ثبت مسجد جامع بیداخوید در فهرست آثار ملی کشور

مسجد جامع بیداخوید واقع در شهرستان تفت، دهستان بنادکوک، روستای بیداخوید در بهمن ماه سال 94 به شماره 31391 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد؛ سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در خصوص این مسجد تاریخی گفت: به تقریب و با قید احتمال و همچنین با توجه به ابعاد و تناسبات موجود به این نتیجه می توان رسید که مسجد بیداخوید در ابتدا به صورت چارطاقی بوده است که بعدها به مسجد تبدیل شده است که باتوجه به تاریخ سنگ محراب آن، این بنا متعلق به قرن هشتم هجری است كه همزمان با حكومت آل مظفر است.

محسن ذاکری نیا ضمن اشاره به اینکه نام مسجد بیداخوید متأثر از نام روستا است، افزود: ورودی این مسجد در جبهه غربی می باشد و در کنار در ورودی مسجد پلکانی مشاهده می شود که این پله ها به سمت پشت بام می رود.

این مقام مسئول اظهار داشت: پس از عبور از ورودی وارد فضای گنبدخانه می شویم، گنبدخانه به صورت مربع است که در فضای گنبدخانه سه طاق در شرق، شمال و غرب دیده می شود. طاق غرب و شمال با کاشی خشت های شش ضلعی تزیین شده است و در طاق شرقی با نقش مایه به صورت گره های چوبی دیده می شود. برای دسترسی به طاق ها دو ورودی موجود بوده است که یکی در فضای زیر گنبدخانه کنار ورودی می باشد که در حال حاضر آن را پوشانده اند و فقط درب چوبی آن موجود است و دیگری در خارج از بنا در جبهه شمالی که با پله های چوبی به طبقه بالا هدایت می شویم. طاق سمت شرقی باز است و یکی از ورودی های شبستان به شکل مستطیل است.

وی خاطرنشان ساخت: نوع، شکل و ساختار پلان بنا، قدمت آن و همچنین تزئینات آجرکاری موجود جز ویژگی های بارز این بنا محسوب می شود.

به گفته ذاکری نیا؛ با توجه به ساختار بنا در همان ابتدا به وجود آمدن این بنا، مکانی برای عبادت بوده است که کاربری مذهبی داشته و اکنون نیز کاربری خویش را حفظ نموده است.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ثبت مسجد جامع بیداخوید در فهرست آثار ملی کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات