از ریاست لاریجانی و ناکامی عارف تا آخرین فرصت‌های رئیس سنی برای بیان خاطره

افتتاحیه مجلس دهم دومین جلسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در حالی آغاز شد که انتخاب رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه موقت در دستور کار قرار داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، دومین جلسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی صبح امروز(یکشنبه) در حالی آغاز شد که انتخاب رئیس و اعضای هیئت رئیسه موقت در دستور کار قرار داشت.

انتخاب لاریجانی به عنوان رئیس موقت و تبریک عارف به او

بر همین اساس از مجموع 281 آرای مأخوذه علی لاریجانی با کسب 173 رأی به عنوان رئیس موقت مجلس دهم انتخاب شد.

این در حالی بود که محمدرضا عارف منتخب مردم تهران، رقیب علی لاریجانی منتخب مردم قم در این انتخابات بود که پس از اعلام نتیجه شمارش آرا و برگزیده شدن علی لاریجانی، عارف به سمت صندلی لاریجانی رفت و با به آغوش گرفتن رئیس موقت مجلس دهم، ریاست وی را با مصافحه‌ و دیده بوسی تبریک گفت.

همچنین جمع گسترده‌ای از منتخبین از جمله منتخبین مردم تهران نیز در کنار صندلی لاریجانی حضور یافتند و برگزیده شدن وی در انتخابات رئیس موقت مجلس را به او تبریک گفتند.

پزشکیان و دهقان نواب اول و دوم هیئت رئیسه موقت شدند

در ادامه روند این جلسه نوبت به انتخابات نواب رئیس رسید که مسعود پزشکیان منتخب مردم تبریز با 154 رأی و محمد دهقان منتخب مردم طرقبه و چناران  با 136 رأی از مجموع 279 رأی به عنوان نواب اول و دوم هیئت‌رئیسه موقت این دوره از مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.

همچنین علی مطهری 132 رأی و حمید رضا حاجی بابایی 122 رأی کسب کردند.

انتخاب دبیران موقت مجلس دهم

پس از برگزاری انتخابات نواب رئیس نوبت به برگزاری انتخاب دبیران هیئت رئیسه موقت رسید که  از مجموع 279 رأی ماخوذه، غلامرضا کاتب منتخب مردم گرمسار با 161 رأی، سید امیرحسین قاضی‌زاده منتخب مردم مشهد و کلات با 146 رأی، اکبر رنجبرزاده منتخب مردم اسد آباد همدان با 138 رأی، عبدالکریم حسین‌زاده منتخب مردم نقده و اشنویه با 137 رأی، سید ناصر موسوی لارگانی منتخب مردم فلاورجان با 131 رأی و احمد امیرآبادی فراهانی منتخب مردم قم با 130 رأی به‌عنوان دبیران هیئت رئیسه موقت مجلس نهم برگزیده شدند.

ناظران هیئت رئیسه موقت مجلس دهم برگزیده شدند

بعد از انتخاب رئیس، نواب رئیس و دبیران هیئت رئیسه موقت نوبت به انتخاب ناظران (کارپردازان) هیئت رئیسه موقت شد که از میان 6 نامزد بهروز نعمتی با 175 رأی،‌ آشوری‌تازیانی با 168 رأی محمدقسیم عثمانی با 138 رأی از مجموع 276 آرای مأخوذه به عنوان ناظران (کارپردازان) هیئت رئیسه موقت مجلس دهم انتخاب شدند.

مجید ناصری‌نژاد منتخب مردم شادگان119 رأی، پروانه مافی منتخب مردم تهران 105 رأی و عبدالرضا هاشم‌زائی منتخب مردم تهران 76 رأی به خود اختصاص دادند.

نقل خاطره رئیس سنی مجلس از دیدارش با امام راحل

عبدالرضا هاشم زائی رئیس سنی مجلس دهم از فرصت پیش آمده در زمان شمارش آرای نواب رئیس و دبیران هیئت رئیسه استفاده و خاطره‌ای را از خود و امام‌خمینی(ره) بیان کرد.

هاشم‌زائی در زمانی که مجلس منتظر شنیدن نتایج رأی‌گیری برای هیئت‌رئیسه موقت بود خطاب به منتخبان مجلس، گفت: پیشنهاد می‌کنیم حالا که فرصت داریم، من خاطره‌ای را تعریف کنم. این سخنان رئیس سنی مجلس با واکنش منتخبان مواجه شد و هر یک از منتخبان با گفتن «آری» یا «خیر» و یا خنده جواب رئیس سنی مجلس را دادند.

وی در ادامه خطاب به منتخبان گفت: اگر موافقید که صلوات بفرستید که منتخبان نیز با صلوات پاسخ مثبت به رئیس سنی دادند. این موضوع خنده بسیاری از منتخبان را در پی داشت، اما این خنده‌ها و واکنش‌ها مانع از بیان خاطره رئیس سنی مجلس نشد.

عبدالرضا هاشم‌زائی در نقل خاطره خود با امام(ره) گفت: در سال 62 معاون سیاسی استاندار خراسان بودم و آقای ناطق وزیر کشور بود که از بنده خواست استاندار ایلام شوم، بنده هم قبل از اعزام به مأموریت با آقای ناطق خدمت امام رسیدیم.

وی افزود: از آنجا که حضرت امام به روستاهای محروم عنایت خاصی داشتند ما خدمت ایشان رفتیم و ایشان رهنمودهای کلی را به ما بیان کردند که رهنمود آخر ایشان سی و چند سال است که در ذهن من مانده است.

رئیس سنی مجلس گفت: ایشان به بنده فرمودند «استاندار به عنوان بالاترین مقام دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران در استان نباید وارد اختلاف جناح‌های سیاسی منطقه شود، چرا که این اختلافات به خاطر خدا نیست. اگر 124 هزار پیامبر همزمان در کره زمین بودند درگیری با هم نداشتند، چون از جانب خدا و برای خدا کار می‌کردند.»

هاشم‌زائی در پایان تصریح کرد: بنده قابل بودم و در این سی و چند سال این رهنمود امام را اجرا کردم و سعی کردم هیچ‌گاه وارد دعواهای جناحی و اختلافات قومی نشوم و دلیل اینکه بعد از 35 سال مردم هنوز به من اعتماد دارند این بود که بنده هیچ‌گاه وارد دعواهای جناحی و اختلافات سیاسی نشدم.

اعضای هیئت‌رئیسه موقت مجلس دهم سوگند یاد کردند

پس از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه موقت مجلس دهم، نوبت به قرائت سوگندنامه رسید که اعضای هیئت رئیسه موفت با قرار گرفتن در پشت تریبون پارلمان قسم یاد کردند که حداکثر توان خود را برای اجرای آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با مراعات، بی‌طرفی کامل در انجام وظایف به کار گیرند و از هرگونه اقدام مخالف آئین‌نامه اجتناب نمایند.

پایان کار هیئت رئیسه سنی مجلس دهم

با مشخص شدن ترکیب هیئت رئیسه موقت مجلس دهم، کار هیئت رئیسه سنی این مجلس به پایان رسید و عبدالرضا هاشم زائی منتخب مردم تهران و سید مصطفی ذوالقدر  منتخب مردم میناب،به ترتیب جای خود را به علی لاریجانی، مسعود پزشکیان و محمد دهقان دادند.

همگرایی لاریجانی با عارف

پس از استقرار علی لاریجانی در جایگاه ریاست، وی در اولین نطق خود با تشکر از محمدرضا عارف، گفت: از آقای عارف که دوست قدیمی‌ام است و بنده ایشان را از شخصیت‌های خوب کشور می‌دانم صمیمانه تشکر می‌کنم. البته در چند وقت گذشته ما با یکدیگر در ارتباط بودیم تا در نتایجی که از سر دلسوزی نمایندگان حاصل می‌شود همگرایی داشته باشیم و از تلاشهایی که ایشان داشتند و همچنین لطف و مرحمتی که به بنده  داشتند، نیز تشکر می‌کنم.

وی گفت:‌ از دوستانی که برای تصدی پست هیئت رئیسه نیز رای نیاوردند نیز تشکر می‌کنم. تلاشهای آنها باعث ارتقای سطح مجلس می‌شود.

انتقاد محجوب از هیئت رئیسه سنی مجلس به دلیل بی‌توجهی به تذکرات

علیرضا محجوب منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) پارلمان در تذکری با استناد به ماده 197 آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: بنده از ابتدای جلسه علنی امروز تقاضای تذکر داشتم اما هیئت رئیسه سنی تشخیص داد که در حال حاضر نمی‌توان تذکر داد در حالیکه نص صریح آیین‌نامه این است که قبل از ورود به رای‌گیری باید به نمایندگان اجازه تذکر داده شود.

قرائت گزارش شعب 15‌گانه مجلس  در صحن علنی

گزارش جلسات روز گذشته شعب پانزده‌گانه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز پارلمان، قرائت شد.

می‌توانید اعضای هیئت رئیسه موقت را اینجا بخوانید.

پایان دومین جلسه علنی مجلس دهم

علی لاریجانی رئیس موقت مجلس دهم لحظاتی پیش زنگ پایان دومین جلسه علنی مجلس دهم را به صدا درآورد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از ریاست لاریجانی و ناکامی عارف تا آخرین فرصت‌های رئیس سنی برای بیان خاطره» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات