رییس کتابخانه ملی: جهان اسلام مدیون اندیشه بزرگ امام راحل است

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدرضا صالحی امیری روز یکشنبه در نشستی خبری درباره همایش بین المللی اسلام سیاسی امام خمینی و جهان معاصر افزود: تحولات بزرگ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ملت ایران مرهون شخصیت والای امام راحل است.
وی اظهار داشت: بر اساس نیاز جامعه و جهان اسلام و با مشارکت میان نخبگان و نهادهای فرهنگی برنامه هایی در سال گذشته به منظور برگزاری همایش بین المللی اسلام سیاسی امام خمینی (ره) و جهان معاصر آغاز شد، متولی اصلی این همایش جهاد دانشگاهی و دفتر نشر آثار امام خمینی (ره) هستند.
دبیر علمی این همایش ادامه داد: مقرر شد به دلیل شفاف سازی اندیشه های امام (ره) در حوزه اسلام سیاسی برای دنیای پرآشوب امروز حرکتی علمی و فراگیر انجام شود؛ بر این اساس نشست هایی در سطح کشور با هدف تبیین منظومه اندیشه سیاسی بنیانگذار جمهوری اسلامی برگزار شد.
وی ادامه داد: امروز شاهدیم در سراسر دنیا خشونت، ترور، تحجر و رادیکالیسم به نام اسلام تبلیغ می شود که این خیانتی بزرگ به بشریت است. از این رو مهم ترین نیاز حال حاضر باز تعریف و بازشناخت اندیشه سیاسی امام (ره) در افکار جهانیان است.
وی خاطرنشان کرد: اندیشه امام خمینی (ره) و جهان معاصر، مبانی فقهی و حقوقی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) ، جایگاه عقلانیت در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) و جمهوریت در اندیشه امام خمینی از جمله محورهای فراخوان مقالات برای این همایش بود.
صالحی امیری تصریح کرد: مطالعه و شناخت تطبیقی گفتمان سیاسی اندیشه امام (ره) و گفتمان های موجود در جهان اسلام و تاثیر قرائت اسلام بر پایه اندیشه امام بر تحولات منطقه از دیگر اهداف همایش یادشده هست.
دبیر علمی همایش گفت: در این همایش که روز چهارشنبه (12 خرداد) در تالار همایش های کتابخانه ملی برگزار می شود؛ 250 نفر از کشورهای عراق، چین، پاکستان، ترکیه، کنیا، بلغارستان و تونس و بیش از یکصدنفر از رهبران اقلیت های دینی همچنین چندصد نفر از اندیشمندان، نخبگان و فرهیختگان ایرانی شرکت خواهند کرد.
به گفته صالحی امیری، در روز همایش از پنج جلد کتاب شامل چکیده مقالات به زبان فارسی، عربی، انگلیسی و چهار جلد مجموعه مقالات به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی رونمایی می شود.
وی از رسانه ها خواست با انعکاس این همایش بزرگ افکار عمومی داخلی و خارجی را بار دیگر به این مساله معطوف کنند که راه نجات بشر از چالش های امروز بازگشت به اندیشه های امام خمینی (ره) است.

**دریافت 216 مقاله از سراسر دنیا
صالحی امیری با بیان اینکه در مجموع 216 مقاله از سراسر دنیا به دبیرخانه این همایش ارسال شده است، توضیح داد کمیته داوری علمی زیر نظر اساتید دانشگاه بادقت این مقالات را بررسی کرده و در نهایت 49 مقاله در قالب چند جلد کتاب منتشر شده است.
به گفته مشاور رییس جمهوری، برداشت کمیته علمی همایش این است که برای پاسخ به مجموعه مشکلات دنیای اسلام دو کارکرد نظامی و فرهنگی وجود دارد.
صالحی امیری خاطرنشان کرد کارکرد فرهنگی اثربخشی و کارآیی بیشتری نسبت به کارکرد نظامی دارد بنابراین باید مراکزی که اندیشه تکفیری را تکثیر می کنند به نسل جدید و جهانیان معرفی شوند تا همگان بدانند این مراکز جز خیانت، ترور، تکفیر و خون ریزی هیچ سودی را برای دنیا نداشته و ندارند.
وی یادآور شد پروژه اسلام هراسی بخشی از پروژه دشمنان اسلام است که ابزار آن تفکر تکفیری و خشونت می باشد و منشا آن در برخی حوزه های علمیه است، از این رو افشا کردن چهره های اسلام دروغین برای جوانان در دنیای اسلام و افکار عمومی قرن در حوزه پروژه اسلام هراسی یک ضرورت قطعی است.
صالحی امیری اضافه کرد: دو جلد کتاب شامل مقالات به زبان عربی و انگلیسی در روز همایش رونمایی می شود که می تواند مرزبندی اسلام ناب محمدی و اسلام تکفیری را مشخص کند و این تنها راه عبور این تفکر در دنیای امروز است. عده ای متعصب و متحجر تصویر ناصوابی از اسلام را در دنیای غرب ایجاد کرده و به موج اسلام گرایی ضربه جدی وارد کرده است.
صالحی امیری، وجه تمایز این همایش را با سایر همایش ها علمی بودن آن عنوان کرد.
ادامه دارد...
فراهنگ**1880**9157 ** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رییس کتابخانه ملی: جهان اسلام مدیون اندیشه بزرگ امام راحل است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات