خارجی‌ها پول می‌دهند داخلی‌ها می‌سازند


حساب 20 هزار میلیارد تومانی راه‌آهن بر روی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در عرصه ریلی آن هم در فاصله‌ای کمتر از پنج سال باقی‌مانده تا سال 1400 نشان‌دهنده برنامه کلانی است که این نهاد دولتی برای گسترش توان سرمایه‌گذاران فعال در این عرصه به کار بسته است موضوعی که احتمالا در آینده نزدیک با انجام دو مناقصه بزرگ پیگیری خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، در طول هفته‌های گذشته یکی از داغ‌ترین بحث‌هایی که در عرصه حمل‌ونقل ریلی کشور مطرح بوده است بحث بر سر واردات واگن و یا ساخت آن در داخل است. موضوعی که به نظر می‌رسد شرکت‌های ریلی و همچنین واگن‌سازان داخلی نظر یکسانی نسبت به آن ندارند.
با توجه به این ابهام‌های به وجود آمده به نظر می‌رسد این شرکت راه‌آهن است که به عنوان نهاد حاکمیتی فعال در این حوزه در آینده‌ای نزدیک به بحث واردات واگن و ساخت آن ورود خواهد کرد و بخش قابل توجهی از دغدغه‌های مربوط به این امر را پاسخ می‌دهد.
این صحبت‌ها در حالی مطرح شده که براساس آمارهای ارائه شده از سوی معاون ناوگان راه‌آهن کشور تنها در حوزه باری به بیش از 28 هزار واگن جدید احتیاج خواهد داشت و در حوزه واگن مسافرتی نیز قطعا نیاز به ایجاد تغییر و تحولاتی بزرگ پیدا می‌کند.
برای به کارگیری و استفاده از توان طرف‌های داخلی راه‌آهن پیشنهاد داده که می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سال‌های گذشته یعنی تامین نقدینگی شرکت‌های واگن‌ساز را پوشش دهد.
این شرکت‌ها که در طول سال‌های گذشته با توجه به رکود اقتصادی و سیاست‌های انقباضی آن با معضلات جدی در تامین مالی روبه‌رو شده‌اند، حالا به دنبال آن هستند که از شرایط به وجود آمده پس از اجرای برجام استفاده کنند و در این راستا راه‌آهن خود کمک‌حال آنها خواهد بود تا جایی که طبق اعلام معاون ناوگان این شرکت در آینده نزدیک دو مناقصه برای ساخت 500 واگن مسافرتی برگزار خواهد شد که در نتیجه آن تامین منابع مالی از کشورهای خارجی و ساخت واگن‌ها از سوی واگن‌سازان داخل کشور انجام خواهد گرفت.

موضوعی که هرچند یک مقدمه به حساب می‌آید، اما با قرار گرفتن در کنار سیاست‌هایی مانند جلوگیری از واردات واگن‌های دسته دوم می‌توانند نقشی حیاتی در احیای دوباره شرکت‌های واگن‌سازی داخلی ایفا کند.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خارجی‌ها پول می‌دهند داخلی‌ها می‌سازند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات