ساله‌ی بانک مرکزی توسط نهادهای ناظر پیشنهاد می‌گردد.

سوءاستفاده‌ی بانک‌ها از اعتماد مردم

سهم سپرده‌های قرض‌الحسنه از کل سپرده‌های سیستم بانکی در سال 1385، به میزان 11 درصد بوده است و در سال 1392 به 6 درصد کاهش یافته است. مهم‌ترین دلایل بی‌میلی مردم در یک کشور اسلامی به قرض‌الحسنه می‌تواند این موارد باشد: عدم پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه از محل این سپرده‌ها، افزایش کارمزدهای این حساب، پرداخت نرخ بهره‌ی روزشمار، الزام شورای پول و اعتبار به بانک‌ها در تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه برای افتتاح این سپرده‌ها که سال 1393 رفع شد.

همه‌ی افراد جامعه دارای انتظارات عُقلایی هستند. پس چرا باید پول خود را قرض‌الحسنه به بانک بسپرند، اما در زمان دیگر که خودشان نیاز دارند با بهره‌ی مرکب 30 درصد قرض بگیرند. چرا باید سیستم بانکی که حداقل 6 درصد از سپرده‌های آن پس‌انداز جامعه است که به‌صورت قرض‌الحسنه از مردم به امانت گرفته تا به برادر دینی او قرض دهد، اقدام به واسطه‌گری در بازارهای خودرو، مسکن، زمین، طلا، ارز، سکه و حتی بازار کالاهای واسطه‌ای نماید و 430 هزار نفر از فرزندان همین مردم ماه‌ها برای دریافت 3 میلیون تومان وام ازدواج منتظر بمانند؟ مانده‌ی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به‌تفکیک عقود اسلامی در پایان شهریور 1394 نشان می‌دهد که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این تسهیلات در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری 2/5 درصد و مبلغ 337 هزار میلیارد ریال است که به‌ترتیب در بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری 9/5 درصد و بیشترین مقدار در بین بانک‌ها و مؤسسات است؛ یعنی مبلغ 228 هزار میلیارد ریال، در بانک‌های تجاری 4/7 درصد و مبلغ 73 هزار میلیارد ریال و در بانک‌های تخصصی 1/2 درصد و کمترین مقدار یعنی مبلغ 36 هزار میلیارد ریال است. البته بانک‌ها برای عدم پرداخت همین مقدار ناچیز تسهیلات قرض‌الحسنه، اقدام به افتتاح حساب جاری بدون دسته‌چک به‌جای قرض‌الحسنه می‌نمایند.

بنگاه‌داری بانک‌ها

یکی از مشکلات اصلی سیستم بانکی، عدم انجام وظیفه‌ی اصلی یعنی واسطه‌گری پولی است. بانک‌ها در ایران بنگاه‌داری و در بیشتر موارد سفته‌بازی می‌کنند. دارایی‌های ثابت بانک‌ها هر ساله در حال افزایش است و دارایی‌های خارجی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در شهریور 1394 به مبلغ 228 هزار میلیارد تومان رسیده است که در سال 1392 رشد 7/5 درصدی و نسبت به شهریور 1393 رشد 4/19 درصدی را نشان می‌دهد که تأییدی بر تمایل بانک‌ها به اموری غیر از واسطه‌گری پولی است. البته دولت برای رد دیون خود به سیستم بانک، برخی شرکت‌ها را به بانک‌ها واگذار نموده و راه را برای بنگاه‌داری هموار کرده است.

عقود اسلامی

بانکداری اسلامی نه‌تنها باید در قرارداد با وام‌گیرندگان و پس‌اندازکنندگان رعایت شود، بلکه باید در مبادلات مالی بین‌بانکی نیز رعایت شود. چند درصد بانک‌ها مازاد بر سود علی‌الحساب، سود قطعی به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنند؟ یا چند درصد بانک‌ها بر تسهیلات پرداخت‌شده مبتنی بر عقد اسلامی برقرارشده نظارت می‌کنند؟ سیستم بانکی جمهوری اسلامی باید به‌طور شفاف و صریح تکلیف خود را مشخص نماید که آیا واقعاً به‌دنبال اجرای سیستم بانکداری اسلامی است؟ قانون عملیات بانکی بدون ربا در شهریور 1362 تصویب شد، اما علاوه بر مبهم بودن بندهای این قانون، با پیشرفت تئوری‌های جدید بانکداری، کاربرد روابط جدید پولی و مالی، تأسیس بانک‌های خصوصی و مؤسسات پولی و مالی و پیشرفت تکنولوژیکی نیاز به ارزیابی مجدد دارد. ضعف قانون به‌دلیل عدم درک قوه‌ی مقننه از بانکداری اسلامی است و ضعف نظارت بر اجرای بانکداری اسلامی ناقص کنونی نیز به‌دلیل عدم شفافیت ارتباط قوه‌ی قضاییه با سیستم بانکی است.

ملی شدن و خصوصی شدن بانک‌ها

یک سردرگمی در گرایش اقتصاد سیاسی در سطح کلان در جمهوری اسلامی ایران نسبت به نظام بانکی مشاهده می‌گردد که شاید ناشی از فضای اقتصاد سیاسی خاصِ داخلی و جهانی باشد. در قبل از انقلاب تا سال 1357 تعداد 35 بانک خصوصی و دولتی وجود داشت که با وقوع انقلاب در سال 1358 طبق اصل 44 قانون اساسی، همه‌ی بانک‌ها در 9 بانک ادغام و ملی شدند. از سال 1380 نیز بانک‌های خصوصی تأسیس شدند و در ادامه، بانک‌های ملی‌شده مجدداً طبق همان اصل مذکور به بخش خصوصی واگذار شدند. به این ترتیب در سال 1394 تعداد 20 بانک خصوصی، سه بانک دولتی، 5 بانک تخصصی، 2 بانک قرض‌الحسنه، در حال فعالیت در سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند و چند بانک جدید نیز در حال تأسیس است.

مؤسسات پولی، مالی و اعتباری مجاز و غیرمجاز

رانت سیاسی و اقتصادی ناشی از درآمدهای سرشار نفت منجر به تأسیس مؤسسات پولی و مالی توسط افراد و گروه‌هایی شد که بانک مرکزی نیز توانایی مقابله با آن‌ها را ندارد و فقط برای ورشکست شدن آن‌ها دعا می‌کند. یکی از دلایل تقویت مؤسسات پولی و اعتباری و حتی نوع غیرمجاز آن‌ها در سال‌های اخیر، سرکوب مالی سپرده‌های سرمایه‌گذاری بود که با تعیین دستوری نرخ بهره اجازه‌ی رشد با تورم به نرخ بهره داده نشد و سپرده‌گذاران به‌سمت مؤسسات غیرمجاز با بهره‌ی بالاتر حرکت نمودند و امروز عکس‌العمل به سرکوب چند سال گذشته منجر به اعتماد سپرده‌گذاران به این مؤسسات شده است که از بانک مرکزی هم مجوز ندارند. عدم حمایت بانک مرکزی از سپرده‌گذاران، منجر به انتقال اعتماد از بانک مرکزی به مؤسسات غیرمجاز شد. در حال حاضر بیش از چند هزار شعبه مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در کشور فعالیت می‌کنند که شاید در هیچ‌جای دنیا سابقه نداشته باشد. در کشوری که بانک مرکزی بر چند هزار واحد فعال پولی نظارت نداشته باشد، طرح تحول نظام بانکی مؤثر واقع نمی‌گردد، بلکه یک انقلاب بانکی باید اتفاق بیفتد.

فعالیت مالی شبه‌دولتی‌ها در بازار پربازده و بی‌قانون پولی

در سال 1378 و سپس در برنامه‌ی چهارم توسعه بر تأسیس بانک‌های خصوصی و استقلال آن‌ها تأکید شده است. اما اکنون بانک‌های خصوصی چطور مستقل هستند؟ اکثر قریب‌به‌اتفاق بانک‌های خصوصی وابسته به نهادهای دولتی و شبه‌دولتی هستند و فقط از مردم و بخش تولید مستقل هستند. چرا اکثر نهادهای پرقدرت در ایران تمایل به فعالیت گسترده در سیستم بانکی دارند؟ سهم بانک‌های مذکور از مشکلات سیستم بانکی به چه میزان است؟

چه تفاوتی بین فعالیت یک بانک دولتی و یک بانک متعلق به سازمان دولتی وجود دارد. ماهیت موضوع یکسان است. فعالیت بانک‌های دولتی بسیار بهتر از فعالیت بانک‌های شبه‌دولتی است که قدرت دولتی دارند، اما فعالیت خصوصی می‌نمایند. با کسر سهم بانک‌های دولتی و شبه‌دولتی، سهم بخش خصوصی واقعی بسیار ناچیز است و امیدی به رقابت و نیل به کارایی در چنین نظام بانکی وجود ندارد.

ارتباط دولت و شرکت‌های دولتی با بانک‌ها و بانک مرکزی

تا سه ماهه‌ی اول 1394 بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها 640 هزار میلیارد تومان، بدهی دولت به بانک مرکزی 7/24 هزار میلیارد تومان، بدهی دولت به بانک‌ها 9/102 هزار میلیارد تومان و بدهی شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی و بانک‌ها مجموعاً 7/28 هزار میلیارد تومان بوده است؛ یعنی از کل مطالبات بانک‌ها و بانک مرکزی از بخش دولتی و غیردولتی 6/19 درصد مربوط به بخش دولتی و شرکت‌های دولتی است. این ارتباط عجیب چرا باید بین دولت و بانک‌ها وجود داشته باشد. آیا بین رشد قارچ‌گونه‌ی بانک‌ها در سیستم شبه‌دولتی و سهم بالای بانک‌های دولتی از بازار پول ایران با بدهی 6/19 درصدی دولت و شرکت‌های دولتی به سیستم بانکی ارتباط خاصی وجود دارد؟ چه مقدار از افزایش نرخ بهره را می‌توان به این ارتباط و سهم نسبت داد؟

عدم پیشرفت تکنولوژیک سیستم بانکی

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بنگاه‌داری بانک‌ها در حال افزایش است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات